Aktualności

Spotkanie z błyskotliwym autorem kryminałów retro!

Dnia 16 XI 2017 roku w Samorządowej Bibliotece Publicznej im. Marii z Fredrów Szembekowej w Kępnie odbyło się spotkanie autorskie z… Markiem Krajewskim! Autor m.in. cyklu o Eberhardzie Mocku złożył specjalnie dla czytelników biblioteki szkolnej dedykację w swojej najnowszej powieści pt. „Mock. Ludzkie zoo”. Zachęcamy do pasjonującej lektury!

Paulina Pacyna-Dawid


Chętnie czytamy po angielsku!

Lektury szkolne nie kojarzą się uczniom z czymś przyjemnym, a  co dopiero książka do przeczytania w języku angielskim… To dopiero wyzwanie! Jednak podjęliśmy takie właśnie wyzwanie z grupą językową 2AR1. Uczniowie tej grupy mieli za zadanie przeczytać krótką lekturę w języku angielskim, dostosowaną do ich poziomu, w ciągu dwóch tygodni. Wybrałam dla uczniów skróconą wersję powieści Elizabeth von Arnim zatytułowaną The Enchanted April. W naszej bibliotece szkolnej znajduje się 16 egzemplarzy tego utworu, więc nikt nie musiał się spieszyć z czytaniem. Trochę się obawiałam podejścia uczniów do wyznaczonego zadania, jednak… zupełnie niepotrzebnie!

Omawialiśmy lekturę 13 i 14 listopada 2017 roku. Pracowaliśmy w grupach, charakteryzując postacie czterech kobiet – bohaterek powieści. Wspólnie interpretowaliśmy zachowania bohaterów i dyskutowaliśmy na temat przesłania powieści.

To była dobra, przyjemna lekcja – bez stresu przenieśliśmy się wraz z bohaterkami powieści do Włoch i obserwowaliśmy jak  piękno i magia  otoczenia zmienia ich życie na lepsze. Może trochę tej magii zostało też w nas?

Izabela Maciejewska


Szanuj swój wzrok!

Jeśli masz ochotę przeczytać następną książkę tej nocy, a Twoje oczy są już nieco zmęczone, mamy dla Ciebie rozwiązanie! W bibliotece szkolnej pojawiły się książki z powiększoną czcionką! Mamy też audiobooki, więc możesz dać odpocząć swoim oczom i nadal cieszyć się literaturą. Zapraszamy!

Paulina Pacyna-Dawid


A może tym razem komiks?

Wiadomość specjalna, nie tylko dla komiksomaniaków: w bibliotece szkolnej pojawiły się tzw. sekwencyjne historie obrazkowe! Zapraszamy!

Paulina Pacyna-Dawid


Informacje na temat NPRC dla rodziców

Wywiadówka dla rodziców uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich (7 XI 2017) okazała się doskonałą okazją do zapoznania społeczności szkolnej z głównym celem, priorytetami, a także ze stopniem realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w naszej szkole. A dzieje się sporo! Zapraszamy wszystkich do śledzenia strony z aktualnościami biblioteki szkolnej!

Paulina Pacyna-Dawid


Powiatowy Konkurs Plastyczny zakończony

Dnia 6 XI 2017 roku upłynął termin składania prac na VII edycję Powiatowego Konkursu Plastycznego pod patronatem Starosty Kępińskiego pt. „Jądro ciemności” Josepha Conrada także dla filatelisty!”. Autorskie projekty znaczków pocztowych złożyły trzy uczennice: Paulina Teper z klasy I B, Klaudia Gniła również z klasy I B i Julia Podejma z II C. Mocno trzymamy kciuki za dziewczyny – rozwiązanie konkursu już 28 XI 2017 roku!

 

Paulina Pacyna-Dawid


Kolejne zajęcia dotyczące bibliografii załącznikowej

W dniach 2 i 7 XI 2017 roku klasa I D uczestniczyła w bibliotece szkolnej w zajęciach na temat sporządzania bibliografii załącznikowej. Podczas lekcji teoretycznej uczniowie zapoznani zostali z zasadami tworzenia opisów bibliograficznych, natomiast podczas zajęć praktycznych samodzielnie sporządzali stosowne opisy do wybranych pozycji księgozbioru. Teraz żadne zestawienie bibliograficzne klasie I D nie jest straszne!

Paulina Pacyna-Dawid


Artykuł w „Bibliotece w Szkole”!

W najnowszym numerze czasopisma „Biblioteka w Szkole” (nr 11/2017) ukazał się artykuł na temat przeprowadzonej w bibliotece w ubiegłym roku szkolnym akcji pn. „Listy do M.!”. Mikołajki zbliżają się wielkimi krokami, więc może i w tym roku szkolnym z tej okazji coś się wydarzy… Trzeba jednak troszkę jeszcze poczekać!

Paulina Pacyna-Dawid


Artykuł w „Tygodniku Kępińskim”

W najnowszym numerze „Tygodnika Kępińskiego” (44/2017) ukazało się sprawozdanie z realizacji trzeciej edycji programu „Lubię październik – międzynarodowy miesiąc bibliotek szkolnych”. Zachęcamy do lektury!

Paulina Pacyna-Dawid


Poziom czytelnictwa-październik 2017/2018

Załącznik-wykres słupkowy-październik


Lekcje na temat bibliografii załącznikowej

Dwa kolejne poniedziałki października (23 i 30 X 2017) upłynęły klasie II D na zmaganiach ze sporządzaniem bibliografii załącznikowej. Podczas lekcji teoretycznej i praktycznej w bibliotece szkolnej młodzież mogła nauczyć się zasad, sporządzając stosowne opisy bibliograficzne do wybranych pozycji księgozbioru. Wiadomości ułatwią uczniom wiele szkolnych zadań, np. sporządzanie „prasówek” na język polski. Trzymamy kciuki za poprawność zapisów!

Paulina Pacyna-Dawid


Zapraszamy po nowości do biblioteki szkolnej!

Pożeraczy książek zapraszamy do biblioteki! Jest wiele nowości! Jednocześnie prosimy o cierpliwość – systematycznie pracujemy, aby wszystkie trafiły w Wasze ręce jak najszybciej… Jednak to wymaga czasu… Pomagają nam nawet tegoroczni absolwenci! Zapraszamy – każdy znajdzie cos dla siebie!

Paulina Pacyna-Dawid


IId czyta prasę w bibliotece szkolnej!

Realizując wymóg obowiązkowy podstawy programowej nauczania języka polskiego na poziomie rozszerzonym w liceum, czyli lektura czasopism, klasa IId przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w naszej szkole. W tym celu uczniowie skorzystali z kuszącej oferty biblioteki szkolnej i zainteresowali się dostępnymi tytułami: „National Geographic”, „National Geographic Traveler”, „Historia Do Rzeczy” i „W Sieci Historii”. Podczas lekcji języka polskiego (13.10.2017r.), przeprowadzonej przez polonistę – p. K. Zalesińską i nauczyciela-bibliotekarza – p. P. Pacynę-Dawid, uczniowie przypomnieli sobie wyróżniki gatunkowe i zasady tworzenia recenzji. Słodkie oddanie się lekturze i poszukiwanie ciekawego tekstu stanowiło kolejny etap zajęć. Każdy znalazł coś dla siebie, a było w czym wybierać, tym bardziej, że uczniowie mieli do dyspozycji czasopisma poszerzające ich wiedzę „kierunkową” – polonistyczną, historyczną i geograficzną. W efekcie nietypowych zajęć powstały recenzje wybranych artykułów, a uczniowie zadeklarowali chęć udziału w następnym takim przedsięwzięciu.

Karina Zalesińska

Paulina Pacyna-Dawid


Ankieta ewaluacyjna po realizacji programu w bibliotece szkolnej

Popularyzacja czytelnictwa w szkole, promowanie nowości książkowych, integracja klasy i przyjazna atmosfera to według II C najmocniejsze strony trzeciej edycji  programu pn. „Lubię październik – międzynarodowy miesiąc bibliotek szkolnych”. Ankieta ewaluacyjna przeprowadzona 17 X 2017 dowiodła, że wszelkie inicjatywy mające na celu popularyzację czytelnictwa są przez społeczność szkolną mile widziane! Jeszcze raz dziękuję uczniom klasy II C, wychowawcy – p. Barbarze Maruszce-Bednarek i nauczycielowi języka polskiego – p. Beacie Kaźmierczak!

Paulina Pacyna-Dawid


Zachęcamy do czytania!

Wszyscy: czytelnicy biblioteki, sportowcy, klienci szkolnego sklepiku, członkowie Rady Samorządu Uczniowskiego oraz uczniowie szkoły, czyli adresaci plakatów wykonanych przez młodzież z klasy II C dnia 17 X 2017 podczas trzecich zajęć autorskiego programu realizowanego w bibliotece szkolnej, powinni czuć się zachęceni do czytania! Plakaty można podziwiać w różnych miejscach szkoły! Zachęcamy do czytania! Naprawdę warto!

Paulina Pacyna-Dawid


Polecamy do przeczytania!

Dnia 10 X 2017 klasa II C podczas drugich już zajęć trzeciej edycji programu pn. „Lubię październik – międzynarodowy miesiąc bibliotek szkolnych” miała możliwość napisania recenzji według ścisłych wytycznych związanych z profesjonalnym redagowaniem tekstów. Młodzież wypowiedziała się na temat swoich sympatii odnośnie poszczególnych pozycji księgozbioru biblioteki szkolnej.

Zapraszamy do zapoznania się z poszczególnymi recenzjami, dostępnymi w formie prezentacji multimedialnej.

Prezentacja multimedialna do pobrania

 Paulina Pacyna-Dawid

 


Artykuł w „Bliżej Biblioteki”!

W najnowszym numerze czasopisma „Bliżej Biblioteki” – nr 1/2 (8/9) 2017 ukazało się sprawozdanie z realizacji programu „Lubię październik – międzynarodowy miesiąc bibliotek szkolnych”. Ta ubiegłoroczna edycja programu upłynęła pod znakiem twórczości Williama Szekspira. Jeszcze raz dziękuję klasie, obecnie III D, wychowawcy – Iwonie Latańskiej i nauczycielowi języka polskiego – Karinie Zalesińskiej za pomoc w realizacji programu. Warto czytać!

Paulina Pacyna-Dawid


Nadal 63% Polaków nie sięga po książki!

Alarmujące dane na temat czytelnictwa w Polsce w 2016 roku skłoniły do przemyśleń dnia 3 X 2017 klasę II C podczas pierwszych zajęć trzeciej już edycji autorskiego programu pn. „Lubię październik – międzynarodowy miesiąc bibliotek szkolnych” realizowanego w bibliotece szkolnej. Uczniowie mieli także możliwość zmierzenia się z testem na temat wiedzy o książce. Zwycięzcą konkursu pn. „ABC wiedzy o słowie i książce” został Bartosz Wąsik! Gratulujemy! I nadal pamiętamy: „czytamy, więc jesteśmy”!

Paulina Pacyna-Dawid


Konsultacje z Radą Rodziców i pedagogiem szkolnym

W dniach 25 i 27 września 2017 roku przeprowadzono ostatnie już konsultacje z pedagogiem szkolnym oraz przewodniczącym i członkami Rady Rodziców. Ostatecznie ustalono planowane zakupy w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Książki, które zostaną zakupione do biblioteki szkolnej w najbliższym czasie, uwzględniają również wzbogacanie rozwoju młodzieży, w tym również niepełnosprawnej lub z dysfunkcjami.

 

Paulina Pacyna-Dawid


Poziom czytelnictwa – wrzesień 2017/2018

Załącznik- wykres słupkowy-wrzesień


Spotkanie z Radą Szkoły

Dnia 19 IX 2017 roku Rada Szkoły została zapoznana z wynikami ankiet, dotyczących preferencji czytelniczych uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich. Zebrani przedstawiciele uczniów, nauczycieli i rodziców przychylili się do planów zakupu książek o określonej tematyce w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Dziękujemy!

Paulina Pacyna-Dawid


Jest zielone światło!

 

W dniach od 18 do 21 września 2017 roku odbyły się konsultacje z bibliotekarzami: kępińskiej filii Książnicy Pedagogicznej im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu, Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kępnie oraz Samorządowej Biblioteki Publicznej im. Marii z Fredrów Szembekowej w Kępnie, dotyczące planowanych zakupów w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Nauczyciel bibliotekarz przedstawił także wyniki ankiet przeprowadzonych w klasach pierwszych, drugich i trzecich, które zostały przeprowadzone zgodnie z wytycznymi programu.

Bibliotekarze przychylili się do przedstawionych propozycji. Mamy zielone światło – zakupy czas zacząć!

Paulina Pacyna-Dawid


Aktyw biblioteczny działa!

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do pomocy w bibliotece szkolnej! Pracy jest naprawdę sporo – przekonały się o tym: Ada Ruszkowska z klasy II B i Cyntia Pawlak z I D. Dziewczynom przyda się pomoc… Ktoś chętny?

Paulina Pacyna-Dawid


Materiały dla rodziców

Z myślą o rodzicach uczniów naszej szkoły, dwukrotnie wyeksponowano podczas wywiadówek klas pierwszych i drugich (12 IX 2017) oraz trzecich (19 IX 2017) materiały, dotyczące powodów, dla których młodzież powinna czytać książki. Zapraszamy do biblioteki szkolnej!

Paulina Pacyna-Dawid


                                               REGULAMIN VII EDYCJI POWIATOWEGO

KONKURSU PLASTYCZNEGO

POD PATRONATEM STAROSTY KĘPIŃSKIEGO

PT. „JĄDRO CIEMNOŚCI” JOSEPHA CONRADA

TAKŻE DLA FILATELISTY!   

 

 

Cele konkursu:

1)    uświetnienie Roku Josepha Conrada,

2)    kształtowanie etycznych postaw wśród młodzieży,

3)    propagowanie i rozwijanie czytelnictwa wśród młodzieży,

4)    integracja środowiska nauczycielskiego w powiecie kępińskim podczas organizacji wystawy prac konkursowych,

5)    zaprezentowanie i rozwijanie talentów plastycznych uczniów,

6)    uświadamianie, że znaczek pocztowy może być dziełem sztuki,

7)    wydanie znaczka pocztowego przez Kępińskie Koło Polskiego Związku Filatelistów im. T. P. Potworowskiego.

 

Organizatorzy konkursu: biblioteki szkół ponadgimnazjalnych powiatu kępińskiego i kępińska filia PBP Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego w Kaliszu we współpracy z Kępińskim Kołem Polskiego Związku Filatelistów im. T. P. Potworowskiego.

 

Regulamin konkursu:

1) W konkursie mogą uczestniczyć wszyscy uczniowie danej szkoły.

2) Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie projektu znaczka pocztowego nawiązującego do „Jądra ciemności” Josepha Conrada.

3) Projekt musi zawierać napis: 2017 Rok Josepha Conrada.

4) Praca powinna być wykonana samodzielnie, dowolną techniką (malarstwo, rysunek, grafika komputerowa). Forma pracy dowolna. Format A4 lub A3.

5) Każdy uczestnik może zgłosić do konkursu maksymalnie 3 prace.

6) Prace wykonane techniką komputerową mają być zapisane w formacie JPG o rozdzielczości 200 DPI i wydrukowane.

7) Praca powinna być opisana: należy podać imię i nazwisko autora oraz szkołę oraz dołączyć oświadczenie będące załącznikiem do regulaminu.

8) Prace konkursowe należy dostarczyć w terminie do 6 listopada 2017 roku do biblioteki szkolnej.

9) Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w listopadzie 2017 roku.

10) Organizatorzy zastrzegają sobie prawo opublikowania danych osobowych autora na stronach i portalach społecznościowych szkół, książnicy, Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kępnie i w prasie lokalnej.

 

Kryteria oceny prac:

1) dostosowanie się do reguł tworzenia znaczka pocztowego,

2) oryginalne pomysły,

3) wrażenie artystyczne,

4) estetyka i staranność wykonania;

 

Jury i nagrody:

1) Oceny prac dokona Jury powołane przez organizatorów.

2) Zwycięski projekt zostanie wydany przez Kępińskie Koło PZF w formie znaczka pocztowego. Ponadto wyróżnione prace zostaną nagrodzone. O sposobie podziału nagród zdecyduje Jury konkursu.

3) Ostateczna interpretacja regulaminu należy do Jury konkursu.

4) Przewiduje się zorganizowanie wystawy prac konkursowych w PBP w Kępnie.

5) Istnieje możliwość odebrania prac po zakończeniu wystawy, jednak organizatorzy nie odpowiadają za uszkodzenia.

 


Szkolenia biblioteczne w klasach pierwszych

Dnia 12 IX 2017 roku w bibliotece szkolnej odbyły się spotkania przeznaczone dla uczniów klas pierwszych. Młodzież mogła się na nich zapoznać z regulaminami biblioteki.

Dziękuję Wam za obecność i raz jeszcze zapraszam do biblioteki!

Paulina Pacyna-Dawid


Spotkanie z Radą Samorządu Uczniowskiego

Dnia 11 IX 2017 roku Rada Samorządu Uczniowskiego została zapoznana z wynikami ankiet, dotyczących preferencji czytelniczych uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich. Zebrani przychylili się do planów odnośnie zakupu książek o określonej tematyce w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Paulina Pacyna-Dawid


Ankiety podsumowane!

Dzięki zaangażowaniu Waszych wychowawców, udało się błyskawicznie podsumować wyniki ankiet na temat preferencji czytelniczych uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W załączniku wyniki ankiet dla zainteresowanych.

Paulina Pacyna-Dawid

Podsumowanie ankiet


Ankiety, dotyczące preferencji czytelniczych, przeprowadzone!

Dnia 5 IX 2017 roku podczas lekcji wychowawczych uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich wypełnili ankiety, dotyczące preferencji czytelniczych związanych z realizacją NPRC. Teraz już mały krok od tego, aby wymienione w ankietach książki znaleźć na półce w bibliotece szkolnej!

Paulina Pacyna- Dawid


Realizujemy w bibliotece szkolnej

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa!

Otrzymaliśmy dofinansowanie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2014 – 2020! Program został opracowany przez powołany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Zespół ds. promocji i upowszechniania czytelnictwa. Głównymi jego priorytetami są: promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych. 3 – 2 – 1 START! Realizację programu czas zacząć!

Paulina Pacyna-Dawid

[SinglePic not found]


Poziom czytelnictwa – rok szkolny 2016/2017

Wypozyczenia_-_wykres slupkowy - załącznik


Poziom czytelnictwa – II półrocze 2016/2017

Wypozyczenia_-_wykres slupkowy - załącznik


Poziom czytelnictwa – VI 2017

Wypozyczenia_-_wykres slupkowy - załącznik


Natalia Tymczewska odebrała Nagrodę Starosty!

Dnia 21 VI 2017 roku w Centrum Kształcenia Ustawicznego przy ZSP Nr 2 w Kępnie odbyła się XVIII już edycja Gali LAUREACI 2017, podczas której Natalia Tymczewska odebrała nagrodę za szczególne osiągnięcia naukowe – IV miejsce w centralnym etapie Olimpiady Bibliologicznej i Informatologicznej. Jeszcze raz gratulujemy!

Paulina Pacyna-Dawid


Konkurs czytelniczy rozstrzygnięty!

Dnia 13 VI 2017 w bibliotece szkolnej odbyło się rozstrzygnięcie konkursu czytelniczego pn. „Iść za marzeniami…”. Chęć zmierzenia się z „Jądrem ciemności” Josepha Conrada zadeklarowali uczniowie klasy II D: Anna Krysińska, Magdalena Składnikiewicz, Sebastian Kędzia, Michał Kamiński i Olgierd Lambert. Najlepszymi okazali się: Magdalena Składnikiewicz i Sebastian Kędzia! Wszyscy uczniowie otrzymali z rąk jury (nauczyciela języka polskiego – p. Kariny Zalesińskiej i nauczyciela bibliotekarza – p. Pauliny Pacyny-Dawid) dyplomy i nagrody książkowe. Ponadto celujące i bardzo dobre oceny z języka polskiego. Gratulujemy!

Paulina Pacyna-Dawid


Zagraj w bibliotece!

Serdecznie zapraszamy do biblioteki szkolnej także tych, którzy chcieliby wytężyć umysł nad grami planszowymi! W wolnej chwili można zagrać w „Postaw na milion” albo „Znaj znak”, o czym mogli się przekonać 12 VI 2017 uczniowie klasy I B. Zapraszamy!

Paulina Pacyna-Dawid


„W zoo pana Brzechwy”

Artykuł ze scenariuszem spotkania w przedszkolu w ramach kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom” zrealizowanym przez uczennice wraz z biblioteką szkolną w roku 2015/2016 ukazał się w najnowszym numerze „Biblioteki w Szkole” (6/2017)!!! Zachęcamy do lektury!

Paulina Pacyna-Dawid


Poziom czytelnictwa – V 2017

Wypozyczenia_-_wykres slupkowy - załącznik


Podziękowania dla aktywu bibliotecznego

Serdecznie dziękujemy uczniom klas trzecich: Paulinie Ruszkowskiej z klasy III C i Krystianowi Kossarzeckiemu z III D za bezinteresowną pomoc w bibliotece szkolnej! Miejmy nadzieję, że wkrótce znajdą się godni następcy tej pary…! Zapraszamy chętnych. Czekamy na Was!

Paulina Pacyna-Dawid%