Aktualności

Test z języka angielskiego

Dnia 30 X 2019 roku grupa Erasmus+ pod bacznym okiem p. Marka Fronia i p. Pauliny Pacyny-Dawid zmierzyła się z testem z języka angielskiego. Z niecierpliwością czekamy na jego wyniki i trzymamy za Wszystkich kciuki!

Paulina Pacyna-Dawid


Sto pozdrowień na stulecie szkoły

Dnia 23 X 2019 roku odbyło się kolejne spotkanie grupy Erasmus+. Tym razem również w dwóch grupach, pod opieką p. Pauliny Pacyny-Dawid i p. Marka Fronia, pracowaliśmy nad zredagowaniem i przygotowaniem do wysłania kartek pocztowych, które roześlemy do stu wybranych szkół, biorących udział w projekcie Erasmus+ w całej Polsce. Ta inicjatywa jest ściśle związana ze stuleciem naszego Liceum, które będziemy celebrowali już w 2020 roku, a także połączona z VII Zjazdem Absolwentów i Wychowanków. Idea rozesłania  pocztówek z pozdrowieniami ma na celu nie tylko uściślenie współpracy z grupami Erasmus+ w całej Polsce, to również doskonała okazja do propagowania wizerunku naszej szkoły oraz dotarcia do jak największej liczby absolwentów, którzy zamieszkują różne rejony Polski. Dlatego zwróciliśmy się z uprzejmą prośbą do szkół, by odesłały nam widokówkę z pozdrowieniami oraz wspomniały na swojej stronie o zjeździe absolwentów. Liczymy na szeroki odzew, abyśmy w 2020 roku mogli być dumni z wysokiej frekwencji dawnych absolwentów i wychowanków.

Julia Kozica, klasa III D


Jesteśmy zalogowani na platformie eTwinning!

Dnia 9 X 2019 roku członkowie projektu Erasmus+ spotkali się w dwóch grupach, żeby zalogować się na platformie edukacyjnej TwinSpace. Przed sobą mają także następne zadanie – ma ono związek ze stuleciem naszej szkoły! Szczegóły już wkrótce!

Marek Froń

Paulina Pacyna-Dawid


Spotkanie organizacyjne grupy Erasmus+

Dnia 25 IX 2019 roku odbyło się pierwsze spotkanie młodzieży, która zainteresowana jest pracą w projekcie Erasmus+. Ilość osób chętnych do udziału w programie przeszła nasze najśmielsze oczekiwania – z tego względu spotkanie z uczniami klas pierwszych poprowadził p. Marek Froń, natomiast z uczniami klas drugich i trzecich spotkała się p. Paulina Pacyna-Dawid. Przed chętnymi do pracy w projekcie pierwsze zadanie – napisanie wizytówki. Czekamy na krótkie notki o sobie wraz ze zdjęciami do 29 września!

Paulina Pacyna-Dawid


Certyfikaty Youthpass rozdane!

Dnia 19 VI 2019 podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego pani dyrektor Danuta Stefańska wraz z koordynatorem programu Erasmus+ wręczyła certyfikaty Youthpass uczniom, którzy wzięli udział w międzynarodowym spotkaniu projektu Erasmus+ w Carcare (Włochy). Dziękujemy wszystkim za współpracę i zapraszamy do udziału w projekcie w przyszłym roku szkolnym!

Paulina Pacyna-Dawid


Wizyta grupy Erasmus+ w ogrodzie botanicznym i kawiarni „Równik”

Dnia 12 czerwca 2019 roku odbyła się kolejna wycieczka grupy Erasmus+. Tym razem pojechaliśmy do Wrocławia pod opieka pani dyrektor Danuty Stefańskiej i koordynatora projektu – pani Pauliny Pacyny-Dawid, by ponownie spotkać się z uczestnikami projektu z XIII Liceum Ogólnokształcącego im. Aleksandra Fredry. Celem wyjazdu było podsumowanie rezultatów tegorocznej pracy w projekcie, a także podzielenie się wrażeniami i przemyśleniami z konferencji we Włoszech.

Pierwszym punktem  wycieczki był Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego, który jest drugim najstarszym obiektem tego typu w Polsce. Ogród posiada kolekcję kilku tysięcy gatunków roślin z całego świata. Razem z przewodnikiem zwiedziliśmy jego najciekawsze części – alpinarium, arboretum, szklarnie oraz dział dydaktyki i morfologii roślin. Mieliśmy szansę obejrzeć wystawę pt. „Odkrycia polskich paleontologów”. To pierwsza tego rodzaju wystawa w Polsce, na której można zobaczyć  wyjątkowe szczątki krewniaków żab, krokodyli, żółwi, pradinozaurów oraz gadów z okresu późnego triasu. Wszystkie z eksponatów zostały znalezione w okolicach Krasiejowa i Lisowic przez naukowców z Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Później udaliśmy się do kawiarni ,,Cafe Równik” przy Placu Bema, która nie jest typowym miejscem spotkań. Rolę kelnerów oraz barmanów pełnią osoby niepełnosprawne intelektualnie. Kawiarnię stworzyło Stowarzyszenie Twórców i Zwolenników Psychostymulacji, które od 1994 roku zajmuje się leczeniem i rehabilitacją dzieci  z zaburzeniami rozwojowymi, m.in. z zespołem Downa, autyzmem czy innymi dysfunkcjami. Ten rodzaj pracy ma pomóc podopiecznym fundacji w odnalezieniu się w realiach codziennego życia. Mogliśmy poznać historię każdego z pracowników oraz drogę, jaką pokonał w walce o zdrowie i osobiste szczęście.

Julia Kozica


Uwiecznione wspomnienia grupy Erasmus+

Wykonaliśmy pamiątkowe tablo poświęcone międzynarodowej konferencji programu Erasmus+ we włoskim Carcare. Można je podziwiać w bibliotece szkolnej.

Paulina Pacyna-Dawid


Podziękowania za pomoc w realizacji projektu

 Grupa Erasmus+ przygotowała podziękowania dla osób, firm i instytucji, które pomogły w tegorocznej realizacji projektu poświęconemu zanieczyszczeniom w lasach: Właścicielom Fabryki Mebli i Podłóg „Domel” w Kępnie, p. Aldonie Wdowiak – nauczycielce Liceum Ogólnokształcącego Nr I im. mjra Henryka Sucharskiego w Kępnie i p. Iwo Gałeckiemu – Dyrektorowi Leśnego Zakładu Doświadczalnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Podziękowanie 1

Podziękowanie 2

Podziękowanie 3

Paulina Pacyna-Dawid


Rok pracy grupy Erasmus+ w pigułce

Podsumowanie tegorocznych prac projektowych w ramach programu Erasmus+ można zobaczyć w gablocie obok biblioteki szkolnej.

Paulina Pacyna-Dawid


Grupa Erasmus+ nietypowo świętuje Dzień Europy!

 W tym roku szkolnym grupa Erasmus+ zajmowała się problemem zanieczyszczeń w lasach. Zwieńczeniem prac w programie było zasadzenie trzech drzew przed budynkiem naszego liceum – miało to miejsce 9 maja 2019 roku w Dniu Unii Europejskiej! Pozostaje nam bacznie obserwować, jak rosną i cieszą swym widokiem przyszłe pokolenia!

Paulina Pacyna-Dawid


Wspomnienia uczestników

z międzynarodowego spotkania projektu Erasmus+

 

Wyjazd do Włoch w ramach projektu Erasmus+ uważam za bardzo udany. Poznałam nowych ludzi, a także kulturę państw, z których pochodzili. Podczas tych kilku dni zobaczyłam wiele ciekawych miejsc, nabyłam nowe umiejętności, nauczyłam się nowych tańców. Zaprzyjaźniłam się także ze wspaniałymi ludźmi. Uważam, że jest to wyjazd, którego nie zapomnę i będę go wspominać z uśmiechem na twarzy.

Iga Tuz 

Bardzo miło wspominam moją grupę międzynarodową. Świetnie się nam pracowało, byliśmy bardzo zgrani i nadal utrzymuję kontakt z zagranicznymi znajomymi. Włochy są piękne i uwielbiam ich klimat! Tęsknię za włoskim słońcem, piękną pogodą oraz plażą. Cieszę się, że podszkoliłam język, nie tylko angielski, ale, o dziwo, również niemiecki. Zachwyciło mnie bogactwo zabytków oraz pyszna włoska kuchnia. 

Julia Kozica

Projekt Erasmus+ był dla mnie wspaniałą przygodą. Poznałam wiele ciekawych, pełnych pozytywnej energii ludzi, którzy zmienili mój sposób postrzegania świata. Program umożliwił mi również udoskonalenie języka angielskiego. Uważam, że wyjazd był naprawdę udany i z pewnością na długo pozostanie w mojej pamięci.

Natalia Szczerbuk

Najbardziej podobała mi się zmiana klimatu, otoczenia. Inny kraj, inni ludzie i tradycje. Możliwość poznania nieznanych nam dotąd rzeczy. Niesamowite były piesze wycieczki po małych miasteczkach, cudowne widoki, z którymi mieliśmy styczność w ciągu całego pobytu, oraz miejsce, które wzbudziło we mnie najwięcej emocji – teatr. Historia wszystkim dobrze znana, która przedstawiona została w sposób skłaniający do refleksji. Myślę, że każda chwila tego wyjazdu miała w sobie wielki urok. Najważniejsza była integracja. Każdy z nas chętnie poznawał ludzi z innych krajów i uczył się rzeczy, o których być może wcześniej nie miał pojęcia, dzięki temu teraz jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenia.

Weronika Wróbel

Wyjazd do Włoch w ramach projektu Erasmus+ według mnie był bardzo udany. Miałam okazję, by sprawdzić swoje umiejętności językowe, a, dzięki pracy w grupach międzynarodowych, poznałam wiele ciekawych osób. Z każdym dniem wiążą się niezapomniane wspomnienia, które zostaną z nami na długo. Chętnie powtórzyłabym ten wyjazd.

Martyna Jerczyńska

Udział w projekcie Erasmus+, a dokładniej wyjazd do Włoch na konferencję międzynarodową, uważam za bardzo udany. Była to świetna okazja do podszkolenia języka angielskiego w praktyce. Poznałam wiele ciekawych osób oraz kulturę, obyczaje, tradycje krajów, z których pochodzą. Podczas całego pobytu nie było czasu na nudę, program był bardzo napięty. Wspomnienia na pewno pozostaną na długo w mojej pamięci.

Aleksandra Polak

Wiele rzeczy z pobytu we Włoszech wspominam bardzo dobrze. Był to tydzień pełen wrażeń. Najbardziej podobał mi się wyjazd do Turynu oraz muzeum egipskie. Podczas wyjazdu zaprzyjaźniłem się z wieloma rówieśnikami, a także poprawiłem swoje umiejętności w zakresie języka angielskiego. Cały wyjazd uważam za udany, z pewnością będę go wspominał przez następne lata.

Karol Bagiński

Wyjazd do Włoch w ramach projektu Erasmus+ był dla mnie niesamowitym doświadczeniem, które będę często wspominać. Atmosfera, wspaniali ludzie, przepiękne krajobrazy, niesamowite miejsca i przepyszne włoskie jedzenie sprawiły, że ta konferencja była bardzo udana. Cały nasz tygodniowy pobyt w Carcare obfitował w wiele atrakcji, więc nie było czasu na nudę. Wspólna praca pozwoliła nam poznać się jeszcze lepiej z kolegami i koleżankami z innych krajów. Była to dla mnie niezapomniana przygoda, którą chciałabym powtórzyć za rok!

Klaudia Górecka

Największym atutem programu Erasmus+ jest na pewno możliwość poznania ludzi z różnych krajów Europy i zaznajomienia się z ich kulturą, oczywiście można też nauczyć się kilku przydatnych słówek w obcych językach. Oczywistym walorem jest też możliwość „szlifowania” swojego angielskiego. Region, w którym byliśmy, też był wspaniały i będzie pięknym wspomnieniem. Podczas pobytu mogliśmy zobaczyć wiele zabytków architektury oraz kilka ciekawych muzeów, takich jak np. kultury egipskiej w Turynie. Sami ludzie byli bardzo otwarci i można było z nimi swobodnie rozmawiać. Nie trzeba przejmować się tym, że nie posiada się wybitnych zdolności w posługiwaniu się językiem angielskim. W pewien sposób zaznajomiłem się z kuchnią włoską, która głównie składa się z makaronu. Sam wyjazd będę wspominał bardzo dobrze, ponieważ wiąże się on z niezapomnianymi doświadczeniami i wspomnieniami.

Tomasz Schimrosczyk

Uważam, że tegoroczna międzynarodowa konferencja projektu Erasmus+ była bardzo udana. Spędziłam tam miło czas. Poznałam wiele nowych osób. Bardzo podobały mi się tańce narodowe. Szczególnie zauroczył mnie taniec Włochów. Kolejnym z atutów tegorocznego spotkania było przepyszne jedzenie na stołówce! Ponadto mogłam zapoznać się także z różnorodnymi kulturami.

Julia Wiśniewska

Z wyjazdu do Włoch najlepiej wspominam poznanie wielu ciekawych osób. Nareszcie mogłem zwiedzić piękne włoskie miasta i poczuć urok otaczającej mnie architektury. Zajęcia były bardzo ciekawe. Uczestnicząc w nich, mogłem usprawniać swoje umiejętności posługiwania się językiem angielskim. Również miałem możliwość dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o kulturze i zwyczajach innych narodowości.

Emilian Nowak

Międzynarodowe spotkanie projektu Erasmus+ wspominam bardzo dobrze, poznałam dzięki niemu wielu nowych ludzi z różnych krajów i zacieśniłam więzi z kolegami i koleżankami z Polski. Zwiedziłam zabytki i miejsca, których z pewnością sama bym nie odwiedziła. Ponadto miałam możliwość sprawdzenia i podszkolenia języka angielskiego. Moim ulubionym punktem każdego dnia były wspólne tańce koordynowane każdego wieczoru przez inne państwo.

Marta Gabas


Artykuł w lokalnym czasopiśmie

Zachęcamy do lektury „Tygodnika Kępińskiego” (nr 16/2019), w którym ukazał się artykuł uczennicy klasy II D – Julii Kozicy na temat międzynarodowej konferencji młodzieży w ramach projektu Erasmus+!

Paulina Pacyna-Dawid


Ankiety podsumowane!

Grupa Erasmus+ dnia 9 IV 2019 roku podsumowała wyniki anonimowych ankiet, dotyczących międzynarodowego spotkania projektowego we Włoszech. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że cele założone przed konferencją podsumowującą w Carcare zostały osiągnięte!

Paulina Pacyna-Dawid


Udział w Międzynarodowym Spotkaniu Projektowym Erasmus+

Po raz kolejny młodzież Liceum Ogólnokształcącego Nr I im. mjra Henryka Sucharskiego w Kępnie uczestniczyła w europejskim, międzynarodowym projekcie edukacyjnym Erasmus+ 2019.  Dwanaścioro uczniów kępińskiego liceum, którzy byli zaangażowani w pracę na rzecz projektu w roku szkolnym 2018/2019, pojechało na konferencję podsumowującą do Włoch. A byli to: Marta Gabas, Klaudia Górecka, Martyna Jerczyńska, Aleksandra Polak, Natalia Szczerbuk, Weronika Wróbel, Julia Kozica, Iga Tuz, Julia Wiśniewska, Karol Bagiński, Emilian Nowak i Tomasz Schimrosczyk. Opiekę nad uczniami sprawowała dyrektor szkoły Pani Danuta Stefańska oraz nauczyciel języka angielskiego Pan Marek Froń. Działanie i pracę w projekcie nadzorowała Pani Paulina Pacyna-Dawid.

Spotkanie zrzeszające uczniów europejskich szkół miało miejsce w malowniczym miasteczku Carcare, w regionie Liguria, prowincji Savona.
To tam, w wspólnym działaniu zjednoczyły się szkoły: Gymnasium Ulricianum Aurich z Niemiec, Gymnazium Pribram z Czech, Vollen Ungdomsskole z Norwegii, wrocławskie XIII Liceum Ogólnokształcące im. Aleksandra Fredry, liceum z Kępna oraz organizatorzy: Liceo Calasanzio. Tegorocznym tematem projektu były problemy Unii Europejskiej i próby ich zapobiegania. Podczas konferencji poruszyliśmy kwestie masowej industrializacji miast, warunków życia osób niepełnosprawnych, problemu tolerancji i ksenofobii oraz tematy związane ze środowiskiem, między innymi zanieczyszczeniem oceanów i lasów. Nad ostatnim tematem przez cały rok szkolny pracowali uczniowie Liceum Ogólnokształcącego Nr I z Kępna.

Wyjazd był okazją nie tylko do wspólnej pracy nad tematami, które dotyczą nas wszystkich i każdego z osobna, była to także okazja do poznania bogatej kultury oraz tradycji regionu, w jakim się znajdowaliśmy. Odwiedziliśmy stolicę Piemontu – Turyn, gdzie zwiedziliśmy drugie, zaraz po Muzeum w Kairze, najważniejsze Muzeum Egipskie. Uczestniczyliśmy w zajęciach sportowych na plaży Pala Beach Spotorno, gdzie w grupach międzynarodowych rozegraliśmy turniej siatkówki. Mieliśmy okazję zwiedzić kompleks jaskiń i muzeum etnograficznego w Toirano oraz muzeum szkła w Altare, gdzie mogliśmy zobaczyć proces ręcznego wyrabiania szklanych przedmiotów. Okazją do poznania włoskiej kultury była również wizyta w teatrze Chiabrera – zobaczyliśmy spektakl ,,Romeo i Julia”, który pozwolił nam przenieść się w klimat XVI-wiecznej Werony. Resztę wolnego czasu spędzaliśmy na zajęciach teatralnych i artystycznych w grupach międzynarodowych w szkole Caracare. Były one nie tylko możliwością do dobrej zabawy, ale również nauki języków obcych, doskonalenia współpracy w grupach międzynarodowych oraz poznawania siebie nawzajem.

Ceremonię zamknięcia konferencji zakończyło uroczyste przedstawienie teatralne z udziałem wszystkich uczestników wyjazdu. Ponownie zrealizowaliśmy hasło projektu: „UR a part of US” - ,,Jesteś częścią nas”. Z niecierpliwością czekamy na kolejny rok pracy oraz nowe wyzwania. Miło wspominamy wszystkie nowe znajomości, serdeczność ludzi oraz włoskie słońce. Niestety musieliśmy powiedzieć sobie: arrivederci! i wrócić z powrotem do Kępna.

Julia Kozica, uczennica klasy II D


Ankiety ewaluacyjnej ciąg dalszy

Dnia 2 IV 2019 roku grupa Erasmus+ po powrocie z międzynarodowej konferencji podsumowującej tegoroczne działania w projekcie wypełniła ankietę, dotyczącą odczuć związanych ze spotkaniem ze szkołami partnerskimi programu we Włoszech. Spotkanie podsumowujące wyniki obu ankiet już wkrótce!

Paulina Pacyna-Dawid


Ankieta ewaluacyjna grupy Erasmus+

Uczniowie grupy Erasmus+ dnia 18 marca 2019 roku wypełnili ankietę ewaluacyjną na temat ich odczuć przed wyjazdem na międzynarodową konferencję we Włoszech. Poszczególne odpowiedzi na pytania związane z realizacją tegorocznego programu zostaną wnikliwie przeanalizowane i omówione po powrocie młodzieży do kraju.

Paulina Pacyna-Dawid


Grupa Erasmus+ we Wrocławiu

Dnia 14 III 2019 roku grupa Erasmus+ pod opieką pani dyrektor Danuty Stefańskiej, Edyty Rybczyńskiej i Pauliny Pacyny-Dawid udała się z wizytą do Wrocławia. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Hydropolis, podczas którego młodzież szczególnie zainteresowała się czasową wystawą poświęconą wzajemnym relacjom wody z lasem. Zagadnienia: kształtowania przez lasy obiegu wody w przyrodzie, ograniczenia intensywności zjawisk ekstremalnych czy poprawy jakości i stanu wód okazały się pomocne w związku z tegoroczną realizacją programu. Drugim punktem było spotkanie z uczniami ze szkoły partnerskiej – XIII Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu i wspólne przećwiczenie układu tańca przed wizytą na konferencji podsumowującej działania projektowe we Włoszech. Próba wypadła bardzo dobrze, więc teraz czekamy na finałowy taniec w słonecznej Ligurii!

Paulina Pacyna-Dawid


Grupa Erasmus+ dla rodziców oraz przyszłych pierwszoklasistów

Uczniowie trzecich klas gimnazjum oraz ósmych klas szkoły podstawowej podczas drzwi otwartych w naszym liceum (2 III 2019), a także rodzice uczniów podczas wywiadówki klas trzecich i konsultacji dla klas pierwszych i drugich (12 III 2019) mieli możliwość obejrzenia wystawy zdjęć wykonanych przez młodzież z grupy Erasmus+. Związana ona była z internetową akcją ekologiczną COŚ DLA PLANETY, do której przyłączyli się uczniowie. Pamiętajmy np. o noszeniu bawełnianych toreb na zakupy, bo wszyscy możemy zrobić coś dla naszej ukochanej Ziemi!

Paulina Pacyna-Dawid


Promocja programu Erasmus+ podczas drzwi otwartych

Dnia 2 marca 2019 roku w naszej szkole odbyły się drzwi otwarte dla uczniów szkół gimnazjalnych i podstawowych, ich nauczycieli i rodziców. Wystąpiły na nich reprezentantki szkolnej grupy Erasmus+: Aleksandra Oreś z klasy I A i Zuzanna Słomiana z I C. Uczennice przedstawiły główne założenia projektu, a także zaprosiły chętnych do obejrzenia w bibliotece szkolnej wystawy dokumentującej udział szkolnej grupy Erasmus+ w akcji pn. COŚ DLA PLANETY. Życzymy sobie, aby w przyszłym roku szkolnym szeregi grupy Erasmus+ zostały zasilone chętnymi do pracy! Czekamy na Was!

Paulina Pacyna-Dawid


COŚ DLA PLANETY 

Grupa Erasmus+, mając na uwadze dobro naszej planety, przyłączyła się do akcji serwisu internetowego Noizz.pl. #CosDlaPlnety to przedsięwzięcie mające na celu nakłonienie jak największej liczby osób do wykonywania prostych czynności, które niewątpliwie przyczyniają się do poprawy życia na naszej planecie. Noszenie na zakupy bawełnianych toreb, jeżdżenie do szkoły rowerem czy zbieranie nakrętek w celu ich recyklingu to tylko niektóre z propozycji młodzieży z grupy Erasmus+. Włącz się do akcji, robiąc coś dla planety!

Paulina Pacyna-Dawid


Wizyta grupy Erasmus+ ze szkoły partnerskiej z Wrocławia

Dnia 11 I 2019 roku, tuż przed zimowymi feriami, gościliśmy u siebie grupę projektową z XIII Liceum Ogólnokształcącego im. Aleksandra Fredry z Wrocławia. Uczyliśmy się pod bacznym okiem nauczyciela wychowania fizycznego – Edyty Rybczyńskiej rock and rolla, który już wkrótce zaprezentujemy podczas międzynarodowego spotkania we Włoszech. Ferie czas zacząć!

Paulina Pacyna-Dawid


Zajęcia grupy Erasmus+ z języka angielskiego

Dnia 10 I 2019 roku grupa Erasmus+ wraz z nauczycielem języka angielskiego – Markiem Froniem zmierzyła się z wymyśleniem dwóch zadań na platformie Twin Space (eTwinning). I tak nasi partnerzy projektowi będą musieli zastanowić się nad odpowiedzią na „pytanie miesiąca”, dotyczące narodowych specjałów kulinarnych oraz rozwiązać „kreatywne zadanie” (dotyczy ono stworzenia historii, w której fabule musza pojawić się trzy elementy: rozpoznawalna i popularna dla danego kraju postać ze świata kultury, sztuki, rozrywki, polityki itp., charakterystyczne skojarzenie ze szkołą (np. jej budynkiem itp.) oraz… oczywiście motyw ochrony lasu. Partnerzy, życzymy Wam powodzenia w kreatywnym podejściu do naszych zadań!

Paulina Pacyna-Dawid


Kreatywnie o ochronie lasów

Grupa Erasmus+ mierzyła się ostatnio z wyjątkowo kreatywnym zadaniem! Trzeba było ułożyć w dowolnej formie myśl, dotyczącą ochrony lasów – trudność polegała na tym, aby połączyć w myślową całość trzy wyrazy: las i… no właśnie! Zszywacz, klaun, abażur i wiele, wiele innych, równie abstrakcyjnych! Jesteście ciekawi pomysłów grupy Erasmus+? Zapraszam do podziwiania wybranych projektów (czy wspomniałam, że tę myśl trzeba było jeszcze zilustrować?)!

Paulina Pacyna-Dawid


Grupa Erasmus+ wykonuje ozdoby choinkowe z papierowej wikliny

Grupa Erasmus+ miała bardzo pracowity tydzień – spotkała się dwukrotnie (w poniedziałek 10.12 i w piątek 14.12)! Pracowaliśmy nad stworzeniem ozdób świątecznych z materiałów biodegradowalnych. Wykonaliśmy je z gazet, wykorzystując jedną z najprostszych metod ochrony środowiska – recykling. Jak wiadomo, tegorocznym tematem projektu jest ochrona lasów, tym samym przyczyniliśmy się do ograniczenia zużycia surowców naturalnych oraz zmniejszenia ilości odpadów. Przede wszystkim świetnie się bawiliśmy, a efekty pracy zdecydowanie nas zaskoczyły. Stworzyliśmy nietuzinkowe ozdoby, nie tracąc ani grosza! Dziękujemy Pani Aldonie Wdowiak, która poprowadziła zajęcia z rękodzieła, pomogła nam stworzyć ozdoby oraz dostarczyła materiały do pracy oraz opiekunce grupy Erasmus+ Pani Paulinie Pacynie-Dawid.

Julia Kozica


Mierzymy się z kreatywnymi zadaniami!

Dnia 3 grudnia 2018 roku odbyło się kolejne spotkanie grupy Erasmus+. Pracowaliśmy nad rozwiązywaniem zadań, dotyczących kreatywnej pracy pisemnej, które przesłali nasi projektowi partnerzy. Jedno z zdań, które przysłała nam grupa z Niemiec, polegało na tym, by spróbować ocenić osobę na podstawie zdjęcia. Zastanowić się: kim jest? Jak może się nazywać i ile ma lat? Jakie są jej relacje z rodziną i przyjaciółmi? Czego się boi? Jaki zawód wykonuje? To zadanie nie okazało się łatwe. Zdaliśmy sobie sprawę, że trudno jest opisać kogoś, wyłącznie na podstawie zdjęcia, na którym często nie było widać jego twarzy lub znaków szczególnych, mogących nam naświetlić pewne fakty z jego życia. Z kolei nasi przyjaciele z Włoch ponownie wykazali się kreatywnością. Otrzymaliśmy od nich instrukcje dotyczące pisania krótkiej opowieści, łączącej motywy z bajek Disneya (,,Kopciuszka”, ,,Alladyna” i ,,Tarzana”) i nawiązującej do różnych miejsc oraz przeszłości i przyszłości. Każde z zadań pobudziło naszą wyobraźnię i nauczyło nas nieszablonowego myślenia. Niebawem i my przygotujemy zadania dla naszych partnerów. Opiekę nad naszą pracą sprawował nauczyciel języka angielskiego – pan Marek Froń.

Julia Kozica


Wizyta w Leśnym Zakładzie Doświadczalnym Siemianice

Grupa Erasmus+ pełną parą rozpoczęła pracę nad tegorocznym tematem ochrony lasów. W tym roku szkolnym zajmujemy się problemami, takimi jak: stan, zanieczyszczenia oraz zagrożenia lasów, szczególnie w najbliższym regionie, ale także i w Polsce.

Dnia 16 listopada udaliśmy się wraz z opiekunami: panią dyrektor Danutą Stefańską i panią Pauliną Pacyną-Dawid na wycieczkę do Siemianic, by zwiedzić neorenesansowy pałac Szembeków, w którym aktualnie znajduje się Leśny Zakład Doświadczalny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Pałac położony jest na terenie parku krajobrazowego, który obecnie w całości jest pomnikiem przyrody. Park ma powierzchnię 4,49 ha. Na roślinność składa się tam ok. 200 gatunków, odmian i form drzew i krzewów. Ozdobę parku stanowi 6 okazałych platanów, a także potężne dęby i wiązy. Z innych ciekawych gatunków występują miłorząb, katalpa, glediczja, cypryśnik. Mieliśmy okazję poznać historię pałacu oraz specyfikę parku dworskiego podczas spaceru z pracownikiem LZD Siemianice.

Kolejnym punktem naszej wycieczki było Gospodarstwo Szkółkarskie Dobrygość, w którym spotkaliśmy się z tamtejszym leśniczym. Uczestniczyliśmy w wykładzie na temat stanu lasów, chorób drzew oraz sozologii. Zobaczyliśmy jak przebiega proces hodowli sadzonek, w jaki sposób przetrzymywane są nasiona oraz jakiej pielęgnacji wymagają, by wyrosły z nich młode drzewa. Na tym zakończyliśmy naszą wycieczkę, która wzbogaciła nas o materiał do dalszej pracy nad tematem ochrony lasów.

Julia Kozica


Kreatywna podróż grupy Erasmus+ na daleką planetę

Grupa Erasmus+ w dniach 13, 14 i 15 XI 2018 intensywnie pracowała nad kontynuacją historii tworzonej metodą kreatywnego pisania przez wszystkie szkoły partnerskie projektu. Nie było łatwo połączyć wątek podróży kosmicznej z problemem zanieczyszczeń w lasach, ale daliśmy radę! Jeśli jesteście ciekawi losów Samira – członka ekspedycji wysłanej na Marsa, zachęcamy Was do lektury na portalu edukacyjnym TwinSpace!

Paulina Pacyna-Dawid

 


#Zabierz5zLasu

„Zabierz pięć z lasu” to hasło ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Nadleśnictwo. Wystarczy wybrać się do lasu i przy okazji zabrać z niego 5 sztuk śmieci. Następnie wyrzucić je do śmietnika. Tylko tyle? Sądząc po śmieciach, które wyrzucaną są w naszych lasach, aż tyle! Grupa Erasmus+ przyłączyła się do akcji, oczyszczając lasy znajdujące się w regionie (Kępno, Chojęcin, Bralin, Czermin, Turze, Kliny, Kochłowy, Rogaszyce, Lipka, Kuźnica Skakawska, Baranów, Pieczyska, Wieruszów, Ziębice, Trzebień, Opatów, Mroczeń, Laski, Klatka i Jankowy). Każda osoba może przyłączyć się do akcji, wstawiając zdjęcie na portalu społecznościowym Facebook z hasztagiem #Zabierz5ZLasu. Tylko tyle!

Paulina Pacyna-Dawid


Artykuł w lokalnym tygodniku

W „Tygodniku Kępińskim” (nr 44/2018) ukazał się artykuł na temat międzynarodowego spotkania projektowego Erasmus+. Zachęcamy do lektury!

Paulina Pacyna-Dawid


Grupa Erasmus+ w gotowości!

Serdecznie witamy młodzież tworzącą grupę Erasmus+ w roku szkolnym 2018/2019! Tego roku zajmować się ona będzie głównie problemem zanieczyszczeń w lasach. Start!

Paulina Pacyna-Dawid


Byliśmy organizatorami

międzynarodowego spotkania projektowego programu Erasmus+!

W dniach 15-20 października 2018 roku byliśmy gospodarzami międzynarodowego spotkania projektowego programu Erasmus+. Uczestnikami konferencji byli przedstawiciele: Gymnasium Ulricianum (Niemcy) – koordynator projektu Gitta Kleen i Ute Steinmayer, Vollen Ungdomsskole (Norwegia) – Solveig Lundeberg, Sigrid Hjortdhal oraz Aud Kjaeret, Gymnazium Pribram (Czechy) – Hanka Stufkova i Lenka Pavelkova, Liceo Calasanzio (Włochy) – Simona Giannotti, Simona Chiarlone i Maria Antonietta Musante oraz XIII Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu – Małgorzata Wiater-Mohr i Beata Wers. Naszą szkołę reprezentowali: dyrektor Danuta Stefańska, Marek Froń i Paulina Pacyna-Dawid.

Podczas wizyty w liceum uczestnicy spotkania wzięli udział w lekcjach: matematyki (prowadzonych przez Aldonę Wdowiak i Lidię Kulik), języka polskiego (prowadzonej przez Beatę Kaźmierczak), historii (prowadzonej przez Renatę Jany), biologii (prowadzonej przez Marzenę Piastę) i wychowania fizycznego (prowadzonej przez Małgorzatę Falszewską). Zajęcia były punktem wyjścia do dyskusji na temat europejskich systemów oświaty. Na tematy związane z rożnymi typami szkolnictwa rozmawiano także podczas wizyty w Starostwie Powiatowym w Kępnie, które reprezentowali Wicestarosta Grażyna Jany i Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Andrzej Jóźwik.

Koordynatorzy mieli również możliwość odwiedzin w Fabryce Mebli i Podłóg „Domel” w Kępnie, gdzie zapoznali się z podstawowymi informacjami na temat funkcjonowania zakładu i poznali jego specyfikę.

Ponadto nauczyciele programu Erasmus+ codziennie brali udział w zebraniach zespołu, podczas których ustalili szczegóły dotyczące nowego wniosku aplikacyjnego, dokonali ewaluacji dotychczasowych działań projektowych, a także zapoznali się z zarysem krótkoterminowej wymiany grup uczniów, która odbędzie się w 2019 roku we Włoszech.

Uczestnicy międzynarodowego spotkania projektowego mieli również okazję poznania bogactwa kulturowego Polski, zwiedzając m.in. Pałac Myśliwski w Antoninie, Panoramę Racławicką we Wrocławiu, Muzeum Narodowe oraz Stary Browar w Poznaniu.

 Paulina Pacyna-Dawid


Nauczyciele projektu Erasmus+ w naszej szkole!

Dnia 16 października 2018 roku w naszej szkole gościliśmy międzynarodowych koordynatorów programu Erasmus+. Liceum odwiedzili przedstawiciele: Gymnasium Ulricianum z Aurich (Niemcy) – koordynator projektu Gitta Kleen i Ute Steinmayer, Vollen Ungdomsskole z Norwegii – Solveig Lundeberg, Sigrid Hjortdhal oraz Aud Kjaeret, Gymnazium Pribram z Czech – Hanka Stufkova i Lenka Pavelkova, Liceo Calasanzio z Carcare (Włochy) – Simona Giannotti i Maria Antonietta Musante oraz nasi polscy sąsiedzi z XIII Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu – Małgorzata Wiater-Mohr i Beata Wers. Naszą szkołę reprezentowali: dyrektor Danuta Stefańska, Marek Froń i Paulina Pacyna-Dawid. Na tę okazję nasi uczniowie przygotowali występ, w którym gości powitano akcentami charakterystycznymi dla ich państw. Koncert dla reprezentantów szkół partnerskich projektu Erasmus+ poprowadziła Julia Kozica. Dominik Antczak zagrał fragment Preludium Jana Sebastiana Bacha. Hubert Ceglarek zaśpiewał piosenkę ,,Fairytale”, którą Alexander Rybak – reprezentant Norwegii w 2009 roku wygrał konkurs piosenki Eurowizji oraz wielki hit czeskiej grupy Banjo Band „Jożin z Bażin”. Dominika Gruszka wykonała piosenkę Al Bano i Rominy Power ,,Felcita”. Ponadto Hubert Ceglarek, specjalnie dla gości z Wrocławia, zaśpiewał singiel ,,Małomiasteczkowy” Dawida Podsiadło. Występy zakończyła grupa taneczna w składzie: Laura Wróbel, Barbara Żywioł, Karolina Krzywiecka, Katarzyna Holka, Dominika Gruszka, Roksana Janus, Julia Winiecka, Julia Morek i Bartosz Wąsik wykonała układ do piosenki Boney M ,,Rasputin” oraz hitu Beyonce ,,7/11”. Nad przebiegiem występu oraz przygotowaniem uczniów czuwali nauczyciele: Edyta Rybczyńska oraz Marek Froń.

Julia Kozica

Paulina Pacyna-Dawid


Spotkanie organizacyjne grupy Erasmus+

Dnia 17 IX 2018 roku odbyło się w bibliotece szkolnej pierwsze spotkanie młodzieży, która zainteresowana jest pracą w projekcie Erasmus+. Frekwencja dopisała! Przed chętnymi do pracy w programie pierwsze zadanie – napisanie wizytówki. Czekamy na krótkie notki o sobie wraz ze zdjęciami!

Paulina Pacyna-Dawid


Wręczono certyfikaty Youthpass!

Dnia 22 VI 2018 roku odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego, podczas którego uczniowie biorący udział w międzynarodowym spotkaniu projektu Erasmus+ w Przybramie (Czechy) otrzymali z rąk pani dyrektor Danuty Stefańskiej i koordynatora programu certyfikaty Youthpass! Dziękujemy za współpracę i zapraszamy chętnych do pracy w projekcie w przyszłym roku szkolnym!

Paulina Pacyna-Dawid

 


Podziękowania

Grupa Erasmus+ przygotowała podziękowania dla osób, które pomogły w tegorocznej realizacji projektu poświęconemu lokalnemu i globalnemu problemowi smogu: p. Annie Wróblewskiej – bibliotekarzowi kępińskiej filii Książnicy Pedagogicznej im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu, p. Markowi Oresiowi – Naczelnikowi Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Kępnie, p. Adamowi Piluchowi – dyrektorowi do spraw produkcji Grupy G3 w Perzowie oraz p. Maciejowi Gruszczyńskiemu z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Paulina Pacyna-Dawid


Tablo gotowe!

Przekonaliśmy się, jak cudne są wspomnienia, wykonując pamiątkowe tablo… Grupa Erasmus+ przeniosła się raz jeszcze na międzynarodową konferencję programu Erasmus+ do czeskiego Przybramu… Było warto!

Paulina Pacyna-Dawid


Film ze wspomnieniami z Czech

Mamy to! Dzięki materiałom Julii Wiśniewskiej z konferencji podsumowującej programu Erasmus+ w Przybramie i zdolnościom w montowaniu filmów Konrada Szolca, powstał film ze wspomnieniami z pobytu szkolnej grupy projektowej Erasmus+ w Czechach! Dziękujemy!

Paulina Pacyna-Dawid


Dzień Unii Europejskiej

Dnia 9 maja 2018 roku w naszej szkole obchodziliśmy dzień Unii Europejskiej. Członkostwo Polski we Wspólnocie uczniowie grupy Erasmus+ upamiętnili poprzez promowanie projektu. Na długiej przerwie grupa Erasmus+ rozdawała ulotki zachęcające pierwszoklasistów do pracy w ramach programu w nowym roku szkolnym. Zapraszamy!

Julia Kozica


Wspomnienia grupy Erasmus +

Wyjazd w ramach projektu Erasmus+ był dla mnie wspaniałym doświadczeniem. Przede wszystkim udoskonaliłam swoje umiejętności z zakresu zarówno języka angielskiego jak i niemieckiego. Ciekawy program zajęć otworzył mój umysł i zmienił sposób postrzegania rzeczywistości. Nawiązałam nowe znajomości, które na pewno zostaną utrzymane. Wycieczka do Pragi była niezapomniana.

Kinga Trzeciak

Uważam, że międzynarodowe spotkanie projektu Erasmus+ było bardzo udane. Spędziłam miło czas. Poznałam wiele nowych osób. Miałam możliwość sprawdzenia swoich umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Mogłam zapoznać się także z kulturami innych krajów.

Julia Wiśniewska

Udział w projekcie Erasmus+ był dla mnie niezapomnianym przeżyciem. To właśnie takie inicjatywy pomagają w nawiązywaniu kontaktów, przełamywaniu barier czy odkrywaniu siebie. Atmosfera, współpraca, zabawa to tylko czynniki, które pomogły mi poznać innych uczestników, a, jak to mówią: zazwyczaj te osoby, które poznajemy w najmniej planowanych momentach naszego życia, po odejściu zostawiają największą pustkę. Trudno było mi rozstać się z osobami, z którymi pracowałam i bawiłam się każdego dnia. Wszystko powtórzyłabym jeszcze raz!

Julia Kozica

Wyjazd do Czech w ramach projektu Erasmus+ uważam za bardzo udany. Poznałam nowych ludzi, a także ich kulturę. Podczas spędzania czasu z obcokrajowcami podszkoliłam swój język. Podczas tych kilku dni poznałam wiele ciekawych miejsc, nabyłam różnorodne umiejętności, poznałam nowe tańce, a, co najważniejsze, zaprzyjaźniłam się ze wspaniałymi ludźmi. Uważam, że jest to wyjazd, którego nie zapomnę i będę zawsze miło go wspominać.

Iga Tuz

Wyjazd do Czech uważam za bardzo udany. Z całego programu najbardziej podobała mi się wycieczka do pięknej Pragi, zajęcia taneczne, które odbywały się w pod koniec naszego pobytu w Przybramie oraz dyskoteka pożegnalna (chociaż mogłaby być dłuższa!). Bardzo miło wspominam stołówkę szkolną, w której było bardzo dobre jedzonko (zwłaszcza syrop cytrynowy!) oraz obiad w „Melinie”. Cieszę się, że mogłam poznać ludzi z różnych stron Europy oraz z tego, iż mogłam podszkolić swój angielski. Cieszę się również, że nasza kępińska grupka bardziej się zintegrowała!

Zuzanna Bednarek

Wyjazd do Czech wspominam bardzo dobrze. Była to dla mnie okazja do poznania wielu ciekawych ludzi. Mogłem w tym czasie także podszkolić swój angielski, co jest dla mnie dużym plusem. Wciąż powracają do mnie wspomnienia związane z tym pięknym czasem. Na pewno na długo pozostanie on w mojej pamięci. bo takich wyjazdów się nie zapomina!

Emilian Nowak

Pierwszego dnia pobytu na konferencji Erasmus+ w Przybramie byłem bardzo zaskoczony ogromem tego projektu. Spotkanie było bardzo dobrze zorganizowane pod każdym względem. Nie można było znaleźć w Czechach czasu na nudę. Cieszę się, że mogłem ulepszyć swoje umiejętność posługiwania się językiem angielskim. Chciałbym pojechać na konferencję w ramach programu Erasmus+ także za rok!

Karol Bagiński

Moim zdaniem projekt Erasmus+ jest doskonałą okazją do nawiązania nowych kontaktów i poznania ludzi z zagranicy. Poza tym pozwala rozwijać swoje zainteresowania oraz poszerza horyzonty.

Maksymilian Udała

Najbardziej z wyjazdu Erasmus+ zapamiętam ludzi, którzy byli wspaniali. Plusami wyjazdu są na pewno: możliwość zapoznania się z innymi osobami, poznanie odmiennych zwyczajów oraz kultur. Dość ważna cechą jest też możliwość ćwiczenia umiejętności posługiwania się językiem angielskim i niemieckim. W szkolnej stołówce podawane było naprawdę dobre jedzenie! Można było także porozmawiać, nie tylko z uczniami, ale także z nauczycielami z innych krajów.

Tomasz Schimrosczyk


Artykuł w „Tygodniku Kępińskim”

Zachęcamy wszystkich do przeczytania artykułu Julii Kozicy na temat międzynarodowej konferencji projektu Erasmus+ w najnowszym numerze „Tygodnika Kępińskiego” (17/2018)!

Paulina Pacyna-Dawid


Wnioski z ankiety ewaluacyjnej

Wszyscy uczestnicy międzynarodowego spotkania projektu Erasmus+ w Przybramie mają poczucie, że zamierzone na początku roku szkolnego cele zostały osiąnięte! Niemal wszyscy podkreślają także wyjątkowość czeskiej konferencji ze względu na niesamowitą atmosferę, związaną z poznaniem wielu ciekawych ludzi. Projekt Erasmus+ naprawdę zmienia życie! Zapraszamy do udziału w projekcie w przyszłym roku szkolnym!

Paulina Pacyna-Dawid


Słów kilka na temat pobytu grupy Erasmus+ na międzynarodowej konferencji w Przybramie

Dnia 16 kwietnia 2018 roku szkolna grupa Erasmus+ podzieliła się swoimi odczuciami na temat pobytu na międzynarodowym spotkaniu podsumowującym w czeskim Przybramie. Młodzież z uśmiechem wypełniała ankietę ewaluacyjną, co niewątpliwie o czymś świadczy… Szczegóły wkrótce!

Paulina Pacyna-Dawid


O międzynarodowym spotkaniu projektu Erasmus+ w Przybramie

Erasmus+ zmienia życie, otwiera umysły. O tym, czy hasło projektu ma odwołanie w praktyce, przekonali się nasi uczniowie, którzy po raz kolejny wzięli udział w międzynarodowej konferencji w ramach projektu Erasmus+. 6 kwietnia 2018 grupa dziewięciorga uczniów w składnie: Karol Bagiński, Emilian Nowak, Zuzanna Bednarek, Kinga Trzeciak, Tomasz Schimrosczyk, Maksymilian Udała, Iga Tuz, Julia Wiśniewska i Julia Kozica, pod opieką pani dyrektor Danuty Stefańskiej i pana Marka Fronia, wyruszyli w podróż do Przybramu. To właśnie w tym czeskim mieście spotkały się delegacje ze szkół Gymnazium Pribram z Czech, Liceo Calasanzio z Włoch,  Vollen Ungdomsskole z Norwegii, XIII Liceum Ogólnokształcącgo im. Aleksandra Fredry z Wrocławia oraz z naszego Liceum Ogólnokształcącgo Nr I im. mjra Henryka Sucharskiego z Kępna. Celem projektu jest przyczynianie się do rozwijania umiejętności jego uczestników, modernizacja systemów edukacji, szkoleń i wspierania młodzieży, a także zwalczanie przemocy, dyskryminacji. Projekt podkreśla szczególnie znaczenie współpracy międzysektorowej.

W celu lepszego zapoznania i przełamania barier językowych zostaliśmy podzieleni na grupy międzynarodowe, w których współpracowaliśmy przez cały okres trwania wyjazdu. Każda ze szkół stworzyła swoją część łańcucha historii, w której zostały ukazane problemy Unii Europejskiej, między innymi: alkoholizm, narkomania, dyskryminacja, homofobia, siecioholizm czy smog, który został omówiony przez naszych uczniów jako dominujący problem w Polsce. Wszyscy pracowaliśmy razem w ramach stworzenia sztuki, która pozwoli zobrazować, jak wielka jest skala problemów i w jaki sposób możemy im zapobiegać. Dzięki pomocy czeskich aktorów „Archa”, nauczyliśmy się, jak okazywać emocje na scenie. Praca w grupach artystycznych umożliwiła nam doskonalenie zdolności plastycznych i nauczyła cierpliwości, a praca nad oprawą muzyczną pozwoliła odkryć swoje talenty. Razem przyczyniliśmy się do powstania sztuki, której fundamentem była współpraca.

Jednak udział w projekcie to nie tylko ciężka praca. Ćwiczyliśmy naszą tężyznę fizyczną podczas gry sportowej „TEPfactor”, poznawaliśmy Przybram dzięki interaktywnej grze nawigacyjnej, bawiliśmy się na imprezie, a w końcu zwiedzaliśmy Pragę. Każdego dnia uczyliśmy się tańca, który przedstawił nam inny kraj. Mieliśmy szansę uczestniczyć w sztuce teatralnej ,,The Best of IMAGE”, która okazała się doskonałym połączeniem pantomimy z grą świateł. Bardzo dobrze wspominamy też kurs języka czeskiego.

Niektóre wydarzenia pozostaną na zawsze w naszej pamięci, wierzymy, że nowe znajomości przetrwają nawet wiele lat, a to, czego doświadczyliśmy, jest nasze! Projekt Erasmus+ jest bodźcem, który od lat porusza młodzież, pozwala poznać siebie i innych ludzi, jest niepowtarzalną szansą do rozwoju i najlepiej promuje hasło Unii Europejskiej: zjednoczona w różnorodności. Wszyscy jesteśmy inni, ale przyświeca nam wspólny cel: walki o lepsze jutro. Dzięki projektowi mogliśmy się do niej przyczynić.

 

Julia Kozica


Ankieta ewaluacyjna

Członkowie grupy Erasmus+ dnia 26 marca 2018 roku wypełnili ankiety ewaluacyjne na temat stanu przygotowań grupy do międzynarodowej konferencji w Przybramie. Z ankiet wynika, że młodzież nie może się już doczekać wyjazdu! Tak trzymać!

Paulina Pacyna-Dawid


Wystawa komiksów dla rodziców

Dnia 20 marca 2018 roku podczas wywiadówki dla rodziców uczniów klas trzecich oraz konsultacji dla rodziców uczniów klas pierwszych i drugich grupa Erasmus+ przygotowała wystawę, na której znalazły się komiksy przedstawiające walkę ludzi ze smogiem. Ponadto rodzice mogli zapoznać się również z ogólnymi założeniami projektu Erasmus+. Podobna wystawa towarzyszyć będzie także majowej wywiadówce. Zapraszamy!

Paulina Pacyna-Dawid


Grupa Erasmus+ we Wrocławiu

Dnia 12 III 2018 roku grupa Erasmus+ pod opieką pani dyrektor Danuty Stefańskiej i Pauliny Pacyny-Dawid udała się na wycieczkę do Wrocławia. Pierwszym punktem programu był Uniwersytet Przyrodniczy i wykład mgr inż. Macieja Gruszczyńskiego pt. „Smog – wczoraj, dziś, jutro”. Później udaliśmy się do XIII Liceum Ogólnokształcącego, czyli naszej wrocławskiej szkoły partnerskiej projektu Erasmus+, gdzie posililiśmy się przed następnym punktem programu. Grupa pierwsza (młodzież wyjeżdżająca na międzynarodową konferencję podsumowującą tegoroczne prace w ramach programu) udała się do Instytutu im. Jerzego Grotowskiego, aby w artystycznej atmosferze tego miejsca ćwiczyć układ tańca. Druga grupa z przewodnikiem zwiedzała zakątki Dzielnicy Czterech Świątyń, poszerzając swoją wiedzę na temat wielokulturowości Wrocławia. Zdobyte podczas wycieczki informacje niewątpliwie wzbogacą naszą wiedzę na temat realizowanego w tym roku szkolnym projektu!

Paulina Pacyna-Dawid


Lekcja języka angielskiego

Dnia 7 marca 2018 roku uczniowie z grupy Erasmus+ uczestniczyli w lekcji zaplanowanej przez nauczyciela Marka Fronia. Temat lekcji – „Smog – jak wpływa na nasze życie i co możemy zdziałać?” Na początku uczniowie zapoznali się ze słownictwem tematycznym, dotyczącym ekologii, środowiska i współczesnych zagrożeń. Analizowali różne definicje smogu, wyszukali w sieci najnowsze informacje medialne dotyczące omawianych zagadnień. Potem rozmawiali w parach i grupach o najważniejszych, ich zdaniem, problemach, jakie stwarza smog nie tylko w kontekście regionalnym, ale i globalnym, próbując jednocześnie wskazać możliwe rozwiązania problemów. Uczniowie otrzymali przygotowane zestawy słownictwa i materiały do dalszego wykorzystania. Lekcja była efektywna i został osiągnięty jej cel, polegający na wyposażeniu uczniów w narzędzia językowe służące wyrażaniu opinii i analizie poglądów.

Marek Froń


Promocja projektu podczas drzwi otwartych

Dnia 3 marca 2018 roku w naszej szkole odbyły się drzwi otwarte dla uczniów szkół gimnazjalnych, ich nauczycieli i rodziców. Wystąpili na nich reprezentanci szkolnej grupy Erasmus+: Kinga Trzeciak z klasy I C i Karol Bagiński z I A. Przedstawili oni główne założenia projektu, a także podzielili się swoimi odczuciami związanymi z roczną pracą w ramach programu. Zaprosili również chętnych do obejrzenia w bibliotece szkolnej wystawy z komiksów, nad którymi w tym roku szkolnym pracowała grupa. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym szeregi grupy Erasmus+ zostaną zasilone chętnymi do pracy! Zapraszamy!

Paulina Pacyna-Dawid


Grupa Erasmus+ ze szkoły partnerskiej z Wrocławia u nas!

Dnia 8 II 2018 roku gościliśmy u siebie grupę projektową z XIII Liceum Ogólnokształcącego im. Aleksandra Fredry z Wrocławia. Uczyliśmy się krakowiaka – polskiego tańca narodowego, który już wkrótce zaprezentujemy podczas międzynarodowego spotkania w Czechach. Musimy jednak jeszcze trochę poćwiczyć…

Paulina Pacyna-Dawid


Grupa Erasmus+ w siedzibie Grupy G3

Dnia 31 stycznia 2018 roku członkowie grupy Erasmus+ pod opieką p. Marka Fronia wybrali się z wizytą do siedziby Grupy G3 w Perzowie w celu uzyskania wiedzy na temat ochrony środowiska, nowatorskich sposobów przetwarzania oraz konserwacji odpadów w fabryce mebli twardych. Ponadto p. Adam Piluch – dyrektor do spraw produkcji przedstawił skomplikowany proces tworzenia mebli. O zaciekawieniu uczniów – uczestników projektu – świadczyły liczne pytania, na które pracownicy chętnie odpowiadali. Dziękujemy!

Joanna Jóźwiak i Natalia Hoja, klasa II D


Uporaliśmy się z naszą częścią historii!

Grupa Erasmus+ dopisała dalszy ciąg historii, którą wspólnie piszą wszystkie szkoły partnerskie projektu. Ofelia, Chris, Eva, Vicky – to bohaterowie trzech części historii (czeskiej, wrocławskiej i kępińskiej). Wprost nie możemy się doczekać dalszych części opowieści! Poniżej prezentujemy naszą część historii. Jeśli ktoś będzie chciał poznać losy przyjaciół, to polecamy odnaleźć nasz projekt na portalu eTwinning! Miłego czytania!

Paulina Pacyna-Dawid

Chain story, part 3.


Kreatywne pisanie w bibliotece szkolnej

Grupa Erasmus+ zmierzyła się z napisaniem swojej części międzynarodowej opowieści o Ofelii! Dnia 5 XII 2017 roku, dopisując dalszy ciąg historii pisanej wspólnie przez wszystkich członków projektu, rozwiązała problem Chrisa i wprowadziła nową bohaterkę – Vicky… Jesteście ciekawi, co wymyśliliśmy? Cierpliwości!

Paulina Pacyna-Dawid


Jesteśmy już zalogowani na platformie eTwinning!

Wszyscy członkowie grupy Erasmus+ zamieścili swoje „wizytówki” ze zdjęciami na platformie edukacyjnej eTwinning. Dzięki TwinSpace uczniowie mogą komunikować się z młodzieżą ze szkół partnerskich: we Wrocławiu, w Przybramie (Czechy), Aurich (Niemcy), Vollen (Norwegia) i Carcare (Włochy). Zaczynamy (współ)pracę w projekcie!

 Paulina Pacyna-Dawid


Wykład przedstawiciela Starostwa Powiatowego w Kępnie

Dnia 28 XI 2017 grupa Erasmus+ wzięła udział w bibliotece szkolnej w wykładzie przedstawiciela Starostwa Powiatowego w Kępnie – p. Marka Oresia, Naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa na temat smogu. Nasza wiedza na temat prawa związanego z ochroną środowiska, a także regionalnych programów dotyczących przeciwdziałania zanieczyszczaniu powietrza powiększa się z każdym dniem! Dziękujemy!

Paulina Pacyna-Dawid


„Kępno Wolne Od Smogu”

Dnia 23 XI 2017 roku przedstawicielki grupy Erasmus+: Zuzanna Bednarek z klasy I C i Karolina Błażejewska z II B wzięły udział w konferencji realizowanej w ramach projektu „Ekologiczny alarm” współfinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, która odbyła się w Kępińskim Ośrodku Kultury. Prelegentami byli: p. Hanna Schudy (doktor nauk humanistycznych, absolwentka Liceum Ogólnokształcącego Nr I w Kępnie) oraz p. Radosław Gawlik z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego. Przedstawili w sposób obrazowy problem smogu i niskiej emisji: normy zanieczyszczeń powietrza w Polsce i Europie oraz wpływ smogu na zdrowie i życie ludzi. Jedno jest pewne – trzeba walczyć ze smogiem!

Paulina Pacyna-Dawid

 


Wszystko o Toony Tool!

Dnia 21 XI 2017 roku grupa Erasmus+ wzięła udział w warsztatach na temat programu komputerowego do tworzenia komiksów Toony Tool. Poprowadził je bibliotekarz kępińskiej filii Książnicy Pedagogicznej im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu – p. Anna Wróblewska. Młodzież miała okazję w praktyce zaznajomić się z możliwościami programu, który wykorzysta podczas najbliższego zadania. Uczniowie wykonają komiks, którego temat będzie obejmował trzy zagadnienia: pierwszym z nich jest oczywiście smog! Pozostałe dwa zostały przez każdego członka grupy wylosowane kośćmi Rory’s Story Cubes lub Rory’s Story Cubs Actions! Nie możemy się już doczekać komiksów… Zatem do dzieła!

Paulina Pacyna-Dawid


Grupa Erasmus+ gotowa do działania!

Serdecznie witamy grupę Erasmus+ w roku szkolnym 2017/2018! W tym roku szkolnym zajmować się ona będzie głównie problemem smogu i zagrożeniami związanymi z tym groźnym zjawiskiem… Zaczynamy!

Paulina Pacyna-Dawid


Artykuł w „Tygodniku Kępińskim”

W najnowszym numerze „Tygodnika Kępińskiego” (45/2017) ukazał się artykuł dotyczący realizacji projektu Erasmus+ w latach 2017-2019, a także międzynarodowego spotkania projektowego w Norwegii. Zachęcamy do lektury!

Paulina Pacyna-Dawid


Spotkanie organizacyjne grupy Erasmus+

Dnia 3 XI 2017 roku w bibliotece szkolnej odbyło się pierwsze spotkanie uczniów zainteresowanych pracą w projekcie Erasmus+. W tym roku szkolnym młodzież zmierzy się z tematem związanym z nadrzędnym hasłem programu pt.: „Jesteś częścią nas – Europejska młodzież kreatywnie tworzy swą przyszłość poprzez innowacje”. Pierwsze zadanie to wykonanie wizytówek. Czas start!

Paulina Pacyna-Dawid


Międzynarodowe spotkanie projektowe w Norwegii

 

W ramach pierwszych działań projektowych w dniach 15-20 października 2017 roku w Vollen odbyło się międzynarodowe spotkanie projektowe koordynatorów i nauczycieli biorących udział w realizacji projektu Erasmus+. Naszą szkołę reprezentowała dyrektor Danuta Stefańska i nauczyciel języka angielskiego Marek Froń. Ponadto, w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele partnerskich szkół z Norwegii, Czech, Niemiec, Włoch i Wrocławia.

Pierwszego dnia po oficjalnym otwarciu konferencji uczestnicy spotkania mieli okazję przyglądać się pracy norweskiej szkoły i wziąć udział w zajęciach z różnych przedmiotów. W trakcie kilkudniowego pobytu zobaczyli również muzeum najwybitniejszego skandynawskiego dramaturga – Henryka Ibsena oraz Noblowskie Centrum Pokoju, gdzie, wśród licznych eksponatów, można oczywiście znaleźć te poświęcone polskim noblistom. Zwiedzili również imponujący architektonicznym rozmachem gmach Opery Narodowej i uczestniczyli w spektaklu baletowym pt. „Hedda Gabler”, który był rewelacyjną współczesną interpretacją dramatu Ibsena.

Ciekawym doświadczeniem było też zwiedzanie kopalni kobaltu w Blaafarveverket. W okresie rozkwitu 80% światowego zapotrzebowania na kobalt, z którego pozyskiwano niebieski barwnik wykorzystywany w ceramice i przemyśle, było zaspokajane wydobyciem z tej właśnie kopalni.

Ponadto uczestnicy spotkania codziennie brali udział w zebraniach zespołu, w trakcie których analizowali przebieg ostatniej konferencji uczniowskiej w Krzyżowej, której byliśmy gospodarzem. Głównie jednak zajmowano się szczegółami organizacji następnej konferencji. Tym razem odbędzie się ona w kwietniu 2018 roku w Przybramie, w Czechach.

Marek Froń


Spotkanie beneficjentów w Warszawie

Dnia 5 X 2017 odbyło się w Warszawie spotkanie dla beneficjentów Programu Erasmus+ (Partnerstwa Strategiczne – Edukacja Szkolna) organizowane przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji (Narodową Agencję Programu Erasmus+). Wzięli w nim udział: koordynator szkolny projektu – Paulina Pacyna-Dawid i główny księgowy szkoły – Tomasz Fajga. Spotkanie na pewno okaże się pomocne w realizacji nowego programu, realizowanego w szkole na lata 2017-2019!

Paulina Pacyna-Dawid


Przekazano materiały do kroniki szkolnej

Rok ciężkiej pracy za nami! Przekazaliśmy materiały dotyczące działań grupy Erasmus+ w roku szkolnym 2016/2017 do kroniki szkolnej!

Paulina Pacyna-Dawid


Artykuł na temat pobytu grupy Erasmus+ w Czechach

Artykuł uczennic z grupy Erasmus+ na temat bilateralnego spotkania w czeskim Przybramie w ramach programu Erasmus+ ukazał się w 26 numerze „Tygodnika Kępińskiego” (26/2017). Zachęcamy wszystkich do lektury!

 Paulina Pacyna-Dawid


Certyfikaty Youthpass wręczone

Podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego, które odbyło się 23 VI 2016, młodzież biorąca udział w konferencji podsumowującej roczne działania w ramach projektu Erasmus+ w Krzyżowej (Polska) oraz bilateralnym spotkaniu w Przybramie (Czechy) otrzymała z rąk dyrektora szkoły i koordynatora programu certyfikaty Youthpass! Gratulujemy i dziękujemy za współpracę!

Paulina Pacyna-Dawid


Znamy wyniki ankiety ewaluacyjnej grupy Erasmus+ przeprowadzonej podczas pobytu w Przybramie

Młodzież z grupy Erasmus+ bardzo pozytywnie wypowiedziała się na temat bilateralnego spotkania w Czechach, które miało miejsce w dniach 9-14 czerwca 2017 roku. Dziękujemy naszej szkole partnerskiej za gościnne przyjęcie!

Paulina Pacyna-Dawid


Podziękowania dla partnerów projektu

Grupa Erasmus+ składa najserdeczniejsze podziękowania wszystkim instytucjom i osobom, które pomogły w roku szkolnym 2016/2017 w realizacji programu Erasmus+ poświęconego architekturze! Dziękujemy i liczymy na dalszą współpracę!

Paulina Pacyna-Dawid


Grupa Erasmus+ na bilateralnym spotkaniu w Przybramie (Czechy)

W dniach 9-14 czerwca 2017 roku 17 uczniów z grupy Erasmus+ miało sposobność ponownie spotkać się z kolegami ze szkoły partnerskiej projektu Erasmus +. Tym razem w pełnym składzie!

Pod opieką nauczyciela języka angielskiego – pana Marka Fronia oraz nauczyciela informatyki – pana Krzysztofa Listowskiego grupa złożyła wizytę zaprzyjaźnionym uczniom ze szkoły w Przybramie (Czechy). Uczniowie, zarówno naszego kępińskiego liceum, jak i czeskiej szkoły, w ramach projektu związanego z architekturą, wspólnie zwiedzili Pragę, poznali lub pogłębili wiedzę dotyczącą sylwetki słynnego kompozytora – Antoniego Dworzaka, uczestniczyli we wspaniałym koncercie muzyki klasycznej w kopalni oraz korzystali z wielu innych atrakcji: tych związanych z edukacją, ale nie tylko! Dokumentują to zdjęcia autorstwa Konrada Szolca z klasy I A.

Ciekawym doświadczeniem było uczestniczenie w lekcjach języka angielskiego oraz geografii w partnerskiej szkole. Podczas naszego pobytu w Przybramie opiekowały się nami czeskie koordynatorki projektu Erasmus+ – pani Hanka Stufkova oraz p. Lenka Pavelkova. Każdy dokonał wszelkich starań, aby wyjazd pozostał niezapomnianym przeżyciem i dostarczył jak najwięcej wspaniałych doświadczeń, które z pewnością wszyscy uczestnicy będą mile wspominać.

       Joanna Jóźwiak i Natalia Hoja, klasa I D


Promocja projektu Erasmus+ wśród rodziców

Dnia 23 V 2017 odbyła się w naszej szkole ostatnia już w tym roku szkolnym wywiadówka. Rodzice uczniów klas pierwszych i drugich mieli podczas niej możliwość zapoznania się z tegorocznymi działaniami grupy Erasmus+. Ekspozycja wzbogacona została makietą wykonaną przez młodzież podczas międzynarodowego spotkania projektowego Erasmus+ w Krzyżowej. Znajdują się na niej własnoręcznie wykonane podczas warsztatów budynki charakterystyczne dla regionu Południowej Wielkopolski. Jesteśmy z siebie dumni!

Paulina Pacyna-Dawid


Grupa Erasmus+ pamięta o Dniu Europy

Troszkę spóźniony Dzień Europy czy raczej Dzień eTwinning obchodziliśmy 12 maja 2017 w naszej szkole. Zaprosiliśmy do biblioteki szkolnej chętnych uczniów klas pierwszych i zachęcaliśmy ich do wzięcia udziału w projekcie Erasmus+ w przyszłym roku szkolnym. Pokazując strony internetowe wszystkich szkół partnerskich programu, przedstawialiśmy korzyści wynikające z prac w ramach Erasmus+. Liczymy na Was pierwszoklasiści! Do zobaczenia we wrześniu!

Paulina Pacyna-Dawid


Tablo dla biblioteki szkolnej wykonane!

Zapraszamy wszystkich do podziwiania naszego kolażu ze zdjęć wykonanych podczas międzynarodowej konferencji projektu Erasmus+ w Krzyżowej!

Paulina Pacyna-Dawid


Pamiątki dla uczestników międzynarodowego spotkania w Krzyżowej wykonane!

Dnia 20 kwietnia 2017 roku członkowie grupy Erasmus+ wykonali w bibliotece szkolnej tabla upamiętniające tegoroczną konferencję w Polsce. Zostaną one rozesłane do wszystkich szkół partnerskich projektu – Aurich, Vollen, Carcare, Przybramu i Wrocławia. Jeszcze raz dziękujemy Wam za niezapomniane chwile!

Paulina Pacyna-Dawid


Liceum Ogólnokształcące Nr I w Kępnie organizatorem

międzynarodowego spotkania projektowego Erasmus+

 

W dniach od 17 do 24 marca 2017 roku uczniowie Liceum Ogólnokształcącego Nr I im. mjra Henryka Sucharskiego w Kępnie: Natalia Hoja, Joanna Jóźwiak, Natalia Dobień, Karolina Błażejewska, Wojciech Kurzyński, Konrad Szolc, Jakub Hącia oraz Hubert Ceglarek wraz z nauczycielami: panią dyrektor Danutą Stefańską i panem Markiem Froniem – nauczycielem języka angielskiego, mieli sposobność uczestniczyć w międzynarodowym spotkaniu projektowym Erasmus+. Konferencja, za której organizację w tym roku szkolnym było odpowiedzialne liceum, odbyła się w miejscowości Krzyżowa. Kępińskiej szkole w pełnieniu obowiązków gospodarza pomógł zaprzyjaźniony Zespół Szkół nr 5 we Wrocławiu.

Od wielu lat projekt cieszy się ogromnym zaangażowaniem ze strony wszystkich szkół partnerskich. W tym roku szkolnym współpracowało ze sobą sześć szkół z różnych stron Europy. W konferencji, oprócz polskich reprezentantów z Kępna i Wrocławia, wzięli udział uczniowie wraz z opiekunami ze szkół: w Vollen (Norwegia), w Carcare (Włochy), w Aurich (Niemcy), w Przybramie (Czechy).

Tematem przewodnim konferencji była architektura: historia zabytków, adaptacja i rewitalizacja budynków, a także zmiany architektoniczne, które ze względu na wyzwania związane z oczekiwaniami społeczeństwa, mogą zajść w różnych regionach Europy. Uczestnicy mieli za zadanie przybliżyć te aspekty, które szczególnie bliskie są im rodzimym terenom. Następnie zadaniem grup międzynarodowych było wykonanie makiet terenów i stojących na nich rzeczywistych obiektów, mających razem utworzy%K$e:7;b`!c5%0ro