Aktualności

Ankieta ewaluacyjna grupy Erasmus+

Uczniowie grupy Erasmus+ dnia 18 marca 2019 roku wypełnili ankietę ewaluacyjną na temat ich odczuć przed wyjazdem na międzynarodową konferencję we Włoszech. Poszczególne odpowiedzi na pytania związane z realizacją tegorocznego programu zostaną wnikliwie przeanalizowane i omówione po powrocie młodzieży do kraju.

Paulina Pacyna-Dawid


Grupa Erasmus+ we Wrocławiu

Dnia 14 III 2019 roku grupa Erasmus+ pod opieką pani dyrektor Danuty Stefańskiej, Edyty Rybczyńskiej i Pauliny Pacyny-Dawid udała się z wizytą do Wrocławia. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Hydropolis, podczas którego młodzież szczególnie zainteresowała się czasową wystawą poświęconą wzajemnym relacjom wody z lasem. Zagadnienia: kształtowania przez lasy obiegu wody w przyrodzie, ograniczenia intensywności zjawisk ekstremalnych czy poprawy jakości i stanu wód okazały się pomocne w związku z tegoroczną realizacją programu. Drugim punktem było spotkanie z uczniami ze szkoły partnerskiej – XIII Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu i wspólne przećwiczenie układu tańca przed wizytą na konferencji podsumowującej działania projektowe we Włoszech. Próba wypadła bardzo dobrze, więc teraz czekamy na finałowy taniec w słonecznej Ligurii!

Paulina Pacyna-Dawid


Grupa Erasmus+ dla rodziców oraz przyszłych pierwszoklasistów

Uczniowie trzecich klas gimnazjum oraz ósmych klas szkoły podstawowej podczas drzwi otwartych w naszym liceum (2 III 2019), a także rodzice uczniów podczas wywiadówki klas trzecich i konsultacji dla klas pierwszych i drugich (12 III 2019) mieli możliwość obejrzenia wystawy zdjęć wykonanych przez młodzież z grupy Erasmus+. Związana ona była z internetową akcją ekologiczną COŚ DLA PLANETY, do której przyłączyli się uczniowie. Pamiętajmy np. o noszeniu bawełnianych toreb na zakupy, bo wszyscy możemy zrobić coś dla naszej ukochanej Ziemi!

Paulina Pacyna-Dawid


Promocja programu Erasmus+ podczas drzwi otwartych

Dnia 2 marca 2019 roku w naszej szkole odbyły się drzwi otwarte dla uczniów szkół gimnazjalnych i podstawowych, ich nauczycieli i rodziców. Wystąpiły na nich reprezentantki szkolnej grupy Erasmus+: Aleksandra Oreś z klasy I A i Zuzanna Słomiana z I C. Uczennice przedstawiły główne założenia projektu, a także zaprosiły chętnych do obejrzenia w bibliotece szkolnej wystawy dokumentującej udział szkolnej grupy Erasmus+ w akcji pn. COŚ DLA PLANETY. Życzymy sobie, aby w przyszłym roku szkolnym szeregi grupy Erasmus+ zostały zasilone chętnymi do pracy! Czekamy na Was!

Paulina Pacyna-Dawid


COŚ DLA PLANETY 

Grupa Erasmus+, mając na uwadze dobro naszej planety, przyłączyła się do akcji serwisu internetowego Noizz.pl. #CosDlaPlnety to przedsięwzięcie mające na celu nakłonienie jak największej liczby osób do wykonywania prostych czynności, które niewątpliwie przyczyniają się do poprawy życia na naszej planecie. Noszenie na zakupy bawełnianych toreb, jeżdżenie do szkoły rowerem czy zbieranie nakrętek w celu ich recyklingu to tylko niektóre z propozycji młodzieży z grupy Erasmus+. Włącz się do akcji, robiąc coś dla planety!

Paulina Pacyna-Dawid


Wizyta grupy Erasmus+ ze szkoły partnerskiej z Wrocławia

Dnia 11 I 2019 roku, tuż przed zimowymi feriami, gościliśmy u siebie grupę projektową z XIII Liceum Ogólnokształcącego im. Aleksandra Fredry z Wrocławia. Uczyliśmy się pod bacznym okiem nauczyciela wychowania fizycznego – Edyty Rybczyńskiej rock and rolla, który już wkrótce zaprezentujemy podczas międzynarodowego spotkania we Włoszech. Ferie czas zacząć!

Paulina Pacyna-Dawid


Zajęcia grupy Erasmus+ z języka angielskiego

Dnia 10 I 2019 roku grupa Erasmus+ wraz z nauczycielem języka angielskiego – Markiem Froniem zmierzyła się z wymyśleniem dwóch zadań na platformie Twin Space (eTwinning). I tak nasi partnerzy projektowi będą musieli zastanowić się nad odpowiedzią na „pytanie miesiąca”, dotyczące narodowych specjałów kulinarnych oraz rozwiązać „kreatywne zadanie” (dotyczy ono stworzenia historii, w której fabule musza pojawić się trzy elementy: rozpoznawalna i popularna dla danego kraju postać ze świata kultury, sztuki, rozrywki, polityki itp., charakterystyczne skojarzenie ze szkołą (np. jej budynkiem itp.) oraz… oczywiście motyw ochrony lasu. Partnerzy, życzymy Wam powodzenia w kreatywnym podejściu do naszych zadań!

Paulina Pacyna-Dawid


Kreatywnie o ochronie lasów

Grupa Erasmus+ mierzyła się ostatnio z wyjątkowo kreatywnym zadaniem! Trzeba było ułożyć w dowolnej formie myśl, dotyczącą ochrony lasów – trudność polegała na tym, aby połączyć w myślową całość trzy wyrazy: las i… no właśnie! Zszywacz, klaun, abażur i wiele, wiele innych, równie abstrakcyjnych! Jesteście ciekawi pomysłów grupy Erasmus+? Zapraszam do podziwiania wybranych projektów (czy wspomniałam, że tę myśl trzeba było jeszcze zilustrować?)!

Paulina Pacyna-Dawid


Grupa Erasmus+ wykonuje ozdoby choinkowe z papierowej wikliny

Grupa Erasmus+ miała bardzo pracowity tydzień – spotkała się dwukrotnie (w poniedziałek 10.12 i w piątek 14.12)! Pracowaliśmy nad stworzeniem ozdób świątecznych z materiałów biodegradowalnych. Wykonaliśmy je z gazet, wykorzystując jedną z najprostszych metod ochrony środowiska – recykling. Jak wiadomo, tegorocznym tematem projektu jest ochrona lasów, tym samym przyczyniliśmy się do ograniczenia zużycia surowców naturalnych oraz zmniejszenia ilości odpadów. Przede wszystkim świetnie się bawiliśmy, a efekty pracy zdecydowanie nas zaskoczyły. Stworzyliśmy nietuzinkowe ozdoby, nie tracąc ani grosza! Dziękujemy Pani Aldonie Wdowiak, która poprowadziła zajęcia z rękodzieła, pomogła nam stworzyć ozdoby oraz dostarczyła materiały do pracy oraz opiekunce grupy Erasmus+ Pani Paulinie Pacynie-Dawid.

Julia Kozica


Mierzymy się z kreatywnymi zadaniami!

Dnia 3 grudnia 2018 roku odbyło się kolejne spotkanie grupy Erasmus+. Pracowaliśmy nad rozwiązywaniem zadań, dotyczących kreatywnej pracy pisemnej, które przesłali nasi projektowi partnerzy. Jedno z zdań, które przysłała nam grupa z Niemiec, polegało na tym, by spróbować ocenić osobę na podstawie zdjęcia. Zastanowić się: kim jest? Jak może się nazywać i ile ma lat? Jakie są jej relacje z rodziną i przyjaciółmi? Czego się boi? Jaki zawód wykonuje? To zadanie nie okazało się łatwe. Zdaliśmy sobie sprawę, że trudno jest opisać kogoś, wyłącznie na podstawie zdjęcia, na którym często nie było widać jego twarzy lub znaków szczególnych, mogących nam naświetlić pewne fakty z jego życia. Z kolei nasi przyjaciele z Włoch ponownie wykazali się kreatywnością. Otrzymaliśmy od nich instrukcje dotyczące pisania krótkiej opowieści, łączącej motywy z bajek Disneya (,,Kopciuszka”, ,,Alladyna” i ,,Tarzana”) i nawiązującej do różnych miejsc oraz przeszłości i przyszłości. Każde z zadań pobudziło naszą wyobraźnię i nauczyło nas nieszablonowego myślenia. Niebawem i my przygotujemy zadania dla naszych partnerów. Opiekę nad naszą pracą sprawował nauczyciel języka angielskiego – pan Marek Froń.

Julia Kozica


Wizyta w Leśnym Zakładzie Doświadczalnym Siemianice

Grupa Erasmus+ pełną parą rozpoczęła pracę nad tegorocznym tematem ochrony lasów. W tym roku szkolnym zajmujemy się problemami, takimi jak: stan, zanieczyszczenia oraz zagrożenia lasów, szczególnie w najbliższym regionie, ale także i w Polsce.

Dnia 16 listopada udaliśmy się wraz z opiekunami: panią dyrektor Danutą Stefańską i panią Pauliną Pacyną-Dawid na wycieczkę do Siemianic, by zwiedzić neorenesansowy pałac Szembeków, w którym aktualnie znajduje się Leśny Zakład Doświadczalny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Pałac położony jest na terenie parku krajobrazowego, który obecnie w całości jest pomnikiem przyrody. Park ma powierzchnię 4,49 ha. Na roślinność składa się tam ok. 200 gatunków, odmian i form drzew i krzewów. Ozdobę parku stanowi 6 okazałych platanów, a także potężne dęby i wiązy. Z innych ciekawych gatunków występują miłorząb, katalpa, glediczja, cypryśnik. Mieliśmy okazję poznać historię pałacu oraz specyfikę parku dworskiego podczas spaceru z pracownikiem LZD Siemianice.

Kolejnym punktem naszej wycieczki było Gospodarstwo Szkółkarskie Dobrygość, w którym spotkaliśmy się z tamtejszym leśniczym. Uczestniczyliśmy w wykładzie na temat stanu lasów, chorób drzew oraz sozologii. Zobaczyliśmy jak przebiega proces hodowli sadzonek, w jaki sposób przetrzymywane są nasiona oraz jakiej pielęgnacji wymagają, by wyrosły z nich młode drzewa. Na tym zakończyliśmy naszą wycieczkę, która wzbogaciła nas o materiał do dalszej pracy nad tematem ochrony lasów.

Julia Kozica


Kreatywna podróż grupy Erasmus+ na daleką planetę

Grupa Erasmus+ w dniach 13, 14 i 15 XI 2018 intensywnie pracowała nad kontynuacją historii tworzonej metodą kreatywnego pisania przez wszystkie szkoły partnerskie projektu. Nie było łatwo połączyć wątek podróży kosmicznej z problemem zanieczyszczeń w lasach, ale daliśmy radę! Jeśli jesteście ciekawi losów Samira – członka ekspedycji wysłanej na Marsa, zachęcamy Was do lektury na portalu edukacyjnym TwinSpace!

Paulina Pacyna-Dawid

 


#Zabierz5zLasu

„Zabierz pięć z lasu” to hasło ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Nadleśnictwo. Wystarczy wybrać się do lasu i przy okazji zabrać z niego 5 sztuk śmieci. Następnie wyrzucić je do śmietnika. Tylko tyle? Sądząc po śmieciach, które wyrzucaną są w naszych lasach, aż tyle! Grupa Erasmus+ przyłączyła się do akcji, oczyszczając lasy znajdujące się w regionie (Kępno, Chojęcin, Bralin, Czermin, Turze, Kliny, Kochłowy, Rogaszyce, Lipka, Kuźnica Skakawska, Baranów, Pieczyska, Wieruszów, Ziębice, Trzebień, Opatów, Mroczeń, Laski, Klatka i Jankowy). Każda osoba może przyłączyć się do akcji, wstawiając zdjęcie na portalu społecznościowym Facebook z hasztagiem #Zabierz5ZLasu. Tylko tyle!

Paulina Pacyna-Dawid


Artykuł w lokalnym tygodniku

W „Tygodniku Kępińskim” (nr 44/2018) ukazał się artykuł na temat międzynarodowego spotkania projektowego Erasmus+. Zachęcamy do lektury!

Paulina Pacyna-Dawid


Grupa Erasmus+ w gotowości!

Serdecznie witamy młodzież tworzącą grupę Erasmus+ w roku szkolnym 2018/2019! Tego roku zajmować się ona będzie głównie problemem zanieczyszczeń w lasach. Start!

Paulina Pacyna-Dawid


Byliśmy organizatorami

międzynarodowego spotkania projektowego programu Erasmus+!

W dniach 15-20 października 2018 roku byliśmy gospodarzami międzynarodowego spotkania projektowego programu Erasmus+. Uczestnikami konferencji byli przedstawiciele: Gymnasium Ulricianum (Niemcy) – koordynator projektu Gitta Kleen i Ute Steinmayer, Vollen Ungdomsskole (Norwegia) – Solveig Lundeberg, Sigrid Hjortdhal oraz Aud Kjaeret, Gymnazium Pribram (Czechy) – Hanka Stufkova i Lenka Pavelkova, Liceo Calasanzio (Włochy) – Simona Giannotti, Simona Chiarlone i Maria Antonietta Musante oraz XIII Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu – Małgorzata Wiater-Mohr i Beata Wers. Naszą szkołę reprezentowali: dyrektor Danuta Stefańska, Marek Froń i Paulina Pacyna-Dawid.

Podczas wizyty w liceum uczestnicy spotkania wzięli udział w lekcjach: matematyki (prowadzonych przez Aldonę Wdowiak i Lidię Kulik), języka polskiego (prowadzonej przez Beatę Kaźmierczak), historii (prowadzonej przez Renatę Jany), biologii (prowadzonej przez Marzenę Piastę) i wychowania fizycznego (prowadzonej przez Małgorzatę Falszewską). Zajęcia były punktem wyjścia do dyskusji na temat europejskich systemów oświaty. Na tematy związane z rożnymi typami szkolnictwa rozmawiano także podczas wizyty w Starostwie Powiatowym w Kępnie, które reprezentowali Wicestarosta Grażyna Jany i Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Andrzej Jóźwik.

Koordynatorzy mieli również możliwość odwiedzin w Fabryce Mebli i Podłóg „Domel” w Kępnie, gdzie zapoznali się z podstawowymi informacjami na temat funkcjonowania zakładu i poznali jego specyfikę.

Ponadto nauczyciele programu Erasmus+ codziennie brali udział w zebraniach zespołu, podczas których ustalili szczegóły dotyczące nowego wniosku aplikacyjnego, dokonali ewaluacji dotychczasowych działań projektowych, a także zapoznali się z zarysem krótkoterminowej wymiany grup uczniów, która odbędzie się w 2019 roku we Włoszech.

Uczestnicy międzynarodowego spotkania projektowego mieli również okazję poznania bogactwa kulturowego Polski, zwiedzając m.in. Pałac Myśliwski w Antoninie, Panoramę Racławicką we Wrocławiu, Muzeum Narodowe oraz Stary Browar w Poznaniu.

 Paulina Pacyna-Dawid


Nauczyciele projektu Erasmus+ w naszej szkole!

Dnia 16 października 2018 roku w naszej szkole gościliśmy międzynarodowych koordynatorów programu Erasmus+. Liceum odwiedzili przedstawiciele: Gymnasium Ulricianum z Aurich (Niemcy) – koordynator projektu Gitta Kleen i Ute Steinmayer, Vollen Ungdomsskole z Norwegii – Solveig Lundeberg, Sigrid Hjortdhal oraz Aud Kjaeret, Gymnazium Pribram z Czech – Hanka Stufkova i Lenka Pavelkova, Liceo Calasanzio z Carcare (Włochy) – Simona Giannotti i Maria Antonietta Musante oraz nasi polscy sąsiedzi z XIII Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu – Małgorzata Wiater-Mohr i Beata Wers. Naszą szkołę reprezentowali: dyrektor Danuta Stefańska, Marek Froń i Paulina Pacyna-Dawid. Na tę okazję nasi uczniowie przygotowali występ, w którym gości powitano akcentami charakterystycznymi dla ich państw. Koncert dla reprezentantów szkół partnerskich projektu Erasmus+ poprowadziła Julia Kozica. Dominik Antczak zagrał fragment Preludium Jana Sebastiana Bacha. Hubert Ceglarek zaśpiewał piosenkę ,,Fairytale”, którą Alexander Rybak – reprezentant Norwegii w 2009 roku wygrał konkurs piosenki Eurowizji oraz wielki hit czeskiej grupy Banjo Band „Jożin z Bażin”. Dominika Gruszka wykonała piosenkę Al Bano i Rominy Power ,,Felcita”. Ponadto Hubert Ceglarek, specjalnie dla gości z Wrocławia, zaśpiewał singiel ,,Małomiasteczkowy” Dawida Podsiadło. Występy zakończyła grupa taneczna w składzie: Laura Wróbel, Barbara Żywioł, Karolina Krzywiecka, Katarzyna Holka, Dominika Gruszka, Roksana Janus, Julia Winiecka, Julia Morek i Bartosz Wąsik wykonała układ do piosenki Boney M ,,Rasputin” oraz hitu Beyonce ,,7/11”. Nad przebiegiem występu oraz przygotowaniem uczniów czuwali nauczyciele: Edyta Rybczyńska oraz Marek Froń.

Julia Kozica

Paulina Pacyna-Dawid


Spotkanie organizacyjne grupy Erasmus+

Dnia 17 IX 2018 roku odbyło się w bibliotece szkolnej pierwsze spotkanie młodzieży, która zainteresowana jest pracą w projekcie Erasmus+. Frekwencja dopisała! Przed chętnymi do pracy w programie pierwsze zadanie – napisanie wizytówki. Czekamy na krótkie notki o sobie wraz ze zdjęciami!

Paulina Pacyna-Dawid


Wręczono certyfikaty Youthpass!

Dnia 22 VI 2018 roku odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego, podczas którego uczniowie biorący udział w międzynarodowym spotkaniu projektu Erasmus+ w Przybramie (Czechy) otrzymali z rąk pani dyrektor Danuty Stefańskiej i koordynatora programu certyfikaty Youthpass! Dziękujemy za współpracę i zapraszamy chętnych do pracy w projekcie w przyszłym roku szkolnym!

Paulina Pacyna-Dawid

 


Podziękowania

Grupa Erasmus+ przygotowała podziękowania dla osób, które pomogły w tegorocznej realizacji projektu poświęconemu lokalnemu i globalnemu problemowi smogu: p. Annie Wróblewskiej – bibliotekarzowi kępińskiej filii Książnicy Pedagogicznej im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu, p. Markowi Oresiowi – Naczelnikowi Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Kępnie, p. Adamowi Piluchowi – dyrektorowi do spraw produkcji Grupy G3 w Perzowie oraz p. Maciejowi Gruszczyńskiemu z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Paulina Pacyna-Dawid


Tablo gotowe!

Przekonaliśmy się, jak cudne są wspomnienia, wykonując pamiątkowe tablo… Grupa Erasmus+ przeniosła się raz jeszcze na międzynarodową konferencję programu Erasmus+ do czeskiego Przybramu… Było warto!

Paulina Pacyna-Dawid


Film ze wspomnieniami z Czech

Mamy to! Dzięki materiałom Julii Wiśniewskiej z konferencji podsumowującej programu Erasmus+ w Przybramie i zdolnościom w montowaniu filmów Konrada Szolca, powstał film ze wspomnieniami z pobytu szkolnej grupy projektowej Erasmus+ w Czechach! Dziękujemy!

Paulina Pacyna-Dawid


Dzień Unii Europejskiej

Dnia 9 maja 2018 roku w naszej szkole obchodziliśmy dzień Unii Europejskiej. Członkostwo Polski we Wspólnocie uczniowie grupy Erasmus+ upamiętnili poprzez promowanie projektu. Na długiej przerwie grupa Erasmus+ rozdawała ulotki zachęcające pierwszoklasistów do pracy w ramach programu w nowym roku szkolnym. Zapraszamy!

Julia Kozica


Wspomnienia grupy Erasmus +

Wyjazd w ramach projektu Erasmus+ był dla mnie wspaniałym doświadczeniem. Przede wszystkim udoskonaliłam swoje umiejętności z zakresu zarówno języka angielskiego jak i niemieckiego. Ciekawy program zajęć otworzył mój umysł i zmienił sposób postrzegania rzeczywistości. Nawiązałam nowe znajomości, które na pewno zostaną utrzymane. Wycieczka do Pragi była niezapomniana.

Kinga Trzeciak

Uważam, że międzynarodowe spotkanie projektu Erasmus+ było bardzo udane. Spędziłam miło czas. Poznałam wiele nowych osób. Miałam możliwość sprawdzenia swoich umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Mogłam zapoznać się także z kulturami innych krajów.

Julia Wiśniewska

Udział w projekcie Erasmus+ był dla mnie niezapomnianym przeżyciem. To właśnie takie inicjatywy pomagają w nawiązywaniu kontaktów, przełamywaniu barier czy odkrywaniu siebie. Atmosfera, współpraca, zabawa to tylko czynniki, które pomogły mi poznać innych uczestników, a, jak to mówią: zazwyczaj te osoby, które poznajemy w najmniej planowanych momentach naszego życia, po odejściu zostawiają największą pustkę. Trudno było mi rozstać się z osobami, z którymi pracowałam i bawiłam się każdego dnia. Wszystko powtórzyłabym jeszcze raz!

Julia Kozica

Wyjazd do Czech w ramach projektu Erasmus+ uważam za bardzo udany. Poznałam nowych ludzi, a także ich kulturę. Podczas spędzania czasu z obcokrajowcami podszkoliłam swój język. Podczas tych kilku dni poznałam wiele ciekawych miejsc, nabyłam różnorodne umiejętności, poznałam nowe tańce, a, co najważniejsze, zaprzyjaźniłam się ze wspaniałymi ludźmi. Uważam, że jest to wyjazd, którego nie zapomnę i będę zawsze miło go wspominać.

Iga Tuz

Wyjazd do Czech uważam za bardzo udany. Z całego programu najbardziej podobała mi się wycieczka do pięknej Pragi, zajęcia taneczne, które odbywały się w pod koniec naszego pobytu w Przybramie oraz dyskoteka pożegnalna (chociaż mogłaby być dłuższa!). Bardzo miło wspominam stołówkę szkolną, w której było bardzo dobre jedzonko (zwłaszcza syrop cytrynowy!) oraz obiad w „Melinie”. Cieszę się, że mogłam poznać ludzi z różnych stron Europy oraz z tego, iż mogłam podszkolić swój angielski. Cieszę się również, że nasza kępińska grupka bardziej się zintegrowała!

Zuzanna Bednarek

Wyjazd do Czech wspominam bardzo dobrze. Była to dla mnie okazja do poznania wielu ciekawych ludzi. Mogłem w tym czasie także podszkolić swój angielski, co jest dla mnie dużym plusem. Wciąż powracają do mnie wspomnienia związane z tym pięknym czasem. Na pewno na długo pozostanie on w mojej pamięci. bo takich wyjazdów się nie zapomina!

Emilian Nowak

Pierwszego dnia pobytu na konferencji Erasmus+ w Przybramie byłem bardzo zaskoczony ogromem tego projektu. Spotkanie było bardzo dobrze zorganizowane pod każdym względem. Nie można było znaleźć w Czechach czasu na nudę. Cieszę się, że mogłem ulepszyć swoje umiejętność posługiwania się językiem angielskim. Chciałbym pojechać na konferencję w ramach programu Erasmus+ także za rok!

Karol Bagiński

Moim zdaniem projekt Erasmus+ jest doskonałą okazją do nawiązania nowych kontaktów i poznania ludzi z zagranicy. Poza tym pozwala rozwijać swoje zainteresowania oraz poszerza horyzonty.

Maksymilian Udała

Najbardziej z wyjazdu Erasmus+ zapamiętam ludzi, którzy byli wspaniali. Plusami wyjazdu są na pewno: możliwość zapoznania się z innymi osobami, poznanie odmiennych zwyczajów oraz kultur. Dość ważna cechą jest też możliwość ćwiczenia umiejętności posługiwania się językiem angielskim i niemieckim. W szkolnej stołówce podawane było naprawdę dobre jedzenie! Można było także porozmawiać, nie tylko z uczniami, ale także z nauczycielami z innych krajów.

Tomasz Schimrosczyk


Artykuł w „Tygodniku Kępińskim”

Zachęcamy wszystkich do przeczytania artykułu Julii Kozicy na temat międzynarodowej konferencji projektu Erasmus+ w najnowszym numerze „Tygodnika Kępińskiego” (17/2018)!

Paulina Pacyna-Dawid


Wnioski z ankiety ewaluacyjnej

Wszyscy uczestnicy międzynarodowego spotkania projektu Erasmus+ w Przybramie mają poczucie, że zamierzone na początku roku szkolnego cele zostały osiąnięte! Niemal wszyscy podkreślają także wyjątkowość czeskiej konferencji ze względu na niesamowitą atmosferę, związaną z poznaniem wielu ciekawych ludzi. Projekt Erasmus+ naprawdę zmienia życie! Zapraszamy do udziału w projekcie w przyszłym roku szkolnym!

Paulina Pacyna-Dawid


Słów kilka na temat pobytu grupy Erasmus+ na międzynarodowej konferencji w Przybramie

Dnia 16 kwietnia 2018 roku szkolna grupa Erasmus+ podzieliła się swoimi odczuciami na temat pobytu na międzynarodowym spotkaniu podsumowującym w czeskim Przybramie. Młodzież z uśmiechem wypełniała ankietę ewaluacyjną, co niewątpliwie o czymś świadczy… Szczegóły wkrótce!

Paulina Pacyna-Dawid


O międzynarodowym spotkaniu projektu Erasmus+ w Przybramie

Erasmus+ zmienia życie, otwiera umysły. O tym, czy hasło projektu ma odwołanie w praktyce, przekonali się nasi uczniowie, którzy po raz kolejny wzięli udział w międzynarodowej konferencji w ramach projektu Erasmus+. 6 kwietnia 2018 grupa dziewięciorga uczniów w składnie: Karol Bagiński, Emilian Nowak, Zuzanna Bednarek, Kinga Trzeciak, Tomasz Schimrosczyk, Maksymilian Udała, Iga Tuz, Julia Wiśniewska i Julia Kozica, pod opieką pani dyrektor Danuty Stefańskiej i pana Marka Fronia, wyruszyli w podróż do Przybramu. To właśnie w tym czeskim mieście spotkały się delegacje ze szkół Gymnazium Pribram z Czech, Liceo Calasanzio z Włoch,  Vollen Ungdomsskole z Norwegii, XIII Liceum Ogólnokształcącgo im. Aleksandra Fredry z Wrocławia oraz z naszego Liceum Ogólnokształcącgo Nr I im. mjra Henryka Sucharskiego z Kępna. Celem projektu jest przyczynianie się do rozwijania umiejętności jego uczestników, modernizacja systemów edukacji, szkoleń i wspierania młodzieży, a także zwalczanie przemocy, dyskryminacji. Projekt podkreśla szczególnie znaczenie współpracy międzysektorowej.

W celu lepszego zapoznania i przełamania barier językowych zostaliśmy podzieleni na grupy międzynarodowe, w których współpracowaliśmy przez cały okres trwania wyjazdu. Każda ze szkół stworzyła swoją część łańcucha historii, w której zostały ukazane problemy Unii Europejskiej, między innymi: alkoholizm, narkomania, dyskryminacja, homofobia, siecioholizm czy smog, który został omówiony przez naszych uczniów jako dominujący problem w Polsce. Wszyscy pracowaliśmy razem w ramach stworzenia sztuki, która pozwoli zobrazować, jak wielka jest skala problemów i w jaki sposób możemy im zapobiegać. Dzięki pomocy czeskich aktorów „Archa”, nauczyliśmy się, jak okazywać emocje na scenie. Praca w grupach artystycznych umożliwiła nam doskonalenie zdolności plastycznych i nauczyła cierpliwości, a praca nad oprawą muzyczną pozwoliła odkryć swoje talenty. Razem przyczyniliśmy się do powstania sztuki, której fundamentem była współpraca.

Jednak udział w projekcie to nie tylko ciężka praca. Ćwiczyliśmy naszą tężyznę fizyczną podczas gry sportowej „TEPfactor”, poznawaliśmy Przybram dzięki interaktywnej grze nawigacyjnej, bawiliśmy się na imprezie, a w końcu zwiedzaliśmy Pragę. Każdego dnia uczyliśmy się tańca, który przedstawił nam inny kraj. Mieliśmy szansę uczestniczyć w sztuce teatralnej ,,The Best of IMAGE”, która okazała się doskonałym połączeniem pantomimy z grą świateł. Bardzo dobrze wspominamy też kurs języka czeskiego.

Niektóre wydarzenia pozostaną na zawsze w naszej pamięci, wierzymy, że nowe znajomości przetrwają nawet wiele lat, a to, czego doświadczyliśmy, jest nasze! Projekt Erasmus+ jest bodźcem, który od lat porusza młodzież, pozwala poznać siebie i innych ludzi, jest niepowtarzalną szansą do rozwoju i najlepiej promuje hasło Unii Europejskiej: zjednoczona w różnorodności. Wszyscy jesteśmy inni, ale przyświeca nam wspólny cel: walki o lepsze jutro. Dzięki projektowi mogliśmy się do niej przyczynić.

 

Julia Kozica


Ankieta ewaluacyjna

Członkowie grupy Erasmus+ dnia 26 marca 2018 roku wypełnili ankiety ewaluacyjne na temat stanu przygotowań grupy do międzynarodowej konferencji w Przybramie. Z ankiet wynika, że młodzież nie może się już doczekać wyjazdu! Tak trzymać!

Paulina Pacyna-Dawid


Wystawa komiksów dla rodziców

Dnia 20 marca 2018 roku podczas wywiadówki dla rodziców uczniów klas trzecich oraz konsultacji dla rodziców uczniów klas pierwszych i drugich grupa Erasmus+ przygotowała wystawę, na której znalazły się komiksy przedstawiające walkę ludzi ze smogiem. Ponadto rodzice mogli zapoznać się również z ogólnymi założeniami projektu Erasmus+. Podobna wystawa towarzyszyć będzie także majowej wywiadówce. Zapraszamy!

Paulina Pacyna-Dawid


Grupa Erasmus+ we Wrocławiu

Dnia 12 III 2018 roku grupa Erasmus+ pod opieką pani dyrektor Danuty Stefańskiej i Pauliny Pacyny-Dawid udała się na wycieczkę do Wrocławia. Pierwszym punktem programu był Uniwersytet Przyrodniczy i wykład mgr inż. Macieja Gruszczyńskiego pt. „Smog – wczoraj, dziś, jutro”. Później udaliśmy się do XIII Liceum Ogólnokształcącego, czyli naszej wrocławskiej szkoły partnerskiej projektu Erasmus+, gdzie posililiśmy się przed następnym punktem programu. Grupa pierwsza (młodzież wyjeżdżająca na międzynarodową konferencję podsumowującą tegoroczne prace w ramach programu) udała się do Instytutu im. Jerzego Grotowskiego, aby w artystycznej atmosferze tego miejsca ćwiczyć układ tańca. Druga grupa z przewodnikiem zwiedzała zakątki Dzielnicy Czterech Świątyń, poszerzając swoją wiedzę na temat wielokulturowości Wrocławia. Zdobyte podczas wycieczki informacje niewątpliwie wzbogacą naszą wiedzę na temat realizowanego w tym roku szkolnym projektu!

Paulina Pacyna-Dawid


Lekcja języka angielskiego

Dnia 7 marca 2018 roku uczniowie z grupy Erasmus+ uczestniczyli w lekcji zaplanowanej przez nauczyciela Marka Fronia. Temat lekcji – „Smog – jak wpływa na nasze życie i co możemy zdziałać?” Na początku uczniowie zapoznali się ze słownictwem tematycznym, dotyczącym ekologii, środowiska i współczesnych zagrożeń. Analizowali różne definicje smogu, wyszukali w sieci najnowsze informacje medialne dotyczące omawianych zagadnień. Potem rozmawiali w parach i grupach o najważniejszych, ich zdaniem, problemach, jakie stwarza smog nie tylko w kontekście regionalnym, ale i globalnym, próbując jednocześnie wskazać możliwe rozwiązania problemów. Uczniowie otrzymali przygotowane zestawy słownictwa i materiały do dalszego wykorzystania. Lekcja była efektywna i został osiągnięty jej cel, polegający na wyposażeniu uczniów w narzędzia językowe służące wyrażaniu opinii i analizie poglądów.

Marek Froń


Promocja projektu podczas drzwi otwartych

Dnia 3 marca 2018 roku w naszej szkole odbyły się drzwi otwarte dla uczniów szkół gimnazjalnych, ich nauczycieli i rodziców. Wystąpili na nich reprezentanci szkolnej grupy Erasmus+: Kinga Trzeciak z klasy I C i Karol Bagiński z I A. Przedstawili oni główne założenia projektu, a także podzielili się swoimi odczuciami związanymi z roczną pracą w ramach programu. Zaprosili również chętnych do obejrzenia w bibliotece szkolnej wystawy z komiksów, nad którymi w tym roku szkolnym pracowała grupa. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym szeregi grupy Erasmus+ zostaną zasilone chętnymi do pracy! Zapraszamy!

Paulina Pacyna-Dawid


Grupa Erasmus+ ze szkoły partnerskiej z Wrocławia u nas!

Dnia 8 II 2018 roku gościliśmy u siebie grupę projektową z XIII Liceum Ogólnokształcącego im. Aleksandra Fredry z Wrocławia. Uczyliśmy się krakowiaka – polskiego tańca narodowego, który już wkrótce zaprezentujemy podczas międzynarodowego spotkania w Czechach. Musimy jednak jeszcze trochę poćwiczyć…

Paulina Pacyna-Dawid


Grupa Erasmus+ w siedzibie Grupy G3

Dnia 31 stycznia 2018 roku członkowie grupy Erasmus+ pod opieką p. Marka Fronia wybrali się z wizytą do siedziby Grupy G3 w Perzowie w celu uzyskania wiedzy na temat ochrony środowiska, nowatorskich sposobów przetwarzania oraz konserwacji odpadów w fabryce mebli twardych. Ponadto p. Adam Piluch – dyrektor do spraw produkcji przedstawił skomplikowany proces tworzenia mebli. O zaciekawieniu uczniów – uczestników projektu – świadczyły liczne pytania, na które pracownicy chętnie odpowiadali. Dziękujemy!

Joanna Jóźwiak i Natalia Hoja, klasa II D


Uporaliśmy się z naszą częścią historii!

Grupa Erasmus+ dopisała dalszy ciąg historii, którą wspólnie piszą wszystkie szkoły partnerskie projektu. Ofelia, Chris, Eva, Vicky – to bohaterowie trzech części historii (czeskiej, wrocławskiej i kępińskiej). Wprost nie możemy się doczekać dalszych części opowieści! Poniżej prezentujemy naszą część historii. Jeśli ktoś będzie chciał poznać losy przyjaciół, to polecamy odnaleźć nasz projekt na portalu eTwinning! Miłego czytania!

Paulina Pacyna-Dawid

Chain story, part 3.


Kreatywne pisanie w bibliotece szkolnej

Grupa Erasmus+ zmierzyła się z napisaniem swojej części międzynarodowej opowieści o Ofelii! Dnia 5 XII 2017 roku, dopisując dalszy ciąg historii pisanej wspólnie przez wszystkich członków projektu, rozwiązała problem Chrisa i wprowadziła nową bohaterkę – Vicky… Jesteście ciekawi, co wymyśliliśmy? Cierpliwości!

Paulina Pacyna-Dawid


Jesteśmy już zalogowani na platformie eTwinning!

Wszyscy członkowie grupy Erasmus+ zamieścili swoje „wizytówki” ze zdjęciami na platformie edukacyjnej eTwinning. Dzięki TwinSpace uczniowie mogą komunikować się z młodzieżą ze szkół partnerskich: we Wrocławiu, w Przybramie (Czechy), Aurich (Niemcy), Vollen (Norwegia) i Carcare (Włochy). Zaczynamy (współ)pracę w projekcie!

 Paulina Pacyna-Dawid


Wykład przedstawiciela Starostwa Powiatowego w Kępnie

Dnia 28 XI 2017 grupa Erasmus+ wzięła udział w bibliotece szkolnej w wykładzie przedstawiciela Starostwa Powiatowego w Kępnie – p. Marka Oresia, Naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa na temat smogu. Nasza wiedza na temat prawa związanego z ochroną środowiska, a także regionalnych programów dotyczących przeciwdziałania zanieczyszczaniu powietrza powiększa się z każdym dniem! Dziękujemy!

Paulina Pacyna-Dawid


„Kępno Wolne Od Smogu”

Dnia 23 XI 2017 roku przedstawicielki grupy Erasmus+: Zuzanna Bednarek z klasy I C i Karolina Błażejewska z II B wzięły udział w konferencji realizowanej w ramach projektu „Ekologiczny alarm” współfinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, która odbyła się w Kępińskim Ośrodku Kultury. Prelegentami byli: p. Hanna Schudy (doktor nauk humanistycznych, absolwentka Liceum Ogólnokształcącego Nr I w Kępnie) oraz p. Radosław Gawlik z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego. Przedstawili w sposób obrazowy problem smogu i niskiej emisji: normy zanieczyszczeń powietrza w Polsce i Europie oraz wpływ smogu na zdrowie i życie ludzi. Jedno jest pewne – trzeba walczyć ze smogiem!

Paulina Pacyna-Dawid

 


Wszystko o Toony Tool!

Dnia 21 XI 2017 roku grupa Erasmus+ wzięła udział w warsztatach na temat programu komputerowego do tworzenia komiksów Toony Tool. Poprowadził je bibliotekarz kępińskiej filii Książnicy Pedagogicznej im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu – p. Anna Wróblewska. Młodzież miała okazję w praktyce zaznajomić się z możliwościami programu, który wykorzysta podczas najbliższego zadania. Uczniowie wykonają komiks, którego temat będzie obejmował trzy zagadnienia: pierwszym z nich jest oczywiście smog! Pozostałe dwa zostały przez każdego członka grupy wylosowane kośćmi Rory’s Story Cubes lub Rory’s Story Cubs Actions! Nie możemy się już doczekać komiksów… Zatem do dzieła!

Paulina Pacyna-Dawid


Grupa Erasmus+ gotowa do działania!

Serdecznie witamy grupę Erasmus+ w roku szkolnym 2017/2018! W tym roku szkolnym zajmować się ona będzie głównie problemem smogu i zagrożeniami związanymi z tym groźnym zjawiskiem… Zaczynamy!

Paulina Pacyna-Dawid


Artykuł w „Tygodniku Kępińskim”

W najnowszym numerze „Tygodnika Kępińskiego” (45/2017) ukazał się artykuł dotyczący realizacji projektu Erasmus+ w latach 2017-2019, a także międzynarodowego spotkania projektowego w Norwegii. Zachęcamy do lektury!

Paulina Pacyna-Dawid


Spotkanie organizacyjne grupy Erasmus+

Dnia 3 XI 2017 roku w bibliotece szkolnej odbyło się pierwsze spotkanie uczniów zainteresowanych pracą w projekcie Erasmus+. W tym roku szkolnym młodzież zmierzy się z tematem związanym z nadrzędnym hasłem programu pt.: „Jesteś częścią nas – Europejska młodzież kreatywnie tworzy swą przyszłość poprzez innowacje”. Pierwsze zadanie to wykonanie wizytówek. Czas start!

Paulina Pacyna-Dawid


Międzynarodowe spotkanie projektowe w Norwegii

 

W ramach pierwszych działań projektowych w dniach 15-20 października 2017 roku w Vollen odbyło się międzynarodowe spotkanie projektowe koordynatorów i nauczycieli biorących udział w realizacji projektu Erasmus+. Naszą szkołę reprezentowała dyrektor Danuta Stefańska i nauczyciel języka angielskiego Marek Froń. Ponadto, w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele partnerskich szkół z Norwegii, Czech, Niemiec, Włoch i Wrocławia.

Pierwszego dnia po oficjalnym otwarciu konferencji uczestnicy spotkania mieli okazję przyglądać się pracy norweskiej szkoły i wziąć udział w zajęciach z różnych przedmiotów. W trakcie kilkudniowego pobytu zobaczyli również muzeum najwybitniejszego skandynawskiego dramaturga – Henryka Ibsena oraz Noblowskie Centrum Pokoju, gdzie, wśród licznych eksponatów, można oczywiście znaleźć te poświęcone polskim noblistom. Zwiedzili również imponujący architektonicznym rozmachem gmach Opery Narodowej i uczestniczyli w spektaklu baletowym pt. „Hedda Gabler”, który był rewelacyjną współczesną interpretacją dramatu Ibsena.

Ciekawym doświadczeniem było też zwiedzanie kopalni kobaltu w Blaafarveverket. W okresie rozkwitu 80% światowego zapotrzebowania na kobalt, z którego pozyskiwano niebieski barwnik wykorzystywany w ceramice i przemyśle, było zaspokajane wydobyciem z tej właśnie kopalni.

Ponadto uczestnicy spotkania codziennie brali udział w zebraniach zespołu, w trakcie których analizowali przebieg ostatniej konferencji uczniowskiej w Krzyżowej, której byliśmy gospodarzem. Głównie jednak zajmowano się szczegółami organizacji następnej konferencji. Tym razem odbędzie się ona w kwietniu 2018 roku w Przybramie, w Czechach.

Marek Froń


Spotkanie beneficjentów w Warszawie

Dnia 5 X 2017 odbyło się w Warszawie spotkanie dla beneficjentów Programu Erasmus+ (Partnerstwa Strategiczne – Edukacja Szkolna) organizowane przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji (Narodową Agencję Programu Erasmus+). Wzięli w nim udział: koordynator szkolny projektu – Paulina Pacyna-Dawid i główny księgowy szkoły – Tomasz Fajga. Spotkanie na pewno okaże się pomocne w realizacji nowego programu, realizowanego w szkole na lata 2017-2019!

Paulina Pacyna-Dawid


Przekazano materiały do kroniki szkolnej

Rok ciężkiej pracy za nami! Przekazaliśmy materiały dotyczące działań grupy Erasmus+ w roku szkolnym 2016/2017 do kroniki szkolnej!

Paulina Pacyna-Dawid


Artykuł na temat pobytu grupy Erasmus+ w Czechach

Artykuł uczennic z grupy Erasmus+ na temat bilateralnego spotkania w czeskim Przybramie w ramach programu Erasmus+ ukazał się w 26 numerze „Tygodnika Kępińskiego” (26/2017). Zachęcamy wszystkich do lektury!

 Paulina Pacyna-Dawid


Certyfikaty Youthpass wręczone

Podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego, które odbyło się 23 VI 2016, młodzież biorąca udział w konferencji podsumowującej roczne działania w ramach projektu Erasmus+ w Krzyżowej (Polska) oraz bilateralnym spotkaniu w Przybramie (Czechy) otrzymała z rąk dyrektora szkoły i koordynatora programu certyfikaty Youthpass! Gratulujemy i dziękujemy za współpracę!

Paulina Pacyna-Dawid


Znamy wyniki ankiety ewaluacyjnej grupy Erasmus+ przeprowadzonej podczas pobytu w Przybramie

Młodzież z grupy Erasmus+ bardzo pozytywnie wypowiedziała się na temat bilateralnego spotkania w Czechach, które miało miejsce w dniach 9-14 czerwca 2017 roku. Dziękujemy naszej szkole partnerskiej za gościnne przyjęcie!

Paulina Pacyna-Dawid


Podziękowania dla partnerów projektu

Grupa Erasmus+ składa najserdeczniejsze podziękowania wszystkim instytucjom i osobom, które pomogły w roku szkolnym 2016/2017 w realizacji programu Erasmus+ poświęconego architekturze! Dziękujemy i liczymy na dalszą współpracę!

Paulina Pacyna-Dawid


Grupa Erasmus+ na bilateralnym spotkaniu w Przybramie (Czechy)

W dniach 9-14 czerwca 2017 roku 17 uczniów z grupy Erasmus+ miało sposobność ponownie spotkać się z kolegami ze szkoły partnerskiej projektu Erasmus +. Tym razem w pełnym składzie!

Pod opieką nauczyciela języka angielskiego – pana Marka Fronia oraz nauczyciela informatyki – pana Krzysztofa Listowskiego grupa złożyła wizytę zaprzyjaźnionym uczniom ze szkoły w Przybramie (Czechy). Uczniowie, zarówno naszego kępińskiego liceum, jak i czeskiej szkoły, w ramach projektu związanego z architekturą, wspólnie zwiedzili Pragę, poznali lub pogłębili wiedzę dotyczącą sylwetki słynnego kompozytora – Antoniego Dworzaka, uczestniczyli we wspaniałym koncercie muzyki klasycznej w kopalni oraz korzystali z wielu innych atrakcji: tych związanych z edukacją, ale nie tylko! Dokumentują to zdjęcia autorstwa Konrada Szolca z klasy I A.

Ciekawym doświadczeniem było uczestniczenie w lekcjach języka angielskiego oraz geografii w partnerskiej szkole. Podczas naszego pobytu w Przybramie opiekowały się nami czeskie koordynatorki projektu Erasmus+ – pani Hanka Stufkova oraz p. Lenka Pavelkova. Każdy dokonał wszelkich starań, aby wyjazd pozostał niezapomnianym przeżyciem i dostarczył jak najwięcej wspaniałych doświadczeń, które z pewnością wszyscy uczestnicy będą mile wspominać.

       Joanna Jóźwiak i Natalia Hoja, klasa I D


Promocja projektu Erasmus+ wśród rodziców

Dnia 23 V 2017 odbyła się w naszej szkole ostatnia już w tym roku szkolnym wywiadówka. Rodzice uczniów klas pierwszych i drugich mieli podczas niej możliwość zapoznania się z tegorocznymi działaniami grupy Erasmus+. Ekspozycja wzbogacona została makietą wykonaną przez młodzież podczas międzynarodowego spotkania projektowego Erasmus+ w Krzyżowej. Znajdują się na niej własnoręcznie wykonane podczas warsztatów budynki charakterystyczne dla regionu Południowej Wielkopolski. Jesteśmy z siebie dumni!

Paulina Pacyna-Dawid


Grupa Erasmus+ pamięta o Dniu Europy

Troszkę spóźniony Dzień Europy czy raczej Dzień eTwinning obchodziliśmy 12 maja 2017 w naszej szkole. Zaprosiliśmy do biblioteki szkolnej chętnych uczniów klas pierwszych i zachęcaliśmy ich do wzięcia udziału w projekcie Erasmus+ w przyszłym roku szkolnym. Pokazując strony internetowe wszystkich szkół partnerskich programu, przedstawialiśmy korzyści wynikające z prac w ramach Erasmus+. Liczymy na Was pierwszoklasiści! Do zobaczenia we wrześniu!

Paulina Pacyna-Dawid


Tablo dla biblioteki szkolnej wykonane!

Zapraszamy wszystkich do podziwiania naszego kolażu ze zdjęć wykonanych podczas międzynarodowej konferencji projektu Erasmus+ w Krzyżowej!

Paulina Pacyna-Dawid


Pamiątki dla uczestników międzynarodowego spotkania w Krzyżowej wykonane!

Dnia 20 kwietnia 2017 roku członkowie grupy Erasmus+ wykonali w bibliotece szkolnej tabla upamiętniające tegoroczną konferencję w Polsce. Zostaną one rozesłane do wszystkich szkół partnerskich projektu – Aurich, Vollen, Carcare, Przybramu i Wrocławia. Jeszcze raz dziękujemy Wam za niezapomniane chwile!

Paulina Pacyna-Dawid


Liceum Ogólnokształcące Nr I w Kępnie organizatorem

międzynarodowego spotkania projektowego Erasmus+

 

W dniach od 17 do 24 marca 2017 roku uczniowie Liceum Ogólnokształcącego Nr I im. mjra Henryka Sucharskiego w Kępnie: Natalia Hoja, Joanna Jóźwiak, Natalia Dobień, Karolina Błażejewska, Wojciech Kurzyński, Konrad Szolc, Jakub Hącia oraz Hubert Ceglarek wraz z nauczycielami: panią dyrektor Danutą Stefańską i panem Markiem Froniem – nauczycielem języka angielskiego, mieli sposobność uczestniczyć w międzynarodowym spotkaniu projektowym Erasmus+. Konferencja, za której organizację w tym roku szkolnym było odpowiedzialne liceum, odbyła się w miejscowości Krzyżowa. Kępińskiej szkole w pełnieniu obowiązków gospodarza pomógł zaprzyjaźniony Zespół Szkół nr 5 we Wrocławiu.

Od wielu lat projekt cieszy się ogromnym zaangażowaniem ze strony wszystkich szkół partnerskich. W tym roku szkolnym współpracowało ze sobą sześć szkół z różnych stron Europy. W konferencji, oprócz polskich reprezentantów z Kępna i Wrocławia, wzięli udział uczniowie wraz z opiekunami ze szkół: w Vollen (Norwegia), w Carcare (Włochy), w Aurich (Niemcy), w Przybramie (Czechy).

Tematem przewodnim konferencji była architektura: historia zabytków, adaptacja i rewitalizacja budynków, a także zmiany architektoniczne, które ze względu na wyzwania związane z oczekiwaniami społeczeństwa, mogą zajść w różnych regionach Europy. Uczestnicy mieli za zadanie przybliżyć te aspekty, które szczególnie bliskie są im rodzimym terenom. Następnie zadaniem grup międzynarodowych było wykonanie makiet terenów i stojących na nich rzeczywistych obiektów, mających razem utworzyć całość – miasto przyszłości.

Wśród wszystkich uczestników bardzo szybko nastąpiła nić porozumienia, przełamane zostały bariery językowe i kulturowe. Konferencja projektu Erasmus+ zakończyła się sukcesem, a my wróciliśmy do domów ze wspaniałymi wspomnieniami i trwałymi przyjaźniami!

Joanna Jóźwiak i Natalia Hoja


Relacja członków grupy Erasmus+ z pobytu na międzynarodowej konferencji

Artykuł na temat międzynarodowej konferencji uczniów w Krzyżowej w ramach programu Erasmus+ ukazała się w 14 numerze „Tygodnika Kępińskiego” (14/2017). Zachęcamy wszystkich do lektury!

 Paulina Pacyna-Dawid


 

Wspomnienia uczniów

z międzynarodowego spotkania projektowego Erasmus+ w Krzyżowej (Polska)

 W tym roku szkolnym miałam okazję uczestniczyć w projekcie Erasmus+. Uważam, że był to niesamowity program. Dzięki międzynarodowej konferencji, która odbyła się w Krzyżowej, mogłam poprawić swoje umiejętności językowe i poznać wielu wspaniałych ludzi, ich kulturę oraz obyczaje. Podczas międzynarodowego spotkania panowała przyjazna atmosfera. Wspólne tworzenie makiety w grupach międzynarodowych, a także wieczorne gry i zabawy pozwalały nam na lepszą integrację, sprawdzały naszą komunikatywność i przełamywały barierę nieśmiałości. Był to niezapomniany czas… Konferencja została zorganizowana bezbłędnie! Dzięki wyjazdowi mogłam również zacieśnić więzi z uczestnikami z naszego liceum. Stworzyliśmy zgraną ekipę i w następnych latach nauki w szkole będzie nam się na pewno wspaniale współpracowało. Cieszę się, że miałam okazję wziąć udział w tym wydarzeniu.

Joanna Jóźwiak

Podczas naszego pobytu w Krzyżowej nauczyłem się wielu nowych rzeczy. Oprócz odwiedzenia ciekawych miejsc, takich jak Zamek w Książu, Hydropolis we Wrocławiu czy też kopalna w Wałbrzychu, mogłem poznać wielu ciekawych ludzi. Myślę, że to w projekcie Erasmus+ jest najważniejsze. Podczas tych 7 dni pobytu na międzynarodowej konferencji bardzo się zaprzyjaźniliśmy z rówieśnikami z innych krajów. Dodam, że nadal utrzymujemy z nimi kontakt na portalach społecznościowych. Dla mnie była to najlepsza wycieczka na jakiej byłem, właśnie ze względu na atmosferę, którą stworzyli uczestnicy!

Wojciech Kurzyński

Tegoroczne międzynarodowe spotkanie uczestników projektu Erasmus+ było dla mnie niezapomnianym wydarzeniem. W trakcie pobytu w Krzyżowej miałam okazję podszkolić swój język, zwiedzić kilka ciekawych miejsc i, co najważniejsze, nawiązać kontakt z młodzieżą ze szkół partnerskich. Dzięki wyjazdowi mogłam choć częściowo poznać język i kulturę ludzi z innych krajów, ale także pokazać im piękno Polski. Najmilej wspominam wieczory, podczas których wszyscy razem bawiliśmy się, tańcząc. Poprzez projekt mogłam też bliżej poznać świetną ekipę z naszego liceum. Praca nad makietą w grupach międzynarodowych była wspaniałą zabawą, ale też testem komunikatywności. Konferencja była świetnie zaplanowana, cieszę się, że miałam okazję poznać wielu wspaniałych ludzi. Będę ich wszystkich miło i długo wspominać!

Natalia Hoja

Udział w projekcie Erasmus+ był dla mnie bardzo przyjemnym doświadczeniem. Podczas konferencji podsumowującej miałem okazję poznać wielu cudownych ludzi z różnych krajów, polepszyć swoje umiejętności związane z posługiwaniem się językiem angielskim. Podczas wycieczek zobaczyłem bardzo interesujące miejsca, takie jak: Wałbrzych, Zamek Książ czy też Wrocław, dowiedziałem się dużo na temat architektury oraz projektów renowacyjnych. Najbardziej podobał mi się wspólnie spędzony czas podczas zabaw i gier, podczas którego mogliśmy się poznawać i integrować. Oprócz tego bardzo lubiłem warsztaty, w trakcie których wspólnie tworzyliśmy makiety naszych miejscowości. Program międzynarodowego spotkania projektowego w Krzyżowej był bardzo urozmaicony i nie było w nim czasu na nudę!

Jakub Hącia

Wyjazd do Krzyżowej w ramach międzynarodowego spotkania projektowego Erasmus+ to była przygoda połączona z zabawą, poznawaniem kultury innych krajów i podszkoleniem swoich umiejętności w posługiwaniu się językiem angielskim. Dzięki projektowi mogliśmy odwiedzić wiele ciekawych miejsc, takich jak Zamek w Książu czy kopalnia w Wałbrzychu. Jednak najlepsza była możliwość poznania wielu fantastycznych osób z Włoch, Czech, Norwegii, Niemczech oraz ze szkoły partnerskiej z Wrocławia! Świetną sprawą były również międzynarodowe grupy, które umożliwiały nam jeszcze lepsze poznanie się. Wyjazd również sprawił, że zaprzyjaźniliśmy się jeszcze bardziej z osobami ze szkoły! Bardzo miło wspominam projekt i na pewno na długo pozostanie on w mojej pamięci. Mam nadzieję, że będzie okazja, aby pracować w programie również w przyszłym roku.

Natalia Dobień

Wyjazd na finalizację projektu Erasmus+ do Krzyżowej wspominam bardzo dobrze. W międzynarodowych grupach bawiliśmy się doskonale, poprawiając nasze umiejętności w posługiwaniu się językiem angielskim. Pamiętam wiele zabawnych sytuacji związanych z odmienną kulturą i językiem… Zawsze jednak z przyjaciółmi z Włoch, Niemiec, Czech i Norwegii dochodziliśmy do porozumienia! Nasi goście bardzo chętnie poznawali Polskę. Wycieczki do Świdnicy, Wrocławia, Kępna, Wałbrzycha oraz Zamku Książ na pewno na długo pozostaną w ich i naszej pamięci. Wspólny pobyt w młodzieżowym centrum konferencyjnym, praca w grupach oraz zabawa bardzo nas do siebie zbliżyły. Nadal utrzymujemy kontakty z wieloma obcokrajowcami, mając nadzieję, że jeszcze kiedyś się spotkamy!

Konrad Szolc

Projekt Erasmus+ był dla mnie nowym i bardzo ciekawym doświadczeniem. Dzięki niemu miałam okazję podszkolić swój język angielski, poznać inne kultury i zwiedzić nowe, piękne miejsca (Zamek Książ, Wałbrzych). Jednak największym atutem tego wyjazdu byli ludzie, którzy tworzyli niesamowicie przyjazną atmosferę! Już w pierwszych dniach udało mi się nawiązać znajomość z ludźmi z innych krajów. Projekt także sprawił, że poznałam świetną grupę ludzi z mojej szkoły. Wyjazd na międzynarodową konferencję bardzo mi się podobał, będę go miło wspominać i mam nadzieję na jego powtórzenie w przyszłym roku!

Karolina Błażejewska

Z międzynarodowego spotkania projektowego Erasmus+ przywiozłem do domu wiele wspaniałych wspomnień! Bardzo spodobały mi się spontaniczne tańce na rynku w Kępnie, także ich nauka w samym centrum konferencyjnym w Krzyżowej. Makieta, którą wspólnie przygotowaliśmy, też zapadnie mi w pamięć. Poświęciliśmy na nią wiele czasu i sił, ale efekt był bardzo satysfakcjonujący. Wolne wieczory spędzaliśmy m.in. grając w siatkówkę. Międzynarodowe rozgrywki przynosiły dużo radości i emocji. Tak samo jak zwyczajne rozmowy czy gra w karty z nowymi kolegami z zagranicy. Podziwiałem wspaniałą architekturę (i nie tylko) Wałbrzycha, Świdnicy, Wrocławia, a nawet Kępna i wzbogaciłem swoją wiedzę o nowe interesujące wiadomości. Uczestnictwo w wielu grach, zabawach i dyskotekach pomogło się wszystkim uczestnikom konferencji zintegrować i lepiej poznać. Z bólem żegnałem się ze wszystkimi poznanymi ludźmi i mam nadzieję, że zawarte znajomości będą trwałe.

Hubert Ceglarek


Quiz z architektury dla wszystkich!

Jeśli ktoś ma ochotę na sprawdzenie swojej wiedzy dotyczącej najsłynniejszych budowli świata oraz chciałby nieco poćwiczyć umiejętność posługiwania się językiem angielskim w praktyce, nic prostszego! Zachęcamy do rozwiązania zagadek, które przygotowaliśmy dla naszych kolegów ze szkół partnerskich programu Erasmus+ w ramach realizacji jednego z punktów międzynarodowego spotkania projektowego w Krzyżowej. Powodzenia!

Paulina Pacyna-Dawid

Quiz

Quiz2


Ewaluacja raz jeszcze

Zaraz po przyjeździe z międzynarodowego spotkania projektowego w ramach programu Erasmus+ (27 III 2017) przeprowadzono ankietę ewaluacyjną. Zakładała ona zebranie wrażeń ośmioosobowej grupy uczniów po pobycie na konferencji w Krzyżowej. Wszyscy uczestnicy spotkania zgodnie stwierdzili, że było to niezapomniane przeżycie! Podkreślali walory nie tylko towarzyskie, ale również edukacyjne! Brawo!

Paulina Pacyna-Dawid


Pierwsza relacja z pobytu uczestników międzynarodowej konferencji programu Erasmus+

 Notka na temat międzynarodowej konferencji uczniów w ramach programu Erasmus+ ukazała się w 6 numerze „Kuriera Lokalnego Powiatu Kępińskiego” (6/2017). Zachęcamy do lektury!

Paulina Pacyna-Dawid


Międzynarodowe spotkanie w ramach projektu Erasmus+

w naszym Liceum

 

Dnia 20 marca 2017 roku gościliśmy w murach naszej szkoły uczestników międzynarodowego spotkania projektowego w ramach programu Erasmus+.

W tym roku szkolnym Liceum przy współudziale partnerskiej szkoły z Wrocławia (Zespołu Szkół Nr 5) zorganizowało spotkanie wszystkich partnerów projektu w Międzynarodowym Centrum Konferencyjnym w Krzyżowej. Szkoły partnerskie reprezentowali: Gitta Kleen i Ute Steinmeyer (przedstawicielki szkoły koordynującej w Aurich, Niemcy), Hana Stufkova, Lenka Pavelkova (Przybram, Czechy), Sigrid Hjortdahl, Aud Kjaeret (Vollen, Norwegia), Paola Cuneo, Maria Rosa Simonassi, Dasa Timkova (Carcare, Włochy), Małgorzata Wiater-Mohr, Beata Wers (Wrocław), Paulina Pacyna-Dawid, Marek Froń (Kępno).

W uroczystym powitaniu uczestników konferencji przez dyrektor liceum – p. Danutę Stefańską wzięli również udział przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Kępnie: Wicestarosta Powiatu – p. Grażyna Jany i Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu – p. Andrzej Jóźwik oraz Przewodniczący Rady Rodziców – p. Eligiusz Kaczmarek.

Zebrani mogli podziwiać młodzież Liceum, która pod kierunkiem p. Kariny Zalesińskiej i Edyty Rybczyńskiej, pokazała, że swój czas wolny poświęca nie tylko nauce, ale także realizacji pasji muzycznych i tanecznych. Tak więc oklaskami nagrodziliśmy następujących uczniów naszej szkoły: Dominika Antczaka z klasy I B (wykonawcę kompozycji Fryderyka Chopina), Darię Długowską z III C, Michała Krawca z II A (solistów śpiewających w języku angielskim), Huberta Ceglarka z I A, Marcina Moskę z III D (muzyków grupy „The Gentelmen”) Elizę Blabuś z I C i Dawida Sodomskiego z I A (prowadzących uroczystość) oraz międzyklasową grupę uczniów tańczących rock’n’rolla. Podziękowania należą się także Kamilowi Hojce z II B i Mateuszowi Śniegockiemu z II D za obsługę sprzętu nagłośnieniowego oraz Matyldzie Polańskiej z I C – fotografowi imprezy.

Tematem trzyletniego projektu Erasmus+ jest globalne myślenie związane z europejskimi regionami, które twórczo zmagają się z wyzwaniami naszych czasów, natomiast podtemat tegorocznego spotkania w Krzyżowej brzmiał: „Miasta przyszłości: zabytki, adaptacje i rewitalizacje”. Uczniowie przebywający na konferencji w Kępnie odwiedzili Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego oraz spacerowali po kępińskim rynku, podziwiając wraz z opiekunami: p. Karoliną Szczepańską, p. Ewą Moską i p. Izabelą Maciejewską zabytki architektury. Za pomoc opiekunom dziękujemy uczennicom z grupy Erasmus+: Alicji Nawrot, Zofii Piaseckiej, Kornelii Noculak, Paulinie Świerczyńskiej, Alicji Lenart (I A) i Annie Nawrot (I B).

Uczestnicy biorący udział w międzynarodowych spotkaniach projektowych programu Erasmus+ mają okazję do sprawdzenia w praktyce umiejętności związanych nie tylko z posługiwaniem się językiem angielskim, ale także ze współdziałaniem w grupie. Wszyscy spisali się na piątkę!

 Paulina Pacyna-Dawid


Gazetka na temat tegorocznej działalności grupy Erasmus+

W marcu na gazetce obok biblioteki szkolnej pojawiły się informacje na temat działalności grupy Erasmus+ w tym roku szkolnym. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami i zdjęciami!

Paulina Pacyna-Dawid


Wizyta grupy partnerskiej projektu Erasmus+ z Wrocławia

Dnia 9 marca 2017 roku gościliśmy w szkole partnerską grupę z Wrocławia z XIII Liceum Ogólnokształcącego im. Aleksandra Fredry. Wspólnie dopracowywaliśmy układ tańca narodowego – poloneza. Mieliśmy również okazję do zapoznania się ze szczegółami programu międzynarodowego spotkania w Krzyżowej. Wymieniliśmy się ponadto informacjami na temat stopnia realizacji przygotowań konferencji, która już zbliża się wielkimi krokami!

Paulina Pacyna-Dawid


 

Grupa Erasmus+ z wizytą u Burmistrza Miasta i Gminy Kępno

 Dnia 14 III 2017 roku grupa Erasmus+ gościła w Urzędzie Miasta i Gminy Kępno. Spotkaliśmy się z Burmistrzem Miasta i Gminy Kępno – p. Piotrem Psikusem, Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Nieruchomości, Ochrony Środowiska i Planowania Przestrzennego – p. Mileną Piętką, Inspektorem w Wydziale Inwestycji i Funduszy Europejskich – p. Przemysławem Rosikiem oraz asystentem burmistrza – p. Krzysztofem Godkiem, którzy udzielili nam odpowiedzi na najważniejsze dla nas pytanie, związane z realizacją tegorocznego projektu Erasmus+: jakie wyzwania stoją przed włodarzami miasta, a związane są z rozwojem miasta Kępna. Pan Burmistrz przedstawił nam również historię budynku ratusza, w którym obecnie mieszczą się niemalże wszystkie wydziały Urzędu Miasta i Gminy Kępno. Podzielimy się naszą wiedzą z uczestnikami międzynarodowej konferencji w Krzyżowej!

Paulina Pacyna-Dawid


Ankieta ewaluacyjna grupy Erasmus+ przed wyjazdem do Krzyżowej

 Grupa Erasmus+ podzieliła się swoimi odczuciami przed wyjazdem na międzynarodową konferencję podsumowującą do Krzyżowej. Wygląda na to, że wszyscy nie mogą się już doczekać!

Paulina Pacyna-Dawid


Spotkanie Szkoleniowe Projektu Erasmus+

7 marca 2017 roku w Poznaniu odbyło się spotkanie przeznaczone m.in. dla placówek oświatowych promujące projekt Erasmus+ Młodzież oraz informujące na temat tego programu. Naszą szkołę reprezentowali: koordynator projektu – Paulina Pacyna-Dawid i główny księgowy – Tomasz Fajga. Uczestnicy konferencji zostali zapoznani z pełną ofertą Programu Erasmus+, aspektami finansowymi oraz merytorycznymi projektu, szczególnie dotyczyły one składania wniosku. Spotkanie poprowadził rekomendowany przez Narodową Agencję Programu Erasmus+ p. Wojciech Szczepanik – konsultant Programu Erasmus+ Młodzież na Wielkopolskę.

 Paulina Pacyna-Dawid

 


Słów kilka o projekcie Erasmus+ na Drzwiach Otwartych

Dnia 25 II 2017 roku w naszej szkole odbyły się Drzwi Otwarte. Przedstawiciele grupy Erasmus+: Jakub Hącia, Wojciech Kurzyński i Dawid Sodomski przybliżyli zebranym gimnazjalistom, ich rodzicom i nauczycielom główne idee programu. Zaprezentowali także film autorstwa Konrada Szolca na temat koncepcji architektoniczno-urbanistycznych wybranych obiektów Kępna i najbliższego regionu. Ponadto chłopcy zaprosili zainteresowanych do biblioteki szkolnej, gdzie, pod bacznym okiem Alicji Nawrot i Zofii Piaseckiej, można było zobaczyć zbudowane przez członków grupy Erasmus+ makiety obiektów – naszego liceum i antonińskiego pałacu.

Paulina Pacyna-Dawid


Nauka nie poszła w las!

Udało nam się wreszcie zakończyć prace nad makietami budynków! Nasze oko cieszą: okazały budynek liceum oraz antoniński pałacyk. Już nie możemy się doczekać, kiedy na międzynarodowym spotkaniu w Krzyżowej umieścimy je na makiecie…

Paulina Pacyna-Dawid


Zajęcia grupy Erasmus+ z języka angielskiego

 Dnia 22 II 2017 roku grupa Erasmus+ wzięła udział w zajęciach z języka angielskiego, dotyczących terminologii związanej z szeroko pojętą architekturą. Pan Marek Froń obiecał, że podczas międzynarodowego spotkania projektowego w Krzyżowej wyegzekwuje znajomość każdego słowa, które pojawiło się podczas zajęć! Trzymamy za… słowo!

Paulina Pacyna-Dawid


Spotkanie grupy Erasmus+ z przedstawicielami Urzędu Miasta i Gminy Kępno

 Dnia 21 II 2017 roku w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie grupy Erasmus+ z przedstawicielami Urzędu Miasta i Gminy Kępno: Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Nieruchomości, Ochrony Środowiska i Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta i Gminy Kępno panią Mileną Piętką oraz Zastępcą Naczelnika Wydziału Rozwoju panem Robertem Kulą. Goście zapoznali zebranych m.in. z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego gminy Kępno oraz koncepcją architektoniczno-urbanistyczną budowy krytej pływalni w Kępnie. Wszystkie informacje zostaną przez nas wykorzystane przy przygotowaniu „stoiska eksperckiego” podczas międzynarodowego spotkania w Krzyżowej. Dziękujemy!

 

Paulina Pacyna-Dawid


Sukces projektu logo z Kępna!

Logo autorstwa Agaty Najdek z klasy II C będzie znakiem firmującym międzynarodowe spotkanie projektu Erasmus+, które odbędzie się w Krzyżowej! Gratulujemy!

Paulina Pacyna-Dawid


Wizyta grupy Erasmus+ we Wrocławiu

 Dnia 26 stycznia 2017 roku grupa Erasmus+ udała się do Wrocławia, gdzie wzięła udział w lekcji muzealnej w jednym z oddziałów Muzeum Narodowego we Wrocławiu – w Pawilonie Czterech Kopuł. Pracownik Działu Oświatowego Muzeum Narodowego – p. Iwona Gołaj bardzo ciekawie przedstawiła historię zrewitalizowanego w latach 2013-2015 budynku, który niedawno odzyskał swoją funkcję wystawienniczą. Oprowadziła też grupę po muzeum, jednocześnie omawiając najciekawsze dzieła sztuki współczesnej.

Młodzież spotkała się również z uczniami partnerskiej szkoły z XIII Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu. Podczas wizyty pokazaliśmy gospodarzom opanowany już przez nas układ poloneza. Podzieliliśmy się także informacjami na temat stopnia przygotowań do spotkania podsumowującego w Polsce. Musimy sprostać wyzwaniu, które już w marcu przed nami!

Paulina Pacyna-Dawid


 

Grupa Erasmus+ na prelekcji w muzeum

Dnia 25 stycznia 2017 roku grupa Erasmus+ wraz z nauczycielem języka angielskiego – p. Markiem Froniem wzięła udział w wykładzie w języku angielskim, zorganizowanym przez Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego. Tematem wykładu było pochodzenie Żydów Kępińskich oraz ich późniejsze losy. Autor wykładu przedstawił również wybitne postaci pochodzenia żydowskiego pochodzące z Kępna.

Paulina Pacyna-Dawid


Konkurs na logo międzynarodowej konferencji uczniów

Projektu Erasmus+

Dnia 23 stycznia 2017 roku upłynął termin oddawania projektów na konkurs na logo spotkania międzynarodowego programu Erasmus+ w Krzyżowej. Wpłynęło 9 propozycji, których autorami są: Agata Najdek, Konrad Szolc, Natalia Dobień wraz z Joanną Jóźwiak oraz Jakub Hącia. Trzymamy kciuki za projekty z Kępna!

Paulina Pacyna-Dawid


Pierwsze próby tańca

Grupa Erasmus+ spotkała się dnia 28 grudnia 2016 roku z nauczycielem wychowania fizycznego – p. Edytą Rybczyńską po to, aby nauczyć się podstawowych kroków i układu polskiego narodowego tańca. Polonez zostanie zaprezentowany podczas międzynarodowego spotkania projektowego – krótkoterminowej wymiany młodzieży w Polsce, już w marcu 2017 roku!

Paulina Pacyna-Dawid


Grupa Erasmus+ uczy się makietowania

Dnia 20 grudnia 2016 roku grupa Erasmus+ wzięła udział w warsztatach makietowania, które przeprowadził absolwent naszej szkoły – inżynier architekt Radosław Grzymkowski wraz z kolegą – inżynierem architektem Wojciechem Fikusem. Prowadzący są również studentami studiów magisterskich II stopnia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Goście przygotowali prezentację multimedialną na temat swoich dotychczasowych doświadczeń z projektowaniem budynków, podzielili się także uwagami na temat studiów architektonicznych. Następnie, w części warsztatowej spotkania, zapoznali poszczególne grupy z zasadami makietowania. Każda z grup przystąpiła do pracy nad swoim projektem – budynkiem naszego liceum lub pałacem myśliwskim w Antoninie. Warto dodać, że grupa tworząca makietę szkoły, posiłkowała się pełną dokumentacją inwentaryzacyjną, datowaną na 29 marca 1913 roku i sporządzoną w języku niemieckim. Owoce naszej pracy pokażemy wkrótce!

Paulina Pacyna-Dawid


Pobyt grupy Erasmus+ w Antoninie oczami Konrada Szolca z klasy I A

Zachęcamy do obejrzenia filmu!

videoplayback


 

Paulina Pacyna-Dawid

O pobycie grupy Erasmus+ w Pobernardyńskim Zespole Klasztornym w Ostrzeszowie

Zachęcamy do lektury!

http://nazaretankiostrzeszow.pl/grupa-erasmus-z-lo-nr-1-im-mjra-henryka-sucharskiego-w-kepnie-w-pobernardynskim-zespole-klasztornym/nym/


 

Grupa Erasmus+ z wycieczką w Ostrzeszowie i Antoninie

Dnia 7 XII 2016 roku grupa Erasmus+ udała się na wycieczkę, która miała za zadanie przybliżyć ciekawsze rewitalizacje i adaptacje architektoniczne na terenie Południowej Wielkopolski.

Pierwszym punktem programu był zrewitalizowany Pobernardyński Zespół Klasztorny w Ostrzeszowie, w którym, oprócz Domu Zakonnego Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, znajduje się także muzeum i przedszkole. Siostra Agata (pełniąca rolę naszej przewodniczki) podzieliła się z nami swoim doświadczeniem związanym z pozyskiwaniem środków unijnych na rewitalizację obiektu. Następnie oprowadziła nas po odrestaurowanych pomieszczeniach klasztornych, przy okazji opowiadając o historii budynku. Udało nam się nawet zobaczyć makietę obiektu i jego okolic!

Drugim punktem naszej wycieczki był Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie, który jest własnością Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. W obiekcie udało nam się zobaczyć część restauracyjną, hotelową oraz muzealną (poświęconą pamięci Fryderyka Chopina). Mieliśmy również okazję pospacerować po okolicznym parku, aby wykonać fotograficzną dokumentację obiektu. Będzie nam ona przydatna w realizacji następnego punktu projektu – zbudowania modelu pałacu w skali 1:200!

Paulina Pacyna-Dawid


Grupa Erasmus+ z wizytą w Muzeum Ziemi Kępińskiej

Dnia 24 XI 2016 roku grupa Erasmus+ wzięła udział w prelekcji p. Martyny Wycisk w Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego. Wykład pn. „Perły w koronie Kępna” przybliżył nam bogatą historię wielu zabytków miasta Kępna. Zajęcia muzealne przybliżyły nam wiele wiadomości na temat ciekawych pod względem architektonicznym miejsc, które pewnie wykorzystamy podczas tegorocznego projektu!

Paulina Pacyna-Dawid


Opublikowaliśmy już pierwsze zdjęcie w tym roku szkolnym na SElfie+

Zapraszamy na stronę SElfie+, na której można zobaczyć zdjęcia dokumentujące lokalne i zagraniczne działania szkolnej grupy Erasmus+. Oto link:

http://selfieplus.erasmusplus.org.pl/?s=LO+Nr+I+w+K%C4%99pnie

Paulina Pacyna-Dawid


Budynki na makietę wybrane!

Grupa Erasmus+ na spotkaniu 16 XI 2016 roku zadecydowała, jakie budynki pojawią się na makiecie odwzorowującej tereny europejskich regionów szkół partnerskich. Wybraliśmy następujące obiekty: dworzec PKP (w którym mieszczą się także pomieszczenia Kępińskiego Ośrodka Kultury), pałac myśliwski w Antoninie (mieszczą się w nim m.in.: hotel, restauracja i kawiarnia) oraz budynek naszej szkoły (w którym kilkadziesiąt lat temu mieścił się… Zaintrygowani muszą koniecznie poszperać w zakładkach strony internetowej naszej szkoły!). Prace modelarskie czas zacząć!

Paulina Pacyna-Dawid


Projekt makiety gotowy!

Grupa Erasmus+ na spotkaniu 8 XI 2016 roku zaprezentowała swoją propozycję fragmentu makiety, która wspólnie ze wszystkimi partnerami projektu zostanie wykonana na spotkaniu w Polsce (w marcu 2017 roku).

Makieta, złożona z 6 elementów, bo tyle jest szkół partnerskich w programie Erasmus+, będzie odwzorowaniem terenu charakterystycznego dla regionu, w którym znajduje się dana szkoła. Ponadto makieta uzupełniona będzie budynkami… Ale o budynkach za jakiś czas!

Projekt do pobrania

Paulina Pacyna-Dawid


Spotkanie robocze projektu Erasmus+ we Włoszech

Od 16 do 21 X 2016 roku w Carcare we Włoszech odbywało się spotkanie koordynatorów i dyrektorów szkół biorących udział w projekcie Erasmus+. Naszą szkołę reprezentowali: dyrektor Danuta Stefańska i nauczyciel języka angielskiego Marek Froń. Celem spotkania było omówienie szczegółów kolejnego międzynarodowego spotkania projektowego – krótkoterminowej wymiany grup uczniów. Udział w spotkaniu był dla nas szczególnie istotny, bowiem tym razem gospodarzem spotkania zaplanowanego na marzec 2017 roku będzie strona polska.

Oprócz części roboczej spotkanie było też okazją do zwiedzenia kilku miejsc charakterystycznych dla dwóch sąsiadujących ze sobą rejonów Włoch – Ligurii i Piemontu. Wszystkie warsztaty i szkolenia odbywały się w Liceo Calasanzio – była to zatem sposobność, aby przyjrzeć się funkcjonowaniu i specyfice włoskiej szkoły średniej.

Podczas spotkania w Carcare powstał również zarys następnego, tym razem dwuletniego projektu (2017-2019) w ramach programu Erasmus+.

 Marek Froń


Gotowi do działania!

 Serdecznie witamy grupę Erasmus+ w roku szkolnym 2016/2017: Alicję, Kornelię, Zosię, Paulinę, Huberta, Kubę, Wojtka, Dawida i Konrada z klasy I A, Magdę i Zuzię z I C, Natalię z I D oraz Weronikę i Agatę z II C.

 

Paulina Pacyna-Dawid


Zalogowaliśmy się na platformę eTwinning!

Dnia 26 X 2016 roku wszystkim członkom grupy Erasmus+ udało się zamieścić swoje „wizytówki” ze zdjęciami na platformie edukacyjnej eTwinning. Dzięki TwinSpace mogą oni komunikować się ze szkołami partnerskimi: we Wrocławiu, w Przybramie (Czechy), Aurich (Niemcy), Vollen (Norwegia) i Carcare (Włochy). Myślimy globalnie, w tym roku szkolnym o… Architekturze! Zaczynamy pracę w projekcie!

 Paulina Pacyna-Dawid


Spotkanie chętnych do udziału w projekcie Erasmus+

Dnia 21 IX 2016 roku odbyło się w bibliotece szkolnej spotkanie organizacyjne przeznaczone dla uczniów, którzy są zainteresowani pracą w programie Erasmus+. Zebrani zostali zapoznani z założeniami projektu, a także podtematem, który w tym roku szkolnym dotyczy architektury – zabytków i rewitalizacji. Przed nimi pierwsze zadanie – przygotowanie wizytówek. Powodzenia!

Paulina Pacyna-Dawid


Prezentacja z Aurich (Niemcy) wykonana!

Kto chce przypomnieć sobie wspaniałe chwile konferencji podsumowującej pracę grupy Erasmus+ w roku szkolnym 2015/2016? A może ktoś chce przyłączyć się do grupy w przyszłym roku szkolnym, ale nie jest pewien, czy podoła wszystkim zadaniom? Zachęcam Was do obejrzenia prezentacji multimedialnej upamiętniającej magiczne chwile…

Do zobaczenia w przyszłym roku szkolnym!

Prezentacja do pobrania>>>

Paulina Pacyna-Dawid


Tablo wykonane!

W bibliotece szkolnej już można podziwiać następne tablo grupy Erasmus+! Upamiętnia ono wyjazd do Aurich (Niemcy) na konferencję podsumowującą całoroczną pracę w roku szkolnym 2015/2016. Jak cudne są wspomnienia…!

Paulina Pacyna-Dawid


Certyfikaty Youthpass rozdane!

Podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego (24 VI 2016) młodzież biorąca udział w konferencji podsumowującej roczne działania w ramach projektu Erasmus+ w Aurich (Niemcy) otrzymała z rąk dyrektora szkoły i koordynatora programu certyfikaty Youthpass! Gratulujemy i dziękujemy za współpracę!

Paulina Pacyna-Dawid


Sprawozdanie z działalności grupy Erasmus+ w kronice szkolnej

Jak co roku w czerwcu przekazaliśmy sprawozdanie oraz inne materiały dokumentujące działania szkolnej grupy Erasmus+!

Paulina Pacyna-Dawid


Dzień eTwinning

Dnia 9 maja 2016 roku świętowaliśmy w szkole Dzień eTwinning. Zorganizowaliśmy akcję promocyjną, dotyczącą projektu Erasmus+. Mamy nadzieję, że zainteresowani uczniowie klas pierwszych chętnie przyłączą się do programu już w następnym roku szkolnym!

Paulina Pacyna-DawidWspomnienia uczniów z międzynarodowej konferencji projektu Erasmus+

w Aurich (Niemcy)

 

Jestem uczennicą klasy II Liceum Ogólnokształcącego Nr I im. mjra Henryka Sucharskiego w Kępnie. Pierwszy raz zdecydowałam się wziąć udział w projekcie Erasmus+ i wyjechać na międzynarodowa konferencję. W tym roku szkolnym miała ona miejsce w Niemczech, a konkretniej w Aurich. Dzięki wyjazdowi zyskałam ogromna pewność siebie. Szybko i łatwo nawiązałam kontakt z młodzieżą ze szkół partnerskich. Poznałam jej kulturę i styl życia. Konferencja była bardzo dobrze zaplanowana – od rana do wieczora spędzaliśmy wspólnie czas. Najbardziej utkwiły mi w pamięci wspólne wieczory, podczas których tańczyliśmy i śmialiśmy się. Był to pełen wrażeń i niezapomnianych chwil tygodniowy wyjazd, który każdemu z osobna polecam!

Marta Oreś

W trakcie naszego pobytu w Aurich podczas międzynarodowej konferencji projektu Erasmus+ zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc. Byliśmy m.in. w „Klimahaus” w Bremerhaven. Zwiedzaliśmy obiekt poświęcony ziemskiemu klimatowi w naszych międzynarodowych grupach. Z jednego pomieszczenia, w którym panował klimat (i wystrój) afrykański, przeszliśmy wprost na… Antarktydę! Najpiękniej było jednak na najwyższej kondygnacji tego, jakże oryginalnego budynku – ściany i sufit wyglądały niczym gwieździste niebo w bezchmurną noc…

Weronika Bielecka

 

Tydzień, który spędziłam w Niemczech, był chyba jednym z najlepszych tygodni w moim życiu. Znacząco poprawiłam swoje umiejętności językowe, ale nie była to jedyna rzecz, której się nauczyłam. Bardzo lubię podróżować, poznawać kulturę i tradycję innych krajów oraz spotykać nowych ludzi po to, aby wymieniać się z nimi doświadczeniami. Bardzo lubię uczyć się, odwiedzając muzea, wystawy. Wizyty w „Energie-, Bildungs- Und Erlebnis-Zentrum” czy „Klimahaus” były według mnie właśnie dlatego bardzo ciekawe. Lubię fotografować, więc także wycieczka po malowniczej wyspie Norderney była dla mnie wspaniałym przeżyciem. Miasteczko Aurich również pozostanie w mojej pamięci na zawsze. Ale czym byłby jakikolwiek wyjazd bez ludzi? W tegorocznej międzynarodowej konferencji projektu Erasmus+ udział wzięły szkoły z Niemiec, Norwegii, Czech, Włoch i oczywiście Polski. Wszystkie grupy bardzo szybko nawiązały ze sobą kontakt i się zaprzyjaźniły. Nauczyliśmy się nowych słów w językach rodzimych naszych nowych kolegów i koleżanek, poznaliśmy nowe układy taneczne, mieliśmy okazję obserwować inne trendy w modzie… Jestem przekonana, że, mimo iż różnimy się od siebie kolorem skóry czy poglądami, wewnątrz jesteśmy tacy sami.

Agata Najdek

Po drugiej już wizycie w Aurich moje odczucia pozostają niezmienne – tam jest super! Pamiętając o wszystkich atrakcjach, takich jak „Energie-, Bildungs- Und Erlebnis-Zentrum”, „Klimahaus” czy Norderney, stwierdzam jednak, że i tak najważniejsi są ludzie. To właśnie oni sprawili, że wyjazd na konferencję Erasmus+ stał się niesamowitym przeżyciem!

Hubert Kubot

 

Międzynarodową konferencję projektu Erasmus+ uważam za jak najbardziej udaną! Każdy z nas przeżył w Aurich wiele niezapomnianych chwil, które na pewno pozostaną na długo w naszej pamięci! Niesamowite jest to, że w gronie obcych sobie ludzi, czuliśmy się jak prawdziwa rodzina. Całoroczna praca w projekcie Erasmus+ to czas wysiłku – włożyliśmy w przygotowania do konferencji ogrom pracy, ale było warto - w grupach międzynarodowych stworzyliśmy świetny film na temat ochrony środowiska. Gdy nadszedł czas relaksu, graliśmy w kręgle. Warunki pogodowe podczas wycieczki na najpiękniejszą, moim zdaniem, wyspę niemiecką Norderney, bardzo nam sprzyjały. Spacerowaliśmy plażą nad brzegiem morza, niektórzy nawet się kąpali! Ale to, co wydarzyło się w Niemczech, pozostaje w Niemczech…

Paulina Czul

Wyjazd do Aurich wiele mnie nauczył, przede wszystkim współpracy w grupie i umiejętności komunikowania się z ludźmi z innych krajów. Bardzo dobrze rozmawiało mi się z Włochami! Miałam również możliwość poznania wielu ciekawych osób! W pamięci utkwiły mi wycieczki: na wyspę Norderney i do Bremerhaven.

Daria Długowska

Dnia 8 kwietnia 2016 roku wyruszyliśmy do Aurich w celu podsumowania międzynarodowej konferencji Erasmus+. Cieszę się, że mogłam wziąć udział w tegorocznym projekcie. Jestem bogatsza o nowe doświadczenia, poznałam wielu interesujących ludzi, pełnych pasji, talentów, zainteresowań. Dzięki zadaniom w grupach międzynarodowych mogliśmy lepiej się poznać oraz sprawdzić swoje umiejętności językowe. Mile zaskoczyła mnie otwartość i życzliwość wszystkich osób. Zwiedzanie miasta, wycieczki oraz piękna wyspa Norderney najbardziej zapadły mi w pamięci. Długo będę wspominać ten wyjazd.

Beata Mierzchała

Bardzo miło wspominam wieczory, kiedy po dniu pełnym atrakcji mogłyśmy z dziewczynami porozmawiać i poznać się lepiej. Najbardziej w mojej pamięci utkwił humor Agaty – przezwyciężał wszelkie bariery komunikacyjne! Z dziewczynami czułam się wspaniale i cieszę się, że mogłam z nimi spędzić ten czas. Ciepło wspominam również pobyt na Norderney – pogoda nam dopisała, a miasteczko na wyspie okazało się bardzo przyjazne. Był to zdecydowanie najlepszy dzień konferencji Erasmus+!

Angelika Poziemba

Aurich wspominać będę bardzo ciepło, ponieważ poznałem tam wielu przyjaciół z innych krajów. Mogłem również uczestniczyć w nietypowych zajęciach szkolnych – innych niż tych, do których jestem przyzwyczajony w Polsce. Ciekawym miejscem w Aurich było Güterschuppen, gdzie odbywały się zajęcia tańca, a nasza prezentacja zebrała burzę oklasków, co było miłym doświadczeniem!

Łukasz Siemański 

 

Podczas wyjazdu do Aurich poznałem ciekawe osoby z różnych europejskich krajów, ich kulturę oraz język. Było to niesamowite przeżycie – mieszkamy tak blisko siebie, a nasze zwyczaje są zupełnie inne! Dzięki konferencji Erasmus+ mieliśmy okazję do wspólnych rozmów, zabaw; odwiedzaliśmy i poznawaliśmy nowe miejsca. Bardzo mi się wszystko podobało!

Michał Bagiński

 


Artykuł nt. międzynarodowej konferencji projektu Erasmus+ w Aurich

w „Tygodniku Kępińskim”

Notka na temat wyjazdu grupy Erasmus+ do Niemiec ukazała się w „Tygodniku Kępińskim” (nr 17/2016). Zachęcamy do lektury!

Paulina Pacyna-Dawid


Ankiety ewaluacyjnej grupy Erasmus+ ciąg dalszy

Po powrocie z konferencji podsumowującej w Aurich na członków grupy Erasmus+ czekała ankieta ewaluacyjna. Dotyczyła ona wrażeń po pobycie w Niemczech. Jedno jest pewne – wszyscy zgodnie przyznają, że międzynarodowe spotkanie uznają za udane!

Paulina Pacyna-Dawid


Międzynarodowa konferencja projektu Erasmus+ w Aurich

Kolejna konferencja młodzieży w ramach międzynarodowego projektu Erasmus+ za nami. Spotkanie odbyło się w dniach 8-15 kwietnia 2016 roku w Aurich (Niemcy). W spotkaniu wzięło udział dziesięcioro uczniów naszej szkoły wraz z opiekunkami: p. Danutą Stefańską i p. Karoliną Szczepańską.

Podczas tego tygodnia młodzież przedstawiła wyniki swojej całorocznej pracy nad projektem. Nasi uczniowie przygotowali prezentację, filmy oraz quizy dotyczące przystosowań ptaków do życia w Kępnie i okolicach. Do auli Gymnasium Urlicianum podczas międzynarodowych prezentacji zostali zaproszeni również uczniowie tejże szkoły – mogli oni oglądać wyniki naszej pracy.

Kolejnym zadaniem uczestników projektu było zatańczenie dowolnego tańca oraz nauka jego podstawowych kroków pozostałych uczestników międzynarodowej konferencji. Nasi uczniowie wraz z grupą ze szkoły partnerskiej z Wrocławia zaprezentowali walca wiedeńskiego. Taniec ten zrobił na wszystkich ogromne wrażenie, ponieważ dziewczynki ubrane były w jednakowe długie suknie, a chłopcy w koszule i muszki.

Ważnym elementem spotkania była również praca w grupach międzynarodowych. Każda grupa miała za zadanie przygotować scenkę do filmu o ochronie środowiska i zdrowym trybie życia. Zbieraliśmy wspólnie pomysły, przygotowywaliśmy scenki, a w efekcie powstał bardzo ciekawy film z naszym udziałem.

Spotkanie młodzieży z wielu krajów to oczywiście możliwość poznania nowych kultur i obyczajów. Również praktyczna nauka języka obcego. Organizatorzy spotkania zorganizowali dla nas także ciekawe wycieczki. Byliśmy na wyspie Nordernei, w centrum naukowym „Klimahaus” w Bremerhafen oraz w „Energie-, Bildungs- und Erlebniszentrum”, gdzie zwiedziliśmy fabrykę wiatraków oraz mieliśmy możliwość poprzez zabawę i doświadczenia poznać  tajniki energii.

Wszyscy uczestnicy wyjazdu wrócili do Polski bardzo zadowoleni, choć w dniu wyjazdu popłynęło wiele łez…

Karolina Szczepańska


Podziękowania grupy Erasmus+

Grupa Erasmus+ przygotowała podziękowania dla instytucji i osób, które pomogły w roku szkolnym 2015/2016 w realizacji programu.

Tak więc dziękujemy: Redakcji Radia SUD, panu Marcinowi Rachlowi, panu Pawłowi Dolacie – liderowi Południowowielkopolskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków oraz panu Iwo Gałeckiemu – Dyrektorowi Leśnego Zakładu Doświadczalnego Siemianice!

Paulina Pacyna-Dawid


Wzmianka o prelekcji pana Pawła Dolaty na stronie internetowej

Południowowielkopolskiej Grupy

Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków

Krótka notka na temat wykładu dotyczącego ptaków, w tym także bocianów, który przygotował dla grupy Erasmus+ ornitolog – pan Paweł Dolata, ukazała się na stronie Południowowielkopolskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Zapraszamy wszystkich do lektury i współpracy związanej z obserwacją bocianów!

Paulina Pacyna-Dawid

Link: http://www.pwg.otop.org.pl/index.php?function=show_all&no=740


Prezentacja tegorocznej aktywności grupy Erasmus+

Agata Najdek z klasy I A raz jeszcze pochwaliła się swoimi umiejętnościami i przygotowała prezentację dotyczącą wszelkich działań grupy Erasmus+ w tym roku szkolnym!

Prezentacja do pobrania

Paulina Pacyna-Dawid


Film Agaty Najdek z klasy I A

I znowu Agata zmontowała film! I to jaki! Agata udokumentowała pobyt grupy Erasmus+ na stawach w Kostowie, w pałacu Szembeków w Siemianicach i w partnerskiej szkole we Wrocławiu!

Paulina Pacyna-Dawid


Artykuł Pauliny Czul w „Tygodniku Kępińskim”

Notka na temat wykładu ornitologa w naszej szkole oraz obserwacji ptaków na stawach w Kostowie przez grupę Erasmus+ ukazała się w „Tygodniku Kępińskim” (nr 13/2016). Zachęcamy do lektury!

Paulina Pacyna-Dawid


Grupa Erasmus+ na wykładzie

w Muzeum Przyrodniczym Uniwersytetu Wrocławskiego

Dnia 22 marca 2016 roku grupa Erasmus+ udała się do Wrocławia, gdzie wzięła udział w wykładzie i ćwiczeniach p. prof. Dr hab. Tadeusza Stawarczyka w Muzeum Przyrodniczym na temat migracji ptaków. Młodzież spotkała się również z uczniami partnerskiej szkoły we Wrocławiu z XIII Liceum Ogólnokształcącego. Podczas wizyty dopracowano opanowany już układ walca wiedeńskiego oraz podzielono się informacjami na temat stopnia przygotowań do spotkania podsumowującego w Niemczech. Rozmawiano również o przyszłorocznych planach związanych z podejmowaniem wszystkich przedstawicieli szkół partnerskich w Polsce, bo to właśnie my w roku 2017 roku jesteśmy gospodarzami konferencji podsumowującej!

Paulina Pacyna-Dawid


Ankieta ewaluacyjna grupy Erasmus+

Dnia 23 marca 2016 roku młodzież z grupy Erasmus+ wypełniła ankietę ewaluacyjną na temat wyjazdu na konferencję podsumowującą do Aurich. Uczniowie mieli odpowiedzieć na pytania związane z ich odczuciami m.in. na temat realizacji projektu, zaangażowania członków w przygotowanie programu czy umiejętności językowych. Teraz pozostaje im tylko zapakować walizki i podbić Aurich!

Paulina Pacyna-Dawid


Grupa Erasmus+ obserwuje ptaki na stawach w Kostowie

i gości w Leśnym Zakładzie Doświadczalnym w Siemianicach

 

Dnia 21 III 2016 roku gościliśmy w naszej szkole lidera Południowowielkopolskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Ekspert przyrodniczy – p. Paweł Dolata podczas wykładu w auli podzielił się z grupą Erasmus+ oraz klasami o profilu biologiczno-chemicznym swoją wiedzą ornitologiczną. Następnie udał się wraz z młodzieżą pracującą w unijnym programie do Kostowa. Tam obserwował wraz z uczniami ptaki żyjące wśród okolicznych stawów.

Następnie grupa Erasmus+ udała się do Leśnego Zakładu Doświadczalnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu znajdującego się w Siemianicach. Dyrektor instytucji – p. Iwo Gałecki umożliwił zebranym poznanie historii Pałacu Szembeków, w którym znajduje się siedziba zakładu. Opowiadała o nim, podobnie jak o florze i faunie okolicznych terenów p. Aleksandra Barton.

Wiadomości pozyskane od lokalnych ekspertów niewątpliwie wzbogacą prezentację grupy wygłoszoną podczas spotkania podsumowującego pracę w projekcie w Niemczech.

Paulina Pacyna-Dawid


Grupa Erasmus+ zmierzyła się z testem z języka angielskiego

Dnia 16 marca 2016 roku młodzież z grupy Erasmus+ miała okazję do pochwalenia się swoją wiedzą na temat szeroko pojętej ekologii i słownictwa związanego z tym zagadnieniem. Uczniowie przybliżyli się o kolejny krok do finalizacji zadania rocznego projektu, czyli pełnienia roli EKSPERTÓW prezentujących zagadnienie ochrony ptaków w Kępnie i okolicach wszystkim partnerom programu podczas spotkania w Aurich. Powodzenia!

Paulina Pacyna-Dawid


Jaki to ptak?

Mamy też nieco łatwiejszą wersję zgadywanki dla naszych kolegów i koleżanek z projektu Erasmus+. Wystarczy odgadnąć, jaki ptak znajduje się na obrazku… Prezentacja ma jednak jeszcze jeden walor edukacyjny – nazwy ptaków podane zostały we wszystkich językach, którymi posługują się nasi partnerzy!

do pobrania prezentacja

Paulina Pacyna-Dawid


Prezentacja grupy Erasmus+ podczas Drzwi Otwartych

Dnia 27 lutego 2016 roku odbyły się w naszej szkole Drzwi Otwarte, podczas których Agata Najdek z klasy I A i Angelika Poziemba z I B zapoznały zebranych gimnazjalistów, ich rodziców i nauczycieli z głównymi założeniami projektu Erasmus+.

Dziewczyny opowiedziały także zebranym o tegorocznych dokonaniach grupy, przedstawiając prezentację multimedialną na ten temat. Wyświetlono również film instruktażowy i następnie rozdano gotowe karmniki dla ptaków wykonane metoda recyklingu.

Chętnych gimnazjalistów zapraszamy w przyszłym roku szkolnym do udziału w projekcie – Erasmus+ „zmienia życie i otwiera umysły”!

Paulina Pacyna-Dawid


Lekcja języka angielskiego grupy Erasmus+

Dnia 24 lutego 2016 roku grupa Erasmus+ wzięła udział w lekcji języka angielskiego przeprowadzonej przez p. Marka Fronia.

Już wszystko wiemy – karmnik, pojnik – nie zaskoczy nas żadne obcojęzyczne sformułowanie związane z ptakami i montażem filmów. Nie możemy się doczekać, kiedy nasze umiejętności sprawdzimy w praktyce!

Paulina Pacyna-Dawid


Film instruktażowy grupy Erasmus+

Agata Najdek z klasy I A z grupy Erasmus+ nakręciła film instruktażowy dotyczący wykonania karmnika dla ptaków metodą recyklingu.

To naprawdę nie jest trudne! Chrońmy ptaki!

Paulina Pacyna-Dawid


Prezentacja grupy Erasmus+ na temat ptaków w Kępnie i regionie

Opracowaliśmy prezentację multimedialną na temat ptaków w Kępnie i najbliższej okolicy!

do pobrania prezentacja: ptaki_erasmusANG

Paulina Pacyna-Dawid


Spotkanie z grupą partnerską projektu Erasmus+ z Wrocławia

Dnia 18 lutego 2016 roku gościliśmy w szkole partnerską grupę z Wrocławia z XIII Liceum Ogólnokształcącego im. Aleksandra Fredry.

Wspólnie uczyliśmy się pod okiem nauczyciela wychowania fizycznego – p. Edyty Rybczyńskiej podstawowych kroków i układów tańca standardowego – walca wiedeńskiego. Mieliśmy również okazję wymienić się informacjami na temat realizacji tegorocznego projektu w poszczególnych szkołach.

Nie możemy się już doczekać kolejnego spotkania – tym razem to my wybierzemy się z rewizytą do Wrocławia!

Paulina Pacyna-Dawid


Jaki ptak tak ćwierka?

Z takim zadaniem zmierzą się uczestnicy konferencji podsumowującej tegoroczne prace w ramach projektu Erasmus+ w Aurich (Niemcy). Wystarczy tylko dobrze się wsłuchać… My już wiemy!

Paulina Pacyna-Dawid


Spotkanie grupy Erasmus+ z ornitologiem

 W dniach 12 i 14 stycznia 2016 roku gościliśmy na zajęciach grupy Erasmus+ p. Marcina Rachla – biologa, współautora Zeszytów Powiatowych poświęconych zwierzętom i ornitologa z zamiłowania. Wprowadził on nas w teoretyczne zagadnienia dotyczące ochrony ptaków oraz przeprowadził zajęcia w terenie! Tropiliśmy gniazda sów… Udało nam się nawet kilka zobaczyć!

Ponadto podczas wycieczki wykonaliśmy wiele interesujących zdjęć ptaków, które mogą okazać się odpowiednie do naszej prezentacji multimedialnej!

 

Paulina Pacyna-Dawid


Materiały dotyczące projektu Erasmus+ dla rodziców

 Dnia 14 I 2016 roku podczas wywiadówki po I półroczu rodzice uczniów naszej szkoły mogli zapoznać się z materiałami na temat projektu Erasmus+.

Dla zainteresowanych młodzież przygotowała stoisko, z którego można było zabrać karmnik dla ptaków wykonany przez uczniów metodą recyklingu.

Paulina Pacyna-Dawid


 

Grupa Erasmus+ wykonała karmniki dla ptaków

Zgodnie z tegorocznym tematem projektu, obejmującym ochronę ptaków w Kępnie i okolicach, członkowie grupy Erasmus+ wykonali metodą recyklingu karmniki dla ptaków.

Paulina Pacyna-Dawid

 


 

Zajęcia biologii grupy Erasmus+

Dnia 16 XII 2015 grupa Erasmus+ wzięła udział w zajęciach biologii przeprowadzonych przez p. Marzenę Piastę. Dotyczyły one funkcjonowania populacji ptaków w biotopach miejskich oraz zagrożeń dla ptaków żyjących w przestrzeni miejskiej. Właśnie między innymi tym zagadnieniom poświęcona będzie prezentacja multimedialna, którą grupa przygotowuje na nadchodzące spotkanie w Aurich (Niemcy).

Paulina Pacyna-Dawid


Grupa Erasmus+ w Redakcji Radia SUD

Dnia 10 XII 2015 roku młodzież zaangażowana w realizację projektu Erasmus+ odwiedziła siedzibę kępińskiego Radia SUD. Uczniowie mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat kręcenia filmów czy robienia zdjęć. Właśnie te umiejętności są szczególnie pomocne w tym roku szkolnym do pracy nad programem!

Dziękujemy Redakcji Radia SUD!

Paulina Pacyna-Dawid


Już wiemy, nad czym pracujemy!

Podczas ostatniego spotkania grupy Erasmus+ wyłoniliśmy nadrzędny temat i podtematy tegorocznych prac. Zgodnie z hasłem projektu, czyli myśleniem globalnym, dotyczącym twórczych zmagań europejskich regionów odnośnie naszych czasów, postanowiliśmy zająć się ochroną ptaków w Kępnie i okolicach. W teoretycznych rozważaniach pomocna okaże się nam pozycja pt. „Ochrona ptaków w mieście” autorstwa Marcina Bocheńskiego, Olafa Ciebiery, Pawła T. Dolaty, Leszka Jerzaka i Adama Zbyryta. A więc do dzieła!

Paulina Pacyna-Dawid


SElfie+

Jesteśmy na platformie SElfie+! Chętnych zapraszamy do śledzenia nowości pod tym linkiem: http://selfieplus.erasmusplus.org.pl/author/20141DE03KA2010013166/

Paulina Pacyna-Dawid


Zmagania z platformą eTwinning

Wszyscy członkowie grupy Erasmus+ zalogowali się już na platformie edukacyjnej eTwinning. Dzięki TwinSpace mogą się oni komunikować z członkami projektu z naszych szkół partnerskich, które znajdują się we Wrocławiu, w Przybramie (Czechy), Aurich (Niemcy), Vollen (Norwegia) i Carcare (Włochy). A pracy przed nami wiele… Czas zacząć! Myślimy globalnie!

Paulina Pacyna-Dawid


Jesteśmy!!!

Uczniowie zaangażowani w prace projektu Erasmus+ w roku szkolnym 2015/2016:

Agata i Hubert z klasy I A, Anna, Angelika i Weronika z I B, Katarzyna i Weronika z I C, Marta i Michał z II A oraz Daria z II C. Witamy serdecznie!

Paulina Pacyna-Dawid


SPOTKANIE KOORDYNATORÓW 2015

W dniach 20-25 września 2015 w Przybramie (Czechy) odbyło się spotkanie nauczycieli wchodzących w skład zespołu pracującego nad projektem Erasmus+ z takich krajów jak: Czechy, Niemcy, Włochy, Norwegia i Polska. Naszą szkołę reprezentowali: pani dyrektor Danuta Stefańska i nauczyciel języka angielskiego – pan Marek Froń. Niezwykle interesujący program przygotowany przez gospodarzy był powiązany z takimi priorytetami projektu jak np. wykorzystanie zasobów wodnych, dziedzictwo kulturowe, zmiany stref przemysłowych.

Spośród wielu działań, w których mogliśmy brać udział, warto wymienić wizytę w elektrowni atomowej w Temelinie, gdzie zaprezentowano zasady działania elektrowni i pozyskiwania energii. Ważnym wydarzeniem była wizyta w Teatrze Narodowym w Pradze, gdzie mieliśmy okazję obejrzeć doskonałe wykonanie jednej z najważniejszych czeskich oper: „Rusałki” A. Dworzaka.

W innym dniu zwiedzaliśmy Czesky Krumlow, którego stare miasto zostało wpisane na listę obszarów dziedzictwa kulturowego Unesco. Miejsce to jest niezwykłe, bo zbudowane zostało w zakolach rzeki Wełtawy, a doskonale zachowane domy pochodzą nawet z XV wieku. Jest to niezwykły na skalę światową przykład ochrony dziedzictwa kulturowego.

Zwiedzaliśmy również kopalnie i muzeum górnictwa, bowiem tereny otaczające Przybram mają wielowiekowe tradycje górnicze, a życie mieszkańców przez pokolenia ściśle wiązało się z tą dziedziną i było przez nią kształtowane.

Byliśmy też w szkołach, poznając szczegóły czeskiego systemu szkolnictwa.

Spotkanie było cenne ze względu na możliwość wymiany doświadczeń z nauczycielami z partnerskich szkół w innych krajach, wiele dyskusji poświęcono również szczegółom konferencji uczniowskiej, która odbędzie się w 2016 roku w Niemczech.

Marek Froń


JESTEŚMY???

Dnia 6 października 2015 roku odbyło się spotkanie organizacyjne uczniów, którzy chcieliby pracować w projekcie Erasmus+. Przed nimi pierwsze zadanie – przygotowanie „wizytówek”! Zatem czekamy do 30 października…

Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w programie!

Paulina Pacyna-Dawid


Certyfikaty Youthpass wręczone!

Podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego 2014/2015 pani dyrektor Danuta Stefańska i koordynator programu Erasmus+ w tym roku w naszej szkole – p. K. Zalesińska wręczyły międzynarodowe certyfikaty Youthpass czternastu uczniom pracującym w projekcie Erasmus+. Certyfikaty otrzymali również wszyscy nauczyciele-koordynatorzy.

Do zobaczenia w nowym roku szkolnym!

                                                                                                                      Karina Zalesińska

                                                                                                         


Na pamiątkę – Norwegia 2015

Aby upamiętnić wspólne chwile spędzone podczas międzynarodowego spotkania projektowego w Norwegii (12-18.04.2015) Anita Goj i Angelika Pogoda z kl. IIb wykonały tablo. Oglądać je można w szkolnej bibliotece J

                                                                                                                      Karina Zalesińska


Wrażenia z pobytu w Norwegii w lokalnej prasie

Artykuł Wojciecha Parzonki z kl. IIc na temat międzynarodowego spotkania projektowego w Norwegii ukazał się 11 czerwca 2015r. w „Tygodniku Kępińskim” (nr 24/2015).

Zapraszamy do lektury!

                                                                                                                      Karina Zalesińska


Dziękujemy naszym lokalnym partnerom!

Czerwiec to dobry czas do podsumowania pracy w projekcie Erasmus+ w tym roku szkolnym. Z tej okazji wysłaliśmy podziękowania za pomoc w realizacji zadań projektu naszym lokalnym partnerom: ZZO Olszowa, Wodociągom Kępińskim Sp. z o. o. oraz Wydziałowi Ochrony Środowiska, Rolnictwa i LeśnictwaStarostwa Powiatowego w Kępnie.

                                                                                                                      Karina Zalesińska


Jesteśmy na platformie SElfie+

Na platformie SElfie+  www.selfieplus.erasmusplus.org.pl publikujemy ciekawsze zdjęcia i podstawowe informacje na temat projektu. Zapraszamy!

                                                                                                                      Karina Zalesińska


Jeszcze na temat Norwegii…

11 kwietnia 2015r. czternastu wybranych uczniów naszego liceum wraz z opiekunami – panią dyrektor D. Stefańską i p. M. Froniem – wyjechało do Norwegii na międzynarodową konferencję Erasmus+. Oprócz Polaków i Norwegów uczestniczyli w niej jeszcze Niemcy, Czesi i Włosi. Po 27 długich godzinach jazdy przez Niemcy, Danię i Szwecję, dotarliśmy do malowniczej Norwegii. Jeszcze tego samego dnia udaliśmy się na krótki spacer, aby zobaczyć słynne norweskie fiordy. W kolejnych dniach zobaczyliśmy Oslo, Vollen i Asker. Zwiedzanie miast i uczestniczenie w lekcjach muzealnych było przyjemną odskocznią od codziennych zajęć w międzynarodowych grupach. Każdy zespół miał przydzielonego lidera – ucznia szkoły w Vollen. Bardzo zaskoczyła nas otwartość uczestników projektu na nowe znajomości. Dzięki zajęciom z uczniami z innych krajów mieliśmy szansę poprawić nasze językowe umiejętności. Poznaliśmy wiele wspaniałych osób, z którymi nadal utrzymujemy kontakt. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku również uda nam się uczestniczyć w takim projekcie. Zachęcamy do tego wszystkich uczniów naszej szkoły, gdyż jest to doskonała okazja do poznania kultur innych krajów, nawiązania nowych przyjaźni i podszkolenia języka.

 

                                                                                                          Zuzanna Bacińska, kl. Ic

                                                                                                          Monika Stężały, kl. Ic


Wrażenia z pobytu w Norwegii

       Podsumowaniem projektu Erasmus+  był tygodniowy wyjazd w dniach 11-18 kwietnia 2015 r. do Norwegii. W niedzielę zakwaterowaliśmy się w hotelu, a od poniedziałku zaczynały się wszystkie zajęcia. Pierwszego dnia w szkole w Vollen na swoich stanowiskach prezentowaliśmy ekologiczne przedmioty z materiałów ponownie przetworzonych, które przygotowywaliśmy w Polsce. Osoby z naszej szkoły przygotowały pokaz ekomody.

Następnie zostaliśmy przydzieleni do międzynarodowych grup, w których rozmawialiśmy o problemach środowiska, z jakimi borykają się poszczególne państwa oraz wystawialiśmy scenki, które miały zobrazować wszystkie te trudności. W mojej grupie tematem były stare

i opustoszałe budynki w Czechach, które miały zostać zburzone, jednak lepszym pomysłem byłaby ich renowacja. Oprócz zajęć zorganizowane zostały ciekawe wycieczki. Odwiedziliśmy Asker, gdzie spotkaliśmy się z burmistrzem,  następnie miasteczko Vollen oraz stolicę Norwegii – Oslo.

    Oprócz tego w każdy wieczór każda szkoła biorąca udział w projekcie prezentowała swój taniec narodowy. Nasza grupa wspólnie z uczniami liceum z Wrocławia przygotowała poloneza i belgijkę, które spodobały się wszystkim J

    Jestem bardzo zadowolona, że mogłam uczestniczyć w tym projekcie. Było to bardzo ciekawe doświadczenie. Poznałam wiele bardzo miłych osób, z którymi nawiązałam kontakt. Dowiedziałam się nowych rzeczy na temat ekologii i ochrony środowiska, również w moim kraju. Miałam okazję rozmawiać w języku angielskim i przełamać barierę językową.

   Z chęcią wezmę udział w projekcie Erasmus+ w przyszłym roku.

Agnieszka Tyra kl. I c


Byliśmy w Norwegii

Gospodarzem projektu Erasmus + w roku szkolnym 2014/2015 była Norwegia. Czternaścioro uczniów z Kępna i drugie tyle z Wrocławia wraz z opiekunami spędzili w autobusie około 27 godzin. Celem podróży był Hotel Vettre – miejsce nocnego wypoczynku na kolejne dni.

W poniedziałek rano grupa udała się do szkoły w Vollen, gdzie nastąpiło oficjalne otwarcie konferencji uczniowskiej. Po nim uczniowie prezentowali stoiska – opowiadali o zagadnieniu, nad którym pracowali od początku roku szkolnego. Uczniowie zostali następnie podzieleni na grupy międzynarodowe obowiązujące do końca pobytu. Pierwszym zajęciem drużyn był spacer po okolicy połączony z małym quizem. Po zwiedzeniu Vollen Norwedzy przeprowadzili podstawowy kurs języka norweskiego. Gdy czas na naukę dobiegł końca, grupa polska i niemiecka przedstawiła swoje układy taneczne. Ten atrakcyjny punkt skończył się o 21:30, kiedy to grupy wróciły do hotelu.

Kolejny dzień rozpoczął się od pracy w grupach międzynarodowych, w których uczniowie musieli się zmierzyć z problemem dotyczącym naszej planety. Dla tych działań zarezerwowano duża czasu, w którym drużyny musiały znaleźć solucje dla danych sytuacji, a także – później, przedstawić swoje stanowisko. Dniem zaprezentowania rozwiązań był piątek.

Po pracach grupowych uczniowie mieli okazję wysłuchać wykładu przedstawiciela Generation Green – organizacji zajmującej się ochroną środowiska, podczas którego dowiedzieli się wielu informacji dotyczących naszej planety. Po wykładzie grupy udały się do Asker, gdzie spotkały się z burmistrz miasta – p. Lene Conradi. Podzieliła się ona wieloma faktami o mieście oraz oprowadziła grupy po ratuszu. Następnie uczestnicy projektu mieli czas wolny, w którym zwiedzili miasto, mieli okazję jeszcze lepiej zintegrować się. Powrót nastąpił o podobnej godzinie co dzień wcześniej.

W środę podzielono aktywności. Część grup miała okazję pojechać do Aker, w którym to uczestniczyli w Engineering Challenge – zabawie edukacyjnej polegającej na zbudowaniu platformy wydobywczej na Morzu Barentsa. Całość mieściła się w budynku, którego eksponaty przeznaczeniem przypominają te z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Ich zadaniem było przybliżenie działania platform w przyjazny dla uczniów sposób. Każdy z uczestników dostał iPoda, który determinował jego przynależność do konretnej drużyny oraz jego inżynieryjną specjalizację. Dzięki kooperacji każdego z uczniów, grupy osiągały cel, zdobywając wiedzę o problemach przy budowie platformy wydobywczej.

Pozostałe grupy w tym czasie kontynuowały pracę z zagadnieniami dnia poprzedniego. Drużyny te także uczestniczyły w Engineering Challenge, tyle że w późniejszym terminie. Po powrocie wszystkich grup do szkoły w Vollen, odbyły się małe igrzyska, w których  uczniowie wykazali się umiejętnościami wokalnymi i sprawnością manualną. Po tych aktywnościach swoje układy taneczne zaprezentowały grupy z Włoch i Czech, a po nich uczestnicy wrócili do hotelu.

Czwartek był dniem zwiedzania Oslo. Dane nam było zobaczyć takie miejsca jak park Vigelanda, muzeum pokojowych nagród Nobla, twierdzę Akershus i wiele innych. Po długiej wycieczce, uczestnicy wrócili do szkoły, gdzie swoich tańców nauczyli Polacy i Norwedzy.

W ostani dzień grupy albo uczestniczyły w Engineering Challenge, albo nanosiły ostanie poprawki do swoich prezentacji. Po powrocie grup z Aker rozpoczął się przegląd, w którym każda drużyna prezentowała bardzo różne problemy i ich rozwiązania. Następnie uczniowie mogli się zabawić podczas imprezy pożegnalnej. Po jej zakończeniu uczestnicy wrócili po raz ostatni do hotelu, gdzie należało przygotować się na powrót do domu.

Zwieńczenie projektu Erasmus + było wydarzeniem niezwykle pracowitym. Pozwoliło ono uczniom skonfrontować się z kulturą innych krajów, podszlifować język angielski, dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Wszyscy uczestnicy konferencji podsumowującej w Norwegii wiedzą, że pamięć tego zdarzenia długo się nie zatrze.

                                                                           Wojciech Parzonka, kl. IIc


 

Plan i opis pobytu

Niedziela Kwiecień 12 – Przyjazdy

Czas Aktywność Miejsce
PrzyjazdyPo zakwaterowaniu w pokojach, udaliśmy się na spacer połączony ze zwiedzaniem okolicy. Wieczorem grupy ze wszystkich krajów zjadły wspólny posiłek, po którym Polska grupa odbyła próbę swoich tańców. Vettre Hotel

 

Poniedziałek Kwiecień 13 – Szkoła Vollen

Czas Aktywność Ubiór Miejsce
07:30 ŚniadanieŚniadanie w formie bufetu w hotelowej restauracji.
08:30 Autobus do Vollen
Podzieleni na dwie grupy, wszyscy uczestnicy konferencji wyjechali autobusem komunikacji miejskiej do szkoły w Vollen
09:00 Przygotowanie stoisk z regionalnymi wyzwaniami.W szkolnej sali, każda grupa przygotowała stoisko, na którym miała zaprezentować wyniki swojej całorocznej pracy, przygotowane materiały. Maudsalen, Szkoła Vollen
10:30 Oficjalne otwarcie konferencji uczniowskiej.Goście zostali oficjalnie powitani przez norweskich nauczycieli, dyrektor szkoły w Vollen oraz burmistrz Asker, po czym odbyła się krótka część artystyczna, w trakcie której norwescy uczniowie pochwalili się swoimi talentami-tańcem, śpiewem i grą na instrumentach. Ogromną niespodzianką był występ jednej z nauczycielek.  Schludny
11:30 LunchKażdy uczeń miał możliwość samemu przygotować sobie kanapkę na lunch, napić się wody lub herbaty.
12:10 Prezentowanie stoisk w szkole.Każdy z krajów zaprezentował swój temat związany z ekologią oraz działania, jakie podjęto w ciągu całego roku pracy. Był to także moment na integrację między uczestnikami konferencji, a także uczniami szkoły niezwiązanymi z projektem, którzy podczas przerwy odwiedzali i chętnie rozmawiali z osobami zaangażowanymi w prezentację stanowisk na różne tematy. Była to świetna okazja do promocji krajów i ukazania ich z jak najlepszej strony.
15:00-17:30 Spacer wzdłuż wybrzeża: Rabben og Sjøstrand.Po uprzątnięciu stoisk, uczniowie podzieleni na 6 międzynarodowych grup, udali się na spacer po Vollen i okolicy. Po drodze na uczestników czekały karty z pytaniami, na które grupy wspólnie musiały znaleźć odpowiedzi, co pomogło zintegrować grupę i było świetną zabawą. Na koniec czekała niespodzianka – chętni mieli możliwość łowienia ryb na wybrzeżu, inni odpoczywali , ciesząc się pięknymi widokami norweskich fiordów. Wygodne buty oraz ciepła odzież Wybrzeże Vollen
18:00 Obiad Na obiad podano norweskiego łososia oraz pyszną, a zarazem zdrową, sałatkę. Maudsalen, Szkoła Vollen
19:00-21:30 Aktywność grupowa. Kurs języka norweskiego w grupach międzynarodowych. Polskie i niemieckie tańceJ.Każda z 6 grup międzynarodowych udała się wraz ze swoimi norweskimi liderami na kurs języka norweskiego. Nauczyliśmy się kilku podstawowych słów i zwrotów, które okazały się przydatne, m.in. podczas późniejszej wycieczki do Oslo. Liderzy opowiadali także o kulturze swojego kraju, ludziach, klimacie.

Po wyczerpującej nauce, nadszedł czas na chwilę relaksu i zabawy. Polska grupa pochwaliła się swoim narodowym tańcem-polonezem, którego podstawowych kroków nauczyła później pozostałych uczestników konferencji. Taniec wywołał zachwyt publiczności. Następnie swój taniec zaprezentowała grupa niemiecka, która także nauczyła innych swojego układu tanecznego. Po wspaniałej zabawie nadszedł czas na pożegnanie i powrót do hotelu. 21:30Autobus do hotelu Vettre Hotel


Wtorek Kwiecień 14 – Vollen i Asker

 

Czas Aktywność Ubiór Miejsce
07:30 Śniadanie Vettre Hotel
08:30 Autobus do Vollen Szkoła Vollen
09:00 Projekt: Praca z tematem z „Global Challenge” oraz utworzenie scenki do zaprezentowania w piątek.Podczas pracy w międzynarodowych grupach, uczniowie przygotowywali scenariusze do scenek teatralnych, które miały zostać przedstawione ostatniego dnia, jako podsumowanie konferencji. Wymagało to przedstawiania swoich poglądów oraz umiejętności argumentowania ich. Niefromalny
10:30- 11:30 Wykład Generation Green,  agencji finansowanej rządowo.Wszyscy uczestnicy konferencji wzięli udział w wykładzie prowadzonym przez jednego z  reprezentantów agencji Generation Green, skupiającej się na ochronie środowiska, promowaniu proekologicznych zachowań oraz zdrowego trybu życia. Prezentacja bezpośrednio dotyczyła zagrożeń, jakie niesie ocieplenie klimatu oraz przyczyn takiego stanu rzeczy.
12:00 LunchKażdy uczeń miał możliwość samemu przygotować sobie kanapkę na lunch, napić się wody lub herbaty.
13:00 Autobus do Asker
14:00 Wizyta w ratuszu Asker, spotkanie z burmistrz Lene Conradi.Burmistrz Asker oficjalnie powitała uczniów jak i nauczycieli w Asker. Przedstawiła dzieje i tradycje miasta, a także opowiedziała kilka bardzo ciekawych historii z nim związanych. Po oficjalnym powitaniu, zaprosiła nas na taras widokowy, mieszczący się na dachu ratusza, gdzie wykonano grupowe zdjęcie z panią burmistrz. Ze szczytu ratusza roztaczał się piękny widok na góry oraz okoliczne wioski. Schludny Ratusz w Asker
15:00-17:00 Czas wolny w AskerW czasie wolnym młodzież we własnym zakresie udała się na zwiedzanie Asker. Nieformalny, ciepły.  
17:00-18:00 Obiad w AskerWszyscy uczestnicy udali się na wspólny posiłek do pobliskiej restauracji. Peppes Pizza, Asker
18:00-21:30 Pobyt w kafejce młodzieżowejNysirkus in Multisal

Uczniowie wraz z nauczycielami wzięli udział w pokazie artystycznym przygotowanym przez norweskie uczennice, które na co dzień uczą się akrobacji i gimnastyki artystycznej.
Następnie uczestnicy mieli czas na integrację w młodzieżowej kafejce, gdzie grali w karty, bilard, tenisa stołowego lub po prostu rozmawiali.NieformalnyAsker21:30Autobus do hotelu Vettre Hotel

 

Środa Kwiecień 15 – Inżynieria Aker i Vollen

 

Czas Aktywność Ubiór Miejsce
07:00 Śniadanie
08:00 Autobus do Aker, Fornebu Fornebu i Vollen
08:30 Transport do szkoły
Gr.1+2 Gr. 3+4 Gr. 5+6
08:30-11:30 Autobus do Aker:Wyzwanie

Inżynieryjne.

Zapakowany lunch.

Uczniowie udali się do centrum naukowego znajdującego się pobliskiej miejscowości, aby wziąć udział w interaktywnej grze, która polegała na zbudowaniu jak najlepszej platformy wiertniczej. W nowoczesnym centrum mieli do dyspozycji wiele sprzętów, tablic interaktywnych. Po ukończonym zadaniu istniała możliwość nauki poprzez zabawę w parku naukowym.  NieformalneInżynieria Aker Fornebu i Vollen09:00-11:00 Autobus do prac w projekcie w Vollen.Przygotowywanie scenek teatralych, praca w międzynarodowych grupach.Autobus do prac w projekcie w VollenPrzygotowywanie scenek teatralych, praca w międzynarodowych grupach.  11:00-12:00 Zapakowany lunchZapakowany lunch Zapakowany lunch z Vettre Hotel12:00-15:00Praca w projekcie.Przygotowywanie scenek teatralych, praca w międzynarodowych grupach, gry i zabawy integracyjne.Autobus do Aker: Wyzwanie Inżynieryjne.Praca w projekcie.Przygotowywanie scenek teatralych, praca w międzynarodowych grupach, gry i zabawy integracyjne.  16:00-18:00Gry sportowe w Vollen.Uczniowie wzięli udział w zabawach integracyjnych zorganizowanych przez norweskich uczniów. Miały one na celu nie tylko zabawę, ale także naukę języka; polegały np. na wyławianiu jabłka z wody bez udziału rąk, czy zgadywaniu tytułu piosenki, po czym śpiewaniu jej przed wszystkimi obecnymi.Przystosowane do aktywności fizycznej.Hala Vollen18:00Obiad Maudsalen, szkoła Vollen 19:00-21:30Aktywność grupowa, gry i zabawy.Włoskie i czeskie tańceJ

Włosi zaprezentowali tradycyjny taniec – monferrina, natomiast Czeska grupa zatańczyła ułożony specjalnie na tą okazję układ taneczny do piosenki  YMCA. Oba kraje nauczyły kroków także pozostałych uczniów i zaprosiły ich do wspólnej zabawy. 21:30Autobus do hotelu

 

Czwartek Kwiecień 16 – Oslo

Czas Aktywność Ubiór Miejsce
07:00 Śniadanie
07:45 Autobus do Vollen
08:22 Przeprawa łodzią do Oslo Oslo
09:00-14:00 Zwiedzanie w międzynarodowych grupach.Uczniowie w międzynarodowych grupach udali się na zwiedzanie stolicy Norwegii – Oslo. W programie znalazły się między innymi: skocznia narciarska Holmenkollen, położona na wybrzeżu opera narodowa, zamek królewski, twierdza Akershus, ratusz miejski gdzie co roku przyznawana jest Pokojowa Nagroda Nobla, parlament norweski czy port w Oslo. Po wyczerpującym, kilkugodzinnym spacerze nadszedł czas na zasłużony odpoczynek. Nieformalny, ciepły
11:30 Zapakowany lunch
14:00-17:00 Czas wolny w Oslo.Część czasu wolnego polska grupa poświęciła na odwiedzenie Centrum Pokojowej Nagrody Nobla, gdzie zostały im przybliżone sylwetki laureatów tej ważnej nagrody. Przewodnik opowiadał historie związane z ostatnio nagrodzonymi oraz odpowiadał na pytania uczniów.
17:30 Przeprawa do Vollen.Rejs statkiem do portu w Vollen. Piękna pogoda umożliwiała cieszenie się pięknymi widokami z pokładu łodzi.
18:00 Obiad Maudsalen, szkoła Vollen
19:00-21:20 Gry i zabawy.Polskie i norweskie tańce.

Polska grupa zaprezentowała drugi ze swoich tańców – belgijkę, który został bardzo ciepło przyjęty przez innych uczniów, pomimo wyczerpania. Norwedzy nauczyli uczestników konferencji kliku prostych, ale bardzo ciekawych układów tanecznych, które później wszyscy z ogromną radością zatańczyli. Wspólna zabawa przerodziła się w ogromną dyskotekę podczas, której można było dostrzec jak bardzo uczniowie zdążyli się zintegrować przez te kilka dni. Niestety, trzeba było przerwać tańce i wrócić do hotelu. 21:30Autobus do hotelu

 

 

Piątek Kwiecień 17 – Vollen i Inżynieria Aker

Czas Aktywność Ubiór Miejsce
Śniadanie
08:30 Autobus do Vollen
Gr. 1+2 Gr. 3+4 Gr. 5+6
08:30-11:30 Autobus do Aker: Wyzwanie InżynieryjneAutobus do szkoły Nieformalny Fornebu i szkoła Vollen
09:00-12:00 Autobus do szkoły .Przygotowanie prezentacji.Uczniowie w grupach międzynarodowych wprowadzali ostatnie poprawki do swoich przedstawień i scenek, a także odbywali próby przed prezentacją. Autobus do szkoły .Przygotowanie prezentacji.Uczniowie w grupach międzynarodowych wprowadzali ostatnie poprawki do swoich przedstawień i scenek, a także odbywali próby przed prezentacją.
12:00-13:00 LunchKażdy uczeń miał możliwość samemu przygotować sobie kanapkę na lunch, napić się wody lub herbaty.
13:00-15:00 Próby w grupachOstatnie próby przed pokazem efektów prac w grupach międzynarodowych, które odywały się na scenie w audytorium.

Szkoła Vollen 1500Prezentacja scenek w grupach międzynarodowychPrezentacja przedstawień przygotowywanych przez uczestników konferencji, dotyczących przeróżnych tematów związanych z ekologią i nie tylko. Wszystko odbywało się w luźnej atmosferze, aby nikt nie musiał się stresować. Po udanych spektaklach, głos zabrały dyrektor szkoły oraz nauczyciel koordynujący, którzy podziękowali za wspólnie spędzony czas i życzyli zagranicznym gościom szczęśliwej podróży. 1800Obiad 19:00-22:00Impreza pożegnalnaW imprezie pożegnalnej wzięli udział norwescy uczniowie, którzy brali udział w projekcie Comenius w roku poprzednim. Zatańczono po raz ostatni, wszystkie narodowe tańce. Odbyła się wspólna dyskoteka, zakończona pożegnaniami, nie obyło się bez łez. Wszyscy uczniowie żałowali, że nadszedł czas wyjazdu; pomimo że wyjazd był tak krótki, młodzież zżyła się ze sobą i zintegrowała. 22:00Autobus do hotelu

 

Sobota Kwiecień 18, Wyjazdy

Czas Aktywność
Śniadanie
Wyjazdy

Opisy i komentarze do planu pobytu: Weronika Slipiko, kl. IIc


Dzień eTwinning

7 maja 2015r. obchodziliśmy w naszej szkole eTwinning Day, który związany jest z europejskimi obchodami 10-lecia działania tej międzynarodowej platformy.

Uczniowie klas:  Ia, Ic, IIb, IId, zostali zapoznani przez koordynatorów programu Erasmus+ w naszej szkole (Marek Froń, Karina Zalesińska) z niezbędnymi informacjami na ten temat. eTwinning opiera się na technologiach informacyjno-komunikacyjnych. Nauczyciele i uczniowie wszystkich typów szkół mogą włączyć się do programu i , korzystając z możliwości, jakie daje Internet, ułatwiać nauczanie i uczenie się. Może to być atrakcyjna metoda motywacji do pracy i otwarcia na Europę, wymiany poglądów i doświadczeń.

Uczennice działające w tegorocznej edycji Erasmus+ – Weronika Szymańska i Angelika Pogoda, pokazały wszystkim zebranym w bibliotece szkolnej elektroniczny dziennik projektu na eTwinning, w którym na bieżąco umieszczamy materiały związane z realizacją projektu. Uczniowie zapoznali się ze stronami internetowymi szkół partnerskich z Włoch, Czech, Niemiec, Norwegii i Polski, a także z możliwościami, jakie daje korzystanie z eTwinningu podczas nauki szkolnej.

Marek Froń

                                                                                                                                                             Karina Zalesińska


 

Rewizyta we Wrocławiu

13 marca 2015r. grupa młodzieży z projektu Erasmus+ wyjechała do zaprzyjaźnionej szkoły we Wrocławiu. Wspólnie ćwiczyliśmy polski taniec narodowy, który zaprezentujemy w Norwegii. Oprócz zajęć ruchowych (pod okiem nauczycielek wychowania fizycznego) były też przymiarki i okazja do wspólnych rozmów. Szybko i sympatycznie upłynął nam czas przeznaczony na ostatnie spotkanie przed kwietniowym wyjazdem. Zwieńczeniem programu wycieczki był wykład pracownika Uniwersytetu Przyrodniczego – pana mgr inż. Macieja Gruszczyńskiego, który przedstawił zagrożenia dla dużych osiedli i miast wynikające z bliskości rzek na przykładzie Wrocławia.

                                                                                              Karina Zalesińska

 


 

Pracujemy nad kolażem

Jednym z produktów, który zabierzemy ze sobą w kwietniu do Norwegii jest kolaż według pomysłu uczniów. Ma on przedstawiać naszą całoroczną pracę, jej efekty i wrażenia podczas realizacji kolejnych zadań, związanych z wybranym podtematem: środowisko i zmiany klimatu. W związku z tym zajęcia poświęcamy na twórcze działanie!

                                                                                                                      Karina Zalesińska


 

Erasmus+ podczas drzwi otwartych szkoły

W sobotę 07.03.2015r. wystąpiliśmy podczas programu przygotowanego dla kandydatów zainteresowanych w przyszłym roku szkolnym nauką w naszym liceum. Wspólnie z Weroniką Szymańską z kl. IId i Wojciechem Parzonką z kl. IIc zachęcaliśmy gimnazjalistów, aby już od września 2015r. zaczęli działać w międzynarodowym projekcie Erasmus+. O jego zaletach nie trzeba nikogo długo przekonywać, zatem:

ZAPRASZAMY do wspólnej przygody!

Erasmus+ zmienia życie, otwiera umysły

                                                                                                                      Karina Zalesińska


 

Zrealizowaliśmy ważne projektowe zadanie!

Zgodnie z warunkami programu Erasmus+ udało się nam pozyskać partnerów wśród lokalnych instytucji, firm i zakładów.

Mamy zaszczyt  poinformować, że naszymi partnerami są:

  • Wodociągi Kępińskie Spółka z o. o.,
  • ZZO Olszowa (Zakład Zagospodarowania Odpadów),
  • Starostwo Powiatowe w Kępnie.

Serdecznie dziękujemy i pozdrawiamy!

                                                                                     Karina Zalesińska


Integracja podczas nauki tańca

Czas przed feriami zimowymi uczniowie pracujący w projekcie Erasmus+ wykorzystali na naukę tańca narodowego, który zaprezentują na spotkaniu w Norwegii. 13 lutego 2015r. przyjechali do nas partnerzy z ZSP nr 5 im. A. Fredry we Wrocławiu i wspólnie wzięli udział w lekcji poloneza pod kierunkiem pani Edyty Rybczyńskiej.

                                                                                              Karina Zalesińska


Grupa Erasmus+

w Starostwie Powiatowym w Kępnie

W środę, 11 lutego 2015r., grupa uczniów działających w projekcie Erasmus+ pod opieką pani dyrektor Danuty Stefańskiej i p. Kariny Zalesińskiej spotkała się z naczelnikiem Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Kępnie. Pan Marek Oreś przedstawił zakres działań wydziału, ciekawie opowiadającrównież o chronionych zwierzętach i przyrodniczych osobliwościach powiatu. Zyskaliśmy nie tylko sporo wiedzy na temat specyfiki środowiska w regionie, ale przede wszystkim nowego partnera do naszego międzynarodowego projektu.                                                                                               Karina Zalesińska


Angielski językiem projektu

Zajęcia w języku angielskim dla młodzieży przygotowującej się do kwietniowego wyjazdu do Norwegii w ramach projektu Erasmus+ przeprowadził p. Marek Froń. Głównym celem lekcji międzyklasowej (04.02.2015r.) było poznanie przez uczniów słownictwa angielskiego związanego z tematem:  środowisko i zmiany klimatu.

                                                                                              Karina Zalesińska


Wizyta w ZZO Olszowa

29 stycznia 2015r. grupa młodzieży z projektu Erasmus+ z opiekunkami: p. dyrektor Danutą Stefańską i p. Kariną Zalesińską zwiedziła Zakład Zagospodarowania Odpadów w Olszowie. Wyjazd został zorganizowany w celu pogłębienia wiedzy z zakresu ekologii oraz ochrony środowiska. Realizacji tego zadania wymaga wybrany przez młodzież podtemat projektu: środowisko i zmiany klimatu.

Oto niektóre z uczniowskich wypowiedzi podsumowujących wizytę:

Każdy sektor został szczegółowo przedstawiony. Oprócz działalności w zakresie utylizacji odpadów, zakład prowadzi również edukację w zakresie świadomego zarządzania odpadami (…)Każdy z uczestników wyjazdu wpisał się do Księgi Gości oraz otrzymał długopis, przyjazną dla środowiska torbę na zakupy i broszury informacyjne.

                                                                                              Marcelina Sokołowska, kl. Ic

Rozpoczęliśmy od obejrzenia prezentacji, przedstawiającej kolejne etapy powstawania obiektu, aby następnie udać się na zwiedzanie zakładu. Poznaliśmy procesy, którym są poddawane odpady. Dowiedzieliśmy się również na czym polega proces rekultywacji składowisk, realizowany przez ZZO na obszarze pobliskich gmin (…) Zdaliśmy sobie sprawę z tego, jak ogromne szkody człowiek wyrządza Ziemi. Dbanie o środowisko to obowiązek, a jego stan zależy od naszych działań. Nie pozwólmy, aby przyszłe pokolenia ponosiły konsekwencje naszych błędnych decyzji. Stwórzmy lepsze jutro! Dbajmy o Ziemię już dziś!

Weronika Slipiko, Natalia Redzik z kl. IIc

Ta wizyta na pewno zwiększyła poziom naszej świadomości ekologicznej, zbudziła w nas przyrodniczego ducha i zmobilizowała do segregacji śmieci. Wiemy, że w ten sposób można przyczyniać się do poprawy warunków środowiska, w którym żyjemy.

                                                                                                          Paulina Kasendra, kl. IId


Produkty z recyclingu

Podczas ostatniego tygodnia (14-21.01.2015r.) uczniowie zaangażowani w działania projektu Erasmus+ wykonali upominki dla zagranicznych partnerów, z którymi spotkają się już w kwietniu. Wszystkie produkty wykonane zostały ze zużytych materiałów, np.: puszek, płyt, opakowań, worków foliowych, plastikowych nakrętek, według własnych pomysłów.

Karina Zalesińska


W prasie lokalnej

W najnowszym numerze „Tygodnika Kępińskiego” z 08.01.2015r. ukazał się artykuł na temat udziału naszej szkoły w międzynarodowym projekcie Erasmus+. Zapraszamy do lektury.

                                                                                                                      Karina Zalesińska


Woda w historii Kępna

7 stycznia 2015r., poszukując ciekawych informacji przyrodniczych, znaleźliśmy bardzo starą „Legendę o kępińskim herbie” Eligiusza Kor-Walczaka. Historia, choć zapomniana, zainspirowała nas do wykonania ilustracji, którą – być może -  wykorzystamy w sposób artystyczny w kolażu grupy Erasmus+. Okazuje się, że Kępno (gródek na kępie) nierozerwalnie łączy swoją historię z wodą: bagnistymi rozlewiskami rzeki Niesobii, brodem na rzece, wąską groblą, ledwo widocznymi strumyczkami, nieruchomą topielą.

Dla chcącego nic trudnego; spróbujemy swych sił w ilustracji!

                                                                                                                      Karina Zalesińska


Poznajmy się…

Nie musieliśmy długo czekać na katalogi z wizytówkami naszych zagranicznych kolegów z projektu Erasmus+. Już przed Świętami Bożego Narodzenia drogą elektroniczną nadeszły materiały informacyjne od Włochów, Czechów i Norwegów. Do zobaczenia w Vollen!

                                                                                                                      Karina Zalesińska


Wycieczka do Wodociągów Kępińskich Sp. z o. o.

17 grudnia 2014r. grupa Erasmus+ dzięki uprzejmości dyrekcji Wodociągów Kępińskich zwiedziła wieżę ciśnień i punkt uzdatniania wody. Po zabytkowym obiekcie oprowadził nas p. Adrian Garyga. Poznaliśmy ciekawą historię tego miejsca, podziwialiśmy panoramę Kępna z punktu widokowego, a przede wszystkim pozyskaliśmy partnera  i dowiedzieliśmy się istotnych informacji na temat lokalnej gospodarki wodnej. Zdobyta wiedza z pewnością przyda się w pracy nad tegorocznymi zadaniami naszego międzynarodowego projektu.

                                                                                                                      Karina Zalesińska


DLA NASZYCH RODZICÓW

W związku z konsultacjami i wywiadówką dla rodziców 16 grudnia 2014r. przygotowaliśmy tablicę informacyjną Erasmus+. Można było na niej zobaczyć nasze ostatnie zdjęcia, zapoznać się z wykonanymi zadaniami i celami, do których zmierzamy, pracując w projekcie :)

                                                                                              Karina Zalesińska


Z ekologią za pan brat

W ramach zajęć grupy Erasmus+ 10 grudnia 2014r. odbyliśmy niecodzienne, międzyklasowe zajęcia z ekologii. Zgodziła się dla nas je poprowadzić nauczycielka biologii w naszej szkole – p. Marzena Piasta. Podczas spotkania omówione zostały następujące zagadnienia: ekosystem i jego składniki, zasoby przyrody, alternatywne źródła energii, szkodliwe zjawiska w przyrodzie jako skutek ekspansywnych zachowań człowieka, światowe organizacje zajmujące się ochroną przyrody. Poznaliśmy ciekawostki, rozwiązaliśmy pakiet zadań i przygotowaliśmy się do kwietniowych rozmów na temat środowiska  (również lokalnego)      z naszymi zagranicznymi partnerami.

Karina Zalesińska


Przymiarki do ekspozycji…

Kreatywne podejście do problemów ochrony środowiska przyczyniło się do  nowatorskich rozwiązań naszych uczniów. Przygotowując się do kwietniowej ekspozycji w Norwegii, dziewczyny z grupy Erasmus+ wymyśliły pokaz mody z użyciem produktów z recyclingu. Poniżej przykładowe projekty Julii Rasmus z klasy Ic.  Zanosi się na ciekawą ekspozycję!

Karina Zalesińska


Środowisko i zmiany klimatu

- jesteśmy w trakcie merytorycznych przygotowań

W związku z tegorocznym tematem grupa działająca w projekcie  Erasmus+  podjęła pracę z czasopismami na temat przyrody. Zajęcia w bibliotece szkolnej poświęciliśmy na uważną lekturę numerów: „Przyrody polskiej”, „Aury” i „ Biuletynu Ekologicznego” z ostatnich lat. Uczniowie, podzieleni na trzy grupy, szukali ciekawych i inspirujących (według nich) informacji związanych z ziemią, powietrzem i wodą. Efektem działań są teksty w języku angielskim dotyczące wymienionych zagadnień.

                                                                                                          Karina Zalesińska


Wykonaliśmy wizytówki

Wszyscy uczniowie, którzy w tym roku szkolnym zgłosili się do pracy w projekcie Erasmus+, wykonali swoje wizytówki. Najpierw w wersji skróconej ze zdjęciem zamieścili je na platformie eTwinning, później – podczas cotygodniowych zajęć – wykonali broszurę w formie prezentacji Power Point. Materiał trafi do szkół partnerskich. Z niecierpliwością oczekujemy na wizytówki naszych kolegów i koleżanek z zagranicznych szkół.

Na zdjęciu autorki prezentacji – Anita Goj i Angelika Pogoda z klasy IIb – podczas pracy.

 

                                                                                                          Karina Zalesińska


Jesteśmy już na platformie!

Zgodnie z warunkami programu  Erasmus+ wszyscy uczniowie pracujący w projekcie utworzyli swoje konta na platformie eTwinning – www.etwinning.net. Umożliwi to systematyczny kontakt  z pozostałymi partnerami z Niemiec, Norwegii,  Czech i Włoch.       W ten sposób rozpoczniemy merytoryczną pracę nad tematem przewodnim projektu, który brzmi:

Europejskie regiony twórczo wychodzą naprzeciw wyzwaniom naszych czasów.

                                                                                                                                                             Karina Zalesińska


Grupa Erasmus+ działa!

Dużym zainteresowaniem wśród uczniów naszej szkołycieszy się Projekt Erasmus+. Młodzież klas pierwszych i drugich, zachęcona tegorocznym hasłem związanym z działaniami na rzecz szeroko pojmowanej ekologii, ochoczo rozpoczęła pracę w połowie października bieżącego roku. Spotykamy się co tydzień w gościnnych murach szkolnej biblioteki. Jedno z działań, nad którym ostatnio pracujemy, to wybór formy produktu, jaki zabierzemy ze sobą w kwietniu do Norwegii. Pomysłów jest dużo, zważywszy na fakt rozległego tematu… Burza mózgów trwa!

                                                                                                          Karina Zalesińska


Konferencja koordynatorów Projektu Erasmus+

27 października 2014r. w Warszawie odbyło się spotkanie dla Beneficjentów rozpoczynających realizację projektów Erasmus+ współpraca szkół. Naszą szkołę reprezentowała p. Karina Zalesińska. Uczestnicy konferencji zostali zapoznani z pełną ofertą Programu Erasmus+ dla szkół, aspektami finansowymi i merytorycznymi projektu, wysłuchali też wykładu na temat zarządzania, upowszechniania i ewaluacji w projekcie. Szkolenia przeprowadzili uprawnieni pracownicy Narodowej Agencji Programu Erasmus+ pod kierownictwem koordynatora Zespołu Partnerstwa Strategiczne – współpraca szkół          – p. Michała Wodzisławskiego.

                                                                                                                      Karina Zalesińska


Konferencja koordynatorów w Aurich

W dniach 5-10 października 2014 roku odbyła się w niemieckim Aurich konferencja koordynatorów Projektu Erasmus+. Naszą szkołę reprezentowały: pani dyrektor Danuta Stefańska i Karina Zalesińska. Razem z nauczycielami z partnerskich szkół w Czechach, Niemczech, Norwegii i Włoszech pracowaliśmy nad planem pracy na najbliższy rok szkolny. Poza tym konferencja rozpoczęła nowy rozdział projektu pod nazwą: Erasmus+, pojawiło się zatem sporo nowości.

                                                                                                                      Karina Zalesińska