Aktualności


Poziom czytelnictwa-rok szkolny 2018/2019


Poziom czytelnictwa-II półrocze 2018/2019


Poziom czytelnictwa-czerwiec 2018/2019


Voldemort pokonany

Dnia 13 czerwca 2019 roku w bibliotece szkolnej odbył się konkurs czytelniczy, dotyczący cyklu powieści J. K. Rowling o Harrym Potterze. Wzięło w nim udział pięcioro uczniów naszej szkoły, którzy w trzech turach zmagali się z pytaniami dotyczącymi Harry’ego i jego przyjaciół. Bezkonkurencyjne okazały się uczennice klas pierwszych: Julia Ptak z I D, Klaudia Kowalczyk z I C i Katarzyna Łazaj z I C, zajmując pierwsze miejsce w konkursie. Dyplomy i nagrody otrzymali także za udział: Aleksander Kosik z klasy II D i Kamil Kula z II A. Gratulujemy uczestnikom konkursu imponującej wiedzy na temat mieszkańców Hogwartu! Zapraszamy wszystkich do udziału w konkursie czytelniczym w następnym roku szkolnym!

Paulina Pacyna-Dawid


Nowości w języku angielskim


Pokonać Voldemorta!

           Jeśli jesteś zapalonym czytelnikiem cyklu powieści J. K. Rowling o Harrym Potterze, ten konkurs jest właśnie dla Ciebie!!!

Biblioteka szkolna organizuje konkursowe zmagania z Harrym Potterem i jego przygodami! Celami konkursu są: popularyzacja powieści: „Harry Potter i kamień filozoficzny”, „Harry Potter i komnata tajemnic” i „Harry Potter i więzień Azkabanu” oraz promocja biblioteki szkolnej.

Chętni do wzięcia udziału w konkursie proszeni są o zgłaszanie się do biblioteki szkolnej do 12 czerwca 2019 roku - dnia 13 czerwca o godzinie 9.00 rozpoczną się zmagania z Harrym Potterem!

Nie czekaj! Zdecyduj się już dziś na udział w konkursie! Czekamy właśnie na Ciebie!

Paulina Pacyna-Dawid


Poziom czytelnictwa-maj 2018/2019


Konkurs z okazji Jubileuszu – „100 lat UAM”

Młodzież utalentowana plastycznie postanowiła zmierzyć się z konkursem ogłoszonym z okazji stulecia Uniwersytetu Adama Mickiewicza „Ja jako przyszły student UAM”. Uczniowie klasy II B wykonali rysunki bądź zdjęcia sleeveface z książką wydaną przez Wydawnictwo UAM lub z materiałami promującymi uczelnię. Trzymamy kciuki za: Barbarę Cicharską, Klaudię Gniłę, Jakuba Grzeszkowiaka, Danutę Jerczyńską i Paulinę Teper! Powodzenia!

Paulina Pacyna-Dawid


Poziom czytelnictwa-kwiecień 2018/2019


Akcja biblioteki szkolnej pn. „Róża dla każdej czytelniczki”

Dnia 24 IV 2019 roku w bibliotece szkolnej świętowaliśmy obchodzony dzień wcześniej Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej to okazji każda czytelniczka odwiedzająca bibliotekę szkolną tego dnia została obdarowana, zgodnie z tradycją hiszpańską, z której wywodzi się Światowy Dzień Książki, czerwoną różą. Czytajmy i odwiedzajmy bibliotekę!

Paulina Pacyna-Dawid


Pomost pomiędzy religią, malarstwem i literaturą

W dniach 15-17 kwietnia 2019 roku w klasach III A, I D, I B, I A i I C odbyły się w bibliotece szkolnej innowacyjne zajęcia związane tematycznie z oczekiwaniem na Święta Wielkiej Nocy. Poprowadzili je ks. Michał Słociński i Paulina Pacyna-Dawid. Uczestniczyli w nich także nauczyciele: pani dyrektor Danuta Stefańska, pani wicedyrektor Karina Zalesińska, pani Izabela Maciejewska, pani Iwona Latańska, pani Małgorzata Dymała oraz pani Małgorzata Kopacka. Lekcje dotyczyły holistycznego spojrzenia na Pasję Jezusa Chrystusa, szczególnie Drogę krzyżową. Zajęcia obejmowały analizę wybranych fragmentów Ewangelii poświęconych męce Pańskiej, interpretację malarskiego cyklu Jerzego Dudy Gracza „Golgota Jasnogórska” oraz jej poetycką wizję autorstwa Ernesta Brylla. Młodzież miała możliwość porównania i odniesienia się do artystycznych wizji Drogi krzyżowej. Zajęcia okazały się doskonałym uzupełnieniem wielkopostnych rekolekcji.

ks. Michał Słociński

Paulina Pacyna-Dawid


Dzień Patrona

Zapraszam do zapoznania się z artykułem Juliusza Sabaka „Henryk Sucharski – człowiek, nie pomnik” na temat patrona naszej szkoły.

Paulina Pacyna-Dawid


Książki przekazane do biblioteki pedagogicznej

Dnia 9 kwietnia 2019 roku przekazano książki podarowane przez czytelników biblioteki szkolnej, zarówno uczniów, jak i nauczycieli, kępińskiej filii Książnicy Pedagogicznej im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu. Już wkrótce zostaną one przekazane na kolejną już akcję bookcrossingową organizowaną przez tę instytucję.

Paulina Pacyna-Dawid


Szkolenia biblioteczne uczniów klas trzecich

Jak co roku uczniowie klas trzecich mieli możliwość wzięcia udziału w zajęciach organizowanych przez bibliotekę szkolną we współpracy z biblioteką pedagogiczną w Kępnie, które dotyczyły wyszukiwania zasobów online. W dniach 8 (III C), 21 (III A) III, 3 (III D) i 9 (III B) IV 2019 roku gościła w naszym liceum kierownik Książnicy Pedagogicznej pani Stefania Brzezińska-Michalska, która przeprowadziła prelekcję: „Katalog biblioteczny online na przykładzie systemu SOWA”. Podczas zajęć młodzież również praktycznie przetestowała możliwości systemu, wykonując zadania związane z wyszukiwaniem odpowiednich pozycji na ściśle określony temat. Zajęcia zwieńczyła krótka wycieczka do odnowionej siedziby kępińskiej filii KP im. A. Parczewskiego w Kaliszu, gdzie czekała pani Anna Wróblewska – drugi bibliotekarz instytucji. Przedstawiła ona uczniom podstawowe zasady funkcjonowania biblioteki dla czytelników. Miejmy nadzieję, że biblioteka pedagogiczna wkrótce powiększy grono wypożyczających!

Paulina Pacyna-Dawid


Szkolny Konkurs Twórczości Własnej Młodzieży rozstrzygnięty!

Dnia 4 IV 2019 roku ogłoszono w bibliotece szkolnej wyniki szkolnego konkursu literackiego. Ze zgłoszeń, które wpłynęły, wszystkie dotyczyły kategorii „poezja”. Jury w składzie: wicedyrektor Karina Zalesińska i nauczyciel bibliotekarz Paulina Pacyna-Dawid zdecydowało, że I miejsce w Szkolnym Konkursie Twórczości Własnej Młodzieży zajęła Justyna Ruszkowska z klasy III C, dyplom za udział otrzymała zaś Oliwia Dziergwa z III D. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na polu literackim!

Paulina Pacyna-Dawid


Poziom czytelnictwa-marzec 2018/2019


Turniej gier wydawnictwa Albi Polska

Dnia 28 marca 2019 roku Rada Samorządu Uczniowskiego oraz biblioteka szkolna zorganizowały kolejną Planszostradę! Tym razem p. Marcin Szalek – animator gier planszowych Publicznej Biblioteki Powiatowej w Kępnie miał dla uczestników wieczoru prawdziwą niespodziankę – turniej gier z nagrodami wydawnictwa Albi! Najlepszą zawodniczką mierząca się z grą BrainBox okazała się Roksana Janus z klasy II B, II miejsce zajęła Eliza Blabuś z III C, III miejsce natomiast przypadło Kamilowi Kuli z II A. Gratulujemy! To na pewno nie był ostatni wieczór z „planszówkami” w naszej szkole!

Lidia Kulik

Paulina Pacyna-Dawid


Poziom czytelnictwa – luty 2018/2019


Nowości


Zachęcamy do lektury!

W najnowszym numerze „Tygodnika Kępińskiego” (8/2019) ukazał się artykuł na temat walentynkowej akcji promującej czytelnictwo i bibliotekę szkolną. Lektura obowiązkowa!

Paulina Pacyna-Dawid


14 przystojniaków na 14. lutego

W Dzień św. Walentego w bibliotece szkolnej można było wybrać sobie kandydata, z którym spędzi się romantyczny wieczór… Tajemniczymi przystojniakami okazali się bohaterowie literaccy i pisarze! Na dziewczyny, które zaciekawił specjalny komunikat nadany przez radiowęzeł,  czekały w bibliotece zapakowane i przewiązane wstążką (czerwoną oczywiście!) książki! Na ich odwrocie można było odnaleźć wiersz, który mniej lub bardziej tajemniczo charakteryzował bohatera książki lub jej autora – na tej podstawie trzeba było dokonać wyboru… Na niezdecydowane dziewczyny czekała walentynkowa ławeczka, na której można było w spokoju oddać się rozmyślaniom na temat słuszności dokonywanego właśnie wyboru. Prawie wszyscy przystojniacy trafili wprost z półek biblioteki do domów czytelniczek na romantyczny wieczór przy ciastku i herbatce! Czekamy teraz na gorące relacje, dotyczące tego, czy wybranek okazał się wart przeczytania…

Paulina Pacyna-Dawid


Poziom czytelnictwa- styczeń 2018/2019


Nowości


Dziękujemy!

Serdecznie dziękujemy Agacie Chrupale z klasy III D za przekazanie do biblioteki szkolnej kilku książek na akcje bookcrossingowe!

Paulina Pacyna-Dawid


Artykuł pt. „Rozmawiajmy ze sobą częściej!” w „Tygodniku Kępińskim”

W regionalnym czasopiśmie (nr 2/2019) opublikowany został artykuł na temat realizowanych w bibliotece szkolnej w klasie II B zajęć związanych z obchodami Ogólnopolskiego Dnia Rozmów Twarzą w Twarz. Zachęcamy do lektury!

Paulina Pacyna-Dawid


Korzyści, jakie daje czytanie

Umiejętność samodzielnego myślenia i formułowania myśli, relaks, kształtowanie postawy cierpliwości, skupienia i refleksji, koncentracja uwagi oraz nauka empatii i wrażliwości to najważniejsze korzyści, jakie młodym ludziom daje czytanie. Z tym tematem mogli zapoznać się rodzice uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich podczas wywiadówki 2 I 2019. Zapraszamy do biblioteki szkolnej, szczególnie przed zimowymi feriami!

Paulina Pacyna-Dawid


Poziom czytelnictwa-I półrocze roku szkolnego 2018/2019


Poziom czytelnictwa-grudzień 2018/2019


Ogólnopolski Dzień Rozmów Twarzą w Twarz

Dnia 17 XII 2018 roku klasa II B miała okazję porozmawiać na lekcji języka polskiego twarzą w twarz! Młodzież przyznała, że ta forma kontaktu jest niestety wypierana przez porozumiewanie się poprzez wiadomości tekstowe, portale społecznościowe itp. W świątecznej atmosferze uczniowie oraz zaproszeni na lekcję goście: wicedyrektor Karina Zalesińska i ks Michał Słociński obejrzeli reportaż Natalii Janus na temat współczesnego komunikowania się. Następnie we wcześniej wylosowanych parach podjęli rozmowy na tematy związane z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia oraz preferencjami czytelniczymi (oczywiście niejednokrotnie w rozmowach poruszano tematykę związaną z omawianą właśnie lekturą – powieścią Bolesława Prusa pt. „Lalka”). Zwieńczeniem lekcji było wspólne przygotowanie łańcucha na choinkę – każde z jego ogniw przedstawia receptę na udaną rozmowę… twarzą w twarz oczywiście! Porozmawiajmy ze sobą w te święta!

Paulina Pacyna-Dawid


Poziom czytelnictwa-listopad 2018/2019


Konkurs plastyczny pod patronatem Starosty Kępińskiego rozwiązany

Dnia 29 XI 2018 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Kępnie rozwiązano VIII już edycję Powiatowego Konkursu Plastycznego pod patronatem Starosty Kępińskiego pt. „Polscy Nobliści na nowo”. Konkurs w tym roku związany był z obchodami Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego, a także 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorami konkursu byli niezmiennie nauczyciele bibliotekarze powiatu kępińskiego: p. Anna Wróblewska i p. Stefania Brzezińska-Michalska z PBP Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego w Kaliszu Filii w Kępnie, p. Małgorzata Kacprzak z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Kępnie, p. Iwona Jany z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Kępnie oraz p. Paulina Pacyna-Dawid z Liceum Ogólnokształcącego Nr I im. mjra Henryka Sucharskiego w Kępnie. Jury w składzie: p. Wiesław Walas – dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kępnie, p. Anna Juszczak – nauczycielka plastyki ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Kępnie i p. Marcin Wiśniewski – nauczyciel chemii w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Kępnie wyróżniło prace trojga uczniów naszej szkoły: Pauliny Teper z klasy II B (II miejsce) oraz Klaudii Gniły z II B i Szymona Wołka z II A (otrzymali wyróżnienia)! Nagrody w postaci bonów podarunkowych ufundowane zostały przez Radę Rodziców, za co serdecznie dziękujemy! Artystom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Paulina Pacyna-Dawid

 


Współpraca z KP w Kępnie

W ramach współpracy z kępińską filią Książnicy Pedagogicznej im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu w bibliotece szkolnej można wypożyczyć część pozycji zakupionych przez/bibliot%karzy z K%C