Aurich

Jubileuszowa wymiana z Aurich

Wymiany uczniowskie z Gymnasium Ulricianum w Aurich to już dwudziestopięcioletnia tradycja. Imponujące, prawda? 25 lat przyjaźni między uczniami, ale także współpracy pomiędzy starostwami powiatu kępińskiego i powiatu Aurich.

Z powodu obchodzonego jubileuszu, dzień po przyjeździe naszych gości i serdecznym zapoznaniu ich z rodzinami, 24 września (wtorek) 2019r. udaliśmy się do kępińskiego starostwa. Przy słodkiej oprawie tortów i wrzawie młodzieńczych rozmów, wymieniono słowa uznania i wdzięczności za okazane zaufanie. Pan starosta, Robert Kieruzal, złożył je na ręce dyrektora, pana Dietera Schrodera wraz z drobnym upominkiem.

Tym oficjalnym aktem zaczęła się nasza podróż, a cechą charakterystyczną tej wymiany jest fakt, że to my, jako uczniowie, przejmujemy w dużej mierze stery i decydujemy o losie niemieckiego ucznia pod naszymi skrzydłami. A więc na początek, żeby nie czuli się nazbyt zagubieni, zabraliśmy ich na małą wycieczkę krajoznawczą po mieście: kopiec, rynek, skwer pocztowy. Kilka podstawowych miejsc, a następnie zderzenie z tradycją naszej szkoły pod tytułem: otrzęsiny. Usłyszałam tylko, że to coś niebywałego, odbieram to jako komplement. Później, tego samego dnia, inicjatywę przejęła potrzeba integracji z praktycznie nową grupą. Toteż pociąg, Ostrzeszów i kręgle wyklarowały się jako idealna opcja.

W środę rozpoczął się główny element planu tegorocznej wymiany – Karkonosze. Droga wiodła przez Wrocław, więc równała się z drobnym zwiedzaniem, a za dziedzictwo kultury obraliśmy Panoramę Racławicką. Nazajutrz wyruszyliśmy już na górskie szlaki. W pięknej pogodzie zdobyliśmy świątynię Wang i schronisko „Samotnia”. Dzień później doświadczyliśmy kapryśności gór i wśród mgły, mżawki i wiatru udaliśmy się na Śnieżkę. Może trudności nie były dla nas najlepszą motywacją, ale nikt się nie poddał. Szczęśliwie wróciliśmy do domów.

Weekend to w wymianie ten moment, który służy bliższemu poznaniu życia codziennego rodziny goszczącej, ale także lokalnych atrakcji. Przez te dwa dni każdy z nas zajął się czymś innym, ale mimo to udało się wieczorami spotkać w dużym gronie na wspólne jedzenie i rozmowy.

W poniedziałek i wtorek przyszedł czas na trochę więcej oswojenia z naszym liceum. Nie poprzestaliśmy jednak na samych lekcjach i pierwszego dnia rzuciliśmy się w wir robótek ręcznych pod okiem pani Aldony Wdowiak.  Po wspólnym obiedzie spotkaliśmy się ponownie na dyskotece otrzęsinowej i wchłonęliśmy tę dozę szaleństwa. Ostatnim sztampowym elementem do wykonania było to, co wydarzyło się we wtorek, a mianowicie spotkanie ewaluacyjne. Czas szczerych, choć trochę już spóźnionych refleksji na temat tego, co było świetne i tego, co wymaga poprawy. Pod wieczór nastał czas na ostatnią, najlepszą i najbardziej udaną imprezę, jaką przyszło nam zorganizować. Moment, w którym poczułam upadek wszelkich barier, jakie się jeszcze trzymały.

Dziesiąty dzień to nostalgia, pożegnania i deklaracje. Dzień, w którym przyszło nam zweryfikować czy wykorzystaliśmy ten czas dobrze i czy nawiązaliśmy relacje, które zostaną z nami na trochę dłużej.

Uważam, że mimo wszelkich problemów i początkowej oporności w integracji to był przyjemnie i produktywnie spędzony czas. Łamanie stereotypów, pokonywanie barier, kształcenie języków i poznawanie nowych rzeczy to to na czym nam najbardziej w wymianie chodzi i sądzę, że zostało to wykonane. A za wszystko powinniśmy być wdzięczni pani dyrektor Danucie Stefańskiej i pani Małgorzacie Kopackiej – naszym drogim germanistkom, które całe te 25 lat trwają w wymianie i stwarzają dla nas możliwości do tego rozwijającego wydarzenia. Dziękujemy!

Zuzanna Słomiana, kl.IIc

Nasi partnerzy również pochwalili się pobytem w Polsce. O ich wrażeniach
można poczytać na stronach Gymnasium Ulricianum. Poniżej podajemy link,
żeby ułatwić poszukiwania :


img-20191003-wa0001

Picture 1 of 29

Rozpoczynamy przygotowania do jubileuszowego spotkania w ramach wymiany między naszym liceum  a partnerskim Gymnasium Ulricianum

w Aurich

W tym szczególnym, jubileuszowym roku nasi goście przyjadą do Kępna w terminie 23.09.2019  – 02.10.2019.  Spotkanie to będzie w całości poświęcone 25-leciu naszej współpracy. A jest co wspominać…

Wszystko zaczęło się właściwie już ponad 25 lat temu, gdy obecna dyrektor szkoły – p. Danuta Stefańska, podczas wykonywania pracy tłumacza, nawiązała kontakt z mieszkańcem Aurich, przedstawicielem   Niemieckiego Czerwonego Krzyża, dotyczący możliwości współpracy ze szkołą niemiecką. Pan J. Onken zdecydował się pośredniczyć i … udało się !

Pierwsza grupa naszych uczniów w liczbie 25 osób pojechała do partnerskiej szkoły w roku 1994. Opiekunkami były Danuta Stefańska i Małgorzata Kopacka; ciągle te same nauczycielki, które nieprzerwanie od tylu lat starają się przybliżać ludzi po obydwu stronach Odry do siebie.

Taki był i jest nasz cel: pokazać kraj sąsiadów „od kuchni”: w domach, w rodzinach, szkole ,podczas zabaw i pracy. Z dala od wielkiej polityki.

Wymiana uczniowska służy jednak przede wszystkim rozwijaniu umiejętności językowych. Nie ma lepszej możliwości kształcenia języka niż samodzielne rozmowy bez czujnego oka i ucha nauczyciela…

Dzięki wymianie polska młodzież mogła również poznać wiele miejsc w północnych Niemczech – miasta: Brema, Hamburg, Norden, Emden, również Groningen w Holandii, wybrzeże Morza Północnego, wyspy fryzyjskie (Nordernay, Wangerooge, Spekeroog) i wiele innych miejscowości związanych z historią i kulturą Niemiec i regionu Aurich.

Podczas tych wielu lat współpracy nawiązaliśmy wiele różnych kontaktów od prywatnych, po oficjalne. Dzięki wymianie młodzież uczestniczy również do dzisiejszego dnia w międzynarodowym projekcie Erasmus Plus (dawniej Comenius) spotykając się z uczniami z Hiszpanii, Włoch, Czech czy Norwegii.

Ważnym partnerstwem , które powstało na bazie wymiany międzyszkolnej jest partnerstwo powiatów Aurich i Kępno.

Nie da się tutaj wymienić wszystkiego, co osiągnęliśmy przez 25 lat wymiany. Najważniejsze, że ciągle są uczniowie, którzy chcą przeżyć coś ciekawego, wartościowego. Chcą poznać inną kulturę, przekonać się „ na własnej skórze”, że nie należy ufać stereotypom, tylko je przełamywać. A poznanie i dialog jest najlepszym sposobem na to.

Jako obecny kierownik wymiany składam im wszystkim podziękowania za odwagę i podjęty trud. Jako opiekunki doceniamy również zaangażowanie rodziców tych uczniów. Bez nich , ich otwartości i dobrej woli, to wszystko nie byłoby możliwe.

Cieszymy się również, że zawsze mamy wsparcie Rady Rodziców, która każdego roku  organizuje np. spotkania integracyjne.

Na koniec chcę podkreślić wkład , jaki otrzymujemy od organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. To ten „zastrzyk finansowy” umożliwia nam  każdy projekt – w Aurich i w Kępnie. Dwa razy w roku otrzymujemy wsparcie pieniężne, które pozwala nam zredukować koszty uczestnictwa

w wymianie do niezbędnego  minimum.

O wszystkim tym i wielu innych rzeczach chcemy porozmawiać podczas spotkań w ramach jubileuszowej wymiany. Zapraszam do współpracy wszystkich dawnych uczestników wymiany, zapraszam też rodziców i inne

w jakikolwiek związane z wymianą osoby.

Chcemy godnie podsumować 25 lat współpracy.

Poniżej link do informacji zamieszczonej na stronie internetowej naszego partnera Gymnasium Ulricianum . Pan Dieter Schröder , obecny dyrektor szkoły chwali się zdobytym dyplomem z okazji jubileuszu….

http://www.ulricianum-aurich.net/2019/06/07/25-jahre-deutsch-polnischer-schueleraustausch/

My też możemy się pochwalić:

… wspomnień czar …kto się rozpoznaje? A może jakąś inną znajomą twarz?

cid_6880961f-b08e-4f8a-835e-9851a698b84cspeedport_w723_v_typ_a_1_00_098

Picture 1 of 4

Małgorzata Kopacka

Wzięliśmy udział w kolejnej wymianie uczniowskiej

Od 28.11.2018 r. do 7.12.2018 r. nasza szkoła uczestniczyła w wymianie z Gymnasium Ulricianum z niemieckiego miasta Aurich, organizowanej od wielu lat przy wsparciu organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM).

W trakcie wymiany braliśmy udział w wielu wycieczkach, między innymi do niemieckiego miasta Bremen i niderlandzkiego miasta Groningen. Dzięki tym wyjazdom mogliśmy poznać lepiej historię Niemiec i Królestwa Niderlandów (Holandii) oraz mieliśmy okazję polepszyć nasze umiejętności językowe. Ponieważ znaleźliśmy się w Niemczech w okresie przedświątecznym, mieliśmy okazję podziwiać jarmarki bożonarodzeniowe. Najpiękniejszy w północnych Niemczech to ten w Bremie, ale i ten w Aurich zachwycał kolorami i nęcił zapachami.  Ciekawym punktem programu  było także zwiedzanie Muzeum Marynarki Wojennej w Wihelmshaven.  Okręty wojenne , łódź podwodna (U-Boot) robiły wielkie wrażenie, mimo że mają już „parę” lat.

Podczas pobytu w Aurich mogliśmy zobaczyć jak wygląda system szkolnictwa w Niemczech, mieliśmy okazję poznać lokalne tradycje, czy też zyskać wielu nowych znajomych. Poznaliśmy też pracę w dawnym młynie, nie tylko teoretycznie – mogliśmy wypróbować nasze umiejętności w pieczeniu chleba. W młynie znajduje się lokalne muzeum, w którym można obejrzeć wiele maszyn rolniczych i innych eksponatów związanych z uprawą roli, kowalstwem oraz ogólną historią regionu. Udaliśmy się także do miejsca pamięci, gdzie od roku 1944 do roku 1945 znajdował się przejściowy obóz koncentracyjny, w którym straciło życie  wielu obywateli Polski. Dziś nie ma już po nim śladu, jednak niezawodna pamięć ludzka pozwala odkrywać dziś tę historię na nowo.

Od samego początku (od roku 1994) wymiana stawia sobie te same cele. Prowadzące wymianę: p. dyrektor Danuta Stefańska i p.Małgorzata Kopacka zawsze stawiały i nadal stawiają na poszerzanie horyzontów uczniów naszej szkoły, otwarcie na świat i zdobywanie doświadczeń. Myślę, że wszyscy mogliśmy się o tym przekonać, bo tegoroczny wyjazd obfitował w różnego rodzaju doświadczenia kulturalne, poznawcze, krajoznawcze i językowe.

Te ostatnie każdy z nas realizował w zależności od potrzeb i umiejętności  – nasi gospodarze chętnie rozmawiali w języku angielskim, bo to dla nich również okazja do kształcenia języka obcego. Konwersacje były więc ożywione i satysfakcjonujące. Oczywiście byli i tacy, którzy posługiwali się językiem gospodarzy oraz… mniej oczywiście …. niderlandzkim.

Wymiana uczniowska jest naprawdę ciekawym przeżyciem. Spełniła całkowicie moje oczekiwania. Zachęcam wszystkich do korzystania z takiej formy poznawania życia w innym kraju, ludzi, innych zwyczajów i języka.

 

                                                                                  Seweryn  Błach, kl. IIa

img-20181219-wa0007

Picture 7 of 11

Wymiana z Aurich 2018

W środę, 19 września 2018r., około godz. 21, po wyczerpującej, długiej podróży przyjechali do nas nasi koledzy z Niemiec. Po krótkim zapoznaniu każdy zabrał swojego niemieckiego gościa do domu na kolację. Następnego dnia, w czwartek, zgodnie z planem zwiedziliśmy Kępno i pokazaliśmy najciekawsze miejsca i zabytki. Po krótkiej wycieczce wróciliśmy do szkoły, na zajęcia z szydełkowania, które prowadziła pani Aldona Wdowiak. W piątek wybraliśmy się do Gołuchowa podziwiać piękno przyrody oraz zwierzęta, takie jak dziki, daniele, a także żubry. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Kaliszu na obiad. Gdy wróciliśmy do Kępna wszyscy spotkaliśmy się u Kasi Jamrozińskiej w domu. Mieliśmy okazję porozmawiać i poznać się lepiej. Weekend był świetną okazją, aby pokazać naszym kolegom jak wygląda życie typowego ucznia liceum w Polsce. W poniedziałek wybraliśmy się na 3-dniową wycieczkę do Krakowa i Ogrodzieńca. Niesprzyjająca pogoda nie pokrzyżowała nam planów. Zwiedziliśmy Rynek, Kazimierz, zabudowania Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz pozostałości po murach obronnych miasta. Po powrocie z Krakowa, w czwartek, w szkole odbył się dzień języków obcych i nasi goście mieli okazję uczestniczyć w  zabawach zorganizowanych z tej okazji. Podsumowaliśmy także ostatnie spędzone wspólnie dni. Następnego dnia rano musieliśmy się pożegnać, ponieważ  to był już koniec wymiany. Jestem bardzo zadowolona z udziału projekcie i mile wspominam ten czas.

Laura Forysiak, kl. Ia

Wymiana to wspaniałe i pouczające doświadczenie.  Przygotowujemy się do niej przez długi czas, opracowujemy plan, dobieramy w pary, poznajemy się przez Internet, by w końcu spotkać się na żywo i spędzić razem dziesięć dni pełnych przygód oraz radości. W tym roku Niemcy przebywali w Polsce od 19. do 28. września. W tym czasie udało się nam zobaczyć malowniczy park i pałac w Gołuchowie, dokładnie zwiedzić piękny Kraków oraz przyjrzeć się ruinom zamku w Ogrodzieńcu, jednak nie to było najważniejsze. W te kilka dni zdążyliśmy się poznać i zintegrować, zawiązały się nowe przyjaźnie. Nikt nie czuł się osamotniony, wszyscy świetnie się bawili. Każdy dzień był wypełniony po brzegi, łącznie z weekendem, który spędzaliśmy we własnym gronie. Bardzo się cieszę, że mogłam uczestniczyć w tak wspaniałym wydarzeniu jakim jest wymiana.

Michalina Jeziorna, kl. IIc

1

Picture 1 of 10

Zakończył się kolejny etap wymiany uczniowskiej. Już 23…

Niezmiennie, od tak wielu już lat, bo od roku 1994 ,  wracamy zadowoleni, pełni wrażeń i doświadczeń.  Uczniowie i ich opiekunki .

Z punktu widzenia opiekuna tego projektu stwierdzam, że warto zachęcać młodzież do takich form pracy. Kształtujemy wspólnie postawy ludzi otwartych, ciekawych świata, innych kultur i,  jak zawsze,  nowych ludzi. Przełamujemy stereotypy ciągle obecne po obu stronach Odry i nade wszystko postrzegamy swoją rolę , jako rolę ambasadorów własnego kraju.

Z całą pewnością motywujemy naszych uczniów do nauki języków obcych, dajemy im szansę dodatkowego kształcenia języka niemieckiego i angielskiego.

Jaki obraz Niemiec pozostanie w pamięci tegorocznych uczestniczek ? Wiemy, że pozytywny, ale o szczegółach wypowiedziała się jedna z nich – Julia Kozica z kl. Id. Zachęcam do przeczytania jej relacji.

Małgorzata Kopacka

Wymiana z Aurich 2017

 

Rozpoczęliśmy naszą przygodę z „exchangem” między szkołą Gymnasium Urlicianum w Aurich a  kępińskim Liceum Henryka Sucharskiego Nr I w środę, 22 listopada 2017r.

Grupa dziewięciu uczennic w składzie: Katarzyna Jamrozińska, Zofia Piasecka, Monika Popłonyk, Roksana Janus, Aleksandra Pachołek, Natalia Wiśniewska, Oichalina Je