Aurich

Wzięliśmy udział w kolejnej wymianie uczniowskiej

Od 28.11.2018 r. do 7.12.2018 r. nasza szkoła uczestniczyła w wymianie z Gymnasium Ulricianum z niemieckiego miasta Aurich, organizowanej od wielu lat przy wsparciu organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM).

W trakcie wymiany braliśmy udział w wielu wycieczkach, między innymi do niemieckiego miasta Bremen i niderlandzkiego miasta Groningen. Dzięki tym wyjazdom mogliśmy poznać lepiej historię Niemiec i Królestwa Niderlandów (Holandii) oraz mieliśmy okazję polepszyć nasze umiejętności językowe. Ponieważ znaleźliśmy się w Niemczech w okresie przedświątecznym, mieliśmy okazję podziwiać jarmarki bożonarodzeniowe. Najpiękniejszy w północnych Niemczech to ten w Bremie, ale i ten w Aurich zachwycał kolorami i nęcił zapachami.  Ciekawym punktem programu  było także zwiedzanie Muzeum Marynarki Wojennej w Wihelmshaven.  Okręty wojenne , łódź podwodna (U-Boot) robiły wielkie wrażenie, mimo że mają już „parę” lat.

Podczas pobytu w Aurich mogliśmy zobaczyć jak wygląda system szkolnictwa w Niemczech, mieliśmy okazję poznać lokalne tradycje, czy też zyskać wielu nowych znajomych. Poznaliśmy też pracę w dawnym młynie, nie tylko teoretycznie – mogliśmy wypróbować nasze umiejętności w pieczeniu chleba. W młynie znajduje się lokalne muzeum, w którym można obejrzeć wiele maszyn rolniczych i innych eksponatów związanych z uprawą roli, kowalstwem oraz ogólną historią regionu. Udaliśmy się także do miejsca pamięci, gdzie od roku 1944 do roku 1945 znajdował się przejściowy obóz koncentracyjny, w którym straciło życie  wielu obywateli Polski. Dziś nie ma już po nim śladu, jednak niezawodna pamięć ludzka pozwala odkrywać dziś tę historię na nowo.

Od samego początku (od roku 1994) wymiana stawia sobie te same cele. Prowadzące wymianę: p. dyrektor Danuta Stefańska i p.Małgorzata Kopacka zawsze stawiały i nadal stawiają na poszerzanie horyzontów uczniów naszej szkoły, otwarcie na świat i zdobywanie doświadczeń. Myślę, że wszyscy mogliśmy się o tym przekonać, bo tegoroczny wyjazd obfitował w różnego rodzaju doświadczenia kulturalne, poznawcze, krajoznawcze i językowe.

Te ostatnie każdy z nas realizował w zależności od potrzeb i umiejętności  – nasi gospodarze chętnie rozmawiali w języku angielskim, bo to dla nich również okazja do kształcenia języka obcego. Konwersacje były więc ożywione i satysfakcjonujące. Oczywiście byli i tacy, którzy posługiwali się językiem gospodarzy oraz… mniej oczywiście …. niderlandzkim.

Wymiana uczniowska jest naprawdę ciekawym przeżyciem. Spełniła całkowicie moje oczekiwania. Zachęcam wszystkich do korzystania z takiej formy poznawania życia w innym kraju, ludzi, innych zwyczajów i języka.

 

                                                                                  Seweryn  Błach, kl. IIa

Wymiana z Aurich 2018

W środę, 19 września 2018r., około godz. 21, po wyczerpującej, długiej podróży przyjechali do nas nasi koledzy z Niemiec. Po krótkim zapoznaniu każdy zabrał swojego niemieckiego gościa do domu na kolację. Następnego dnia, w czwartek, zgodnie z planem zwiedziliśmy Kępno i pokazaliśmy najciekawsze miejsca i zabytki. Po krótkiej wycieczce wróciliśmy do szkoły, na zajęcia z szydełkowania, które prowadziła pani Aldona Wdowiak. W piątek wybraliśmy się do Gołuchowa podziwiać piękno przyrody oraz zwierzęta, takie jak dziki, daniele, a także żubry. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Kaliszu na obiad. Gdy wróciliśmy do Kępna wszyscy spotkaliśmy się u Kasi Jamrozińskiej w domu. Mieliśmy okazję porozmawiać i poznać się lepiej. Weekend był świetną okazją, aby pokazać naszym kolegom jak wygląda życie typowego ucznia liceum w Polsce. W poniedziałek wybraliśmy się na 3-dniową wycieczkę do Krakowa i Ogrodzieńca. Niesprzyjająca pogoda nie pokrzyżowała nam planów. Zwiedziliśmy Rynek, Kazimierz, zabudowania Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz pozostałości po murach obronnych miasta. Po powrocie z Krakowa, w czwartek, w szkole odbył się dzień języków obcych i nasi goście mieli okazję uczestniczyć w  zabawach zorganizowanych z tej okazji. Podsumowaliśmy także ostatnie spędzone wspólnie dni. Następnego dnia rano musieliśmy się pożegnać, ponieważ  to był już koniec wymiany. Jestem bardzo zadowolona z udziału projekcie i mile wspominam ten czas.

Laura Forysiak, kl. Ia

Wymiana to wspaniałe i pouczające doświadczenie.  Przygotowujemy się do niej przez długi czas, opracowujemy plan, dobieramy w pary, poznajemy się przez Internet, by w końcu spotkać się na żywo i spędzić razem dziesięć dni pełnych przygód oraz radości. W tym roku Niemcy przebywali w Polsce od 19. do 28. września. W tym czasie udało się nam zobaczyć malowniczy park i pałac w Gołuchowie, dokładnie zwiedzić piękny Kraków oraz przyjrzeć się ruinom zamku w Ogrodzieńcu, jednak nie to było najważniejsze. W te kilka dni zdążyliśmy się poznać i zintegrować, zawiązały się nowe przyjaźnie. Nikt nie czuł się osamotniony, wszyscy świetnie się bawili. Każdy dzień był wypełniony po brzegi, łącznie z weekendem, który spędzaliśmy we własnym gronie. Bardzo się cieszę, że mogłam uczestniczyć w tak wspaniałym wydarzeniu jakim jest wymiana.

Michalina Jeziorna, kl. IIc

Zakończył się kolejny etap wymiany uczniowskiej. Już 23…

Niezmiennie, od tak wielu już lat, bo od roku 1994 ,  wracamy zadowoleni, pełni wrażeń i doświadczeń.  Uczniowie i ich opiekunki .

Z punktu widzenia opiekuna tego projektu stwierdzam, że warto zachęcać młodzież do takich form pracy. Kształtujemy wspólnie postawy ludzi otwartych, ciekawych świata, innych kultur i,  jak zawsze,  nowych ludzi. Przełamujemy stereotypy ciągle obecne po obu stronach Odry i nade wszystko postrzegamy swoją rolę , jako rolę ambasadorów własnego kraju.

Z całą pewnością motywujemy naszych uczniów do nauki języków obcych, dajemy im szansę dodatkowego kształcenia języka niemieckiego i angielskiego.

Jaki obraz Niemiec pozostanie w pamięci tegorocznych uczestniczek ? Wiemy, że pozytywny, ale o szczegółach wypowiedziała się jedna z nich – Julia Kozica z kl. Id. Zachęcam do przeczytania jej relacji.

Małgorzata Kopacka

Wymiana z Aurich 2017

 

Rozpoczęliśmy naszą przygodę z „exchangem” między szkołą Gymnasium Urlicianum w Aurich a  kępińskim Liceum Henryka Sucharskiego Nr I w środę, 22 listopada 2017r.

Grupa dziewięciu uczennic w składzie: Katarzyna Jamrozińska, Zofia Piasecka, Monika Popłonyk, Roksana Janus, Aleksandra Pachołek, Natalia Wiśniewska, Oichalina Je