Aurich

Wymiana, październik 2019

Rozpoczynamy przygotowania do jubileuszowego spotkania w ramach wymiany między naszym liceum  a partnerskim Gymnasium Ulricianum

w Aurich

W tym szczególnym, jubileuszowym roku nasi goście przyjadą do Kępna w terminie 23.09.2019  – 02.10.2019.  Spotkanie to będzie w całości poświęcone 25-leciu naszej współpracy. A jest co wspominać…

Wszystko zaczęło się właściwie już ponad 25 lat temu, gdy obecna dyrektor szkoły – p. Danuta Stefańska, podczas wykonywania pracy tłumacza, nawiązała kontakt z mieszkańcem Aurich, przedstawicielem   Niemieckiego Czerwonego Krzyża, dotyczący możliwości współpracy ze szkołą niemiecką. Pan J. Onken zdecydował się pośredniczyć i … udało się !

Pierwsza grupa naszych uczniów w liczbie 25 osób pojechała do partnerskiej szkoły w roku 1994. Opiekunkami były Danuta Stefańska i Małgorzata Kopacka; ciągle te same nauczycielki, które nieprzerwanie od tylu lat starają się przybliżać ludzi po obydwu stronach Odry do siebie.

Taki był i jest nasz cel: pokazać kraj sąsiadów „od kuchni”: w domach, w rodzinach, szkole ,podczas zabaw i pracy. Z dala od wielkiej polityki.

Wymiana uczniowska służy jednak przede wszystkim rozwijaniu umiejętności językowych. Nie ma lepszej możliwości kształcenia języka niż samodzielne rozmowy bez czujnego oka i ucha nauczyciela…

Dzięki wymianie polska młodzież mogła również poznać wiele miejsc w północnych Niemczech – miasta: Brema, Hamburg, Norden, Emden, również Groningen w Holandii, wybrzeże Morza Północnego, wyspy fryzyjskie (Nordernay, Wangerooge, Spekeroog) i wiele innych miejscowości związanych z historią i kulturą Niemiec i regionu Aurich.

Podczas tych wielu lat współpracy nawiązaliśmy wiele różnych kontaktów od prywatnych, po oficjalne. Dzięki wymianie młodzież uczestniczy również do dzisiejszego dnia w międzynarodowym projekcie Erasmus Plus (dawniej Comenius) spotykając się z uczniami z Hiszpanii, Włoch, Czech czy Norwegii.

Ważnym partnerstwem , które powstało na bazie wymiany międzyszkolnej jest partnerstwo powiatów Aurich i Kępno.

Nie da się tutaj wymienić wszystkiego, co osiągnęliśmy przez 25 lat wymiany. Najważniejsze, że ciągle są uczniowie, którzy chcą przeżyć coś ciekawego, wartościowego. Chcą poznać inną kulturę, przekonać się „ na własnej skórze”, że nie należy ufać stereotypom, tylko je przełamywać. A poznanie i dialog jest najlepszym sposobem na to.

Jako obecny kierownik wymiany składam im wszystkim podziękowania za odwagę i podjęty trud. Jako opiekunki doceniamy również zaangażowanie rodziców tych uczniów. Bez nich , ich otwartości i dobrej woli, to wszystko nie byłoby możliwe.

Cieszymy się również, że zawsze mamy wsparcie Rady Rodziców, która każdego roku  organizuje np. spotkania integracyjne.

Na koniec chcę podkreślić wkład , jaki otrzymujemy od organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. To ten „zastrzyk finansowy” umożliwia nam  każdy projekt – w Aurich i w Kępnie. Dwa razy w roku otrzymujemy wsparcie pieniężne, które pozwala nam zredukować koszty uczestnictwa

w wymianie do niezbędnego  minimum.

O wszystkim tym i wielu innych rzeczach chcemy porozmawiać podczas spotkań w ramach jubileuszowej wymiany. Zapraszam do współpracy wszystkich dawnych uczestników wymiany, zapraszam też rodziców i inne

w jakikolwiek związane z wymianą osoby.

Chcemy godnie podsumować 25 lat współpracy.

Poniżej link do informacji zamieszczonej na stronie internetowej naszego partnera Gymnasium Ulricianum . Pan Dieter Schröder , obecny dyrektor szkoły chwali się zdobytym dyplomem z okazji jubileuszu….

http://www.ulricianum-aurich.net/2019/06/07/25-jahre-deutsch-polnischer-schueleraustausch/

My też możemy się pochwalić:

… wspomnień czar …kto się rozpoznaje? A może jakąś inną znajomą twarz?

Małgorzata Kopacka

Wzięliśmy udział w kolejnej wymianie uczniowskiej

Od 28.11.2018 r. do 7.12.2018 r. nasza szkoła uczestniczyła w wymianie z Gymnasium Ulricianum z niemieckiego miasta Aurich, organizowanej od wielu lat przy wsparciu organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM).

W trakcie wymiany braliśmy udział w wielu wycieczkach, między innymi do niemieckiego miasta Bremen i niderlandzkiego miasta Groningen. Dzięki tym wyjazdom mogliśmy poznać lepiej historię Niemiec i Królestwa Niderlandów (Holandii) oraz mieliśmy okazję polepszyć nasze umiejętności językowe. Ponieważ znaleźliśmy się w Niemczech w okresie przedświątecznym, mieliśmy okazję podziwiać jarmarki bożonarodzeniowe. Najpiękniejszy w północnych Niemczech to ten w Bremie, ale i ten w Aurich zachwycał kolorami i nęcił zapachami.  Ciekawym punktem programu  było także zwiedzanie Muzeum Marynarki Wojennej w Wihelmshaven.  Okręty wojenne , łódź podwodna (U-Boot) robiły wielkie wrażenie, mimo że mają już „parę” lat.

Podczas pobytu w Aurich mogliśmy zobaczyć jak wygląda system szkolnictwa w Niemczech, mieliśmy okazję poznać lokalne tradycje, czy też zyskać wielu nowych znajomych. Poznaliśmy też pracę w dawnym młynie, nie tylko teoretycznie – mogliśmy wypróbować nasze umiejętności w pieczeniu chleba. W młynie znajduje się lokalne muzeum, w którym można obejrzeć wiele maszyn rolniczych i innych eksponatów związanych z uprawą roli, kowalstwem oraz ogólną historią regionu. Udaliśmy się także do miejsca pamięci, gdzie od roku 1944 do roku 1945 znajdował się przejściowy obóz koncentracyjny, w którym straciło życie  wielu obywateli Polski. Dziś nie ma już po nim śladu, jednak niezawodna pamięć ludzka pozwala odkrywać dziś tę historię na nowo.

Od samego początku (od roku 1994) wymiana stawia sobie te same cele. Prowadzące wymianę: p. dyrektor Danuta Stefańska i p.Małgorzata Kopacka zawsze stawiały i nadal stawiają na poszerzanie horyzontów uczniów naszej szkoły, otwarcie na świat i zdobywanie doświadczeń. Myślę, że wszyscy mogliśmy się o tym przekonać, bo tegoroczny wyjazd obfitował w różnego rodzaju doświadczenia kulturalne, poznawcze, krajoznawcze i językowe.

Te ostatnie każdy z nas realizował w zależności od potrzeb i umiejętności  – nasi gospodarze chętnie rozmawiali w języku angielskim, bo to dla nich również okazja do kształcenia języka obcego. Konwersacje były więc ożywione i satysfakcjonujące. Oczywiście byli i tacy, którzy posługiwali się językiem gospodarzy oraz… mniej oczywiście …. niderlandzkim.

Wymiana uczniowska jest naprawdę ciekawym przeżyciem. Spełniła całkowicie moje oczekiwania. Zachęcam wszystkich do korzystania z takiej formy poznawania życia w innym kraju, ludzi, innych zwyczajów i języka.

 

                                                                                  Seweryn  Błach, kl. IIa

Wymiana z Aurich 2018

W środę, 19 września 2018r., około godz. 21, po wyczerpującej, długiej podróży przyjechali do nas nasi koledzy z Niemiec. Po krótkim zapoznaniu każdy zabrał swojego niemieckiego gościa do domu na kolację. Następnego dnia, w czwartek, zgodnie z planem zwiedziliśmy Kępno i pokazaliśmy najciekawsze miejsca i zabytki. Po krótkiej wycieczce wróciliśmy do szkoły, na zajęcia z szydełkowania, które prowadziła pani Aldona Wdowiak. W piątek wybraliśmy się do Gołuchowa podziwiać piękno przyrody oraz zwierzęta, takie jak dziki, daniele, a także żubry. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Kaliszu na obiad. Gdy wróciliśmy do Kępna wszyscy spotkaliśmy się u Kasi Jamrozińskiej w domu. Mieliśmy okazję porozmawiać i poznać się lepiej. Weekend był świetną okazją, aby pokazać naszym kolegom jak wygląda życie typowego ucznia liceum w Polsce. W poniedziałek wybraliśmy się na 3-dniową wycieczkę do Krakowa i Ogrodzieńca. Niesprzyjająca pogoda nie pokrzyżowała nam planów. Zwiedziliśmy Rynek, Kazimierz, zabudowania Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz pozostałości po murach obronnych miasta. Po powrocie z Krakowa, w czwartek, w szkole odbył się dzień języków obcych i nasi goście mieli okazję uczestniczyć w  zabawach zorganizowanych z tej okazji. Podsumowaliśmy także ostatnie spędzone wspólnie dni. Następnego dnia rano musieliśmy się pożegnać, ponieważ  to był już koniec wymiany. Jestem bardzo zadowolona z udziału projekcie i mile wspominam ten czas.

Laura Forysiak, kl. Ia

Wymiana to wspaniałe i pouczające doświadczenie.  Przygotowujemy się do niej przez długi czas, opracowujemy plan, dobieramy w pary, poznajemy się przez Internet, by w końcu spotkać się na żywo i spędzić razem dziesięć dni pełnych przygód oraz radości. W tym roku Niemcy przebywali w Polsce od 19. do 28. września. W tym czasie udało się nam zobaczyć malowniczy park i pałac w Gołuchowie, dokładnie zwiedzić piękny Kraków oraz przyjrzeć się ruinom zamku w Ogrodzieńcu, jednak nie to było najważniejsze. W te kilka dni zdążyliśmy się poznać i zintegrować, zawiązały się nowe przyjaźnie. Nikt nie czuł się osamotniony, wszyscy świetnie się bawili. Każdy dzień był wypełniony po brzegi, łącznie z weekendem, który spędzaliśmy we własnym gronie. Bardzo się cieszę, że mogłam uczestniczyć w tak wspaniałym wydarzeniu jakim jest wymiana.

Michalina Jeziorna, kl. IIc

Zakończył się kolejny etap wymiany uczniowskiej. Już 23…

Niezmiennie, od tak wielu już lat, bo od roku 1994 ,  wracamy zadowoleni, pełni wrażeń i doświadczeń.  Uczniowie i ich opiekunki .

Z punktu widzenia opiekuna tego projektu stwierdzam, że warto zachęcać młodzież do takich form pracy. Kształtujemy wspólnie postawy ludzi otwartych, ciekawych świata, innych kultur i,  jak zawsze,  nowych ludzi. Przełamujemy stereotypy ciągle obecne po obu stronach Odry i nade wszystko postrzegamy swoją rolę , jako rolę ambasadorów własnego kraju.

Z całą pewnością motywujemy naszych uczniów do nauki języków obcych, dajemy im szansę dodatkowego kształcenia języka niemieckiego i angielskiego.

Jaki obraz Niemiec pozostanie w pamięci tegorocznych uczestniczek ? Wiemy, że pozytywny, ale o szczegółach wypowiedziała się jedna z nich – Julia Kozica z kl. Id. Zachęcam do przeczytania jej relacji.

Małgorzata Kopacka

Wymiana z Aurich 2017

 

Rozpoczęliśmy naszą przygodę z „exchangem” między szkołą Gymnasium Urlicianum w Aurich a  kępińskim Liceum Henryka Sucharskiego Nr I w środę, 22 listopada 2017r.

Grupa dziewięciu uczennic w składzie: Katarzyna Jamrozińska, Zofia Piasecka, Monika Popłonyk, Roksana Janus, Aleksandra Pachołek, Natalia Wiśniewska, Oichalina Je