Strona główna » Aktualności projekt » Grupa Erasmus+ na warsztatach w Muzeum Ziemi Kępińskiej

Grupa Erasmus+ na warsztatach w Muzeum Ziemi Kępińskiej

Dnia 27 listopada 2019 roku grupa Erasmus+ (w zmniejszonym już składzie) wraz z koordynatorem programu – p. Pauliną Pacyną-Dawid uczestniczyła w wykładzie na temat polskiej muzyki ludowej i tradycji regionalnych w Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego. Spotkanie ściśle korelowało z tegorocznym podtematem projektu: muzyką, tańcem i śpiewem.
Podczas rozmów poruszyliśmy wiele tematów, m.in. kwestie symboliczno-artystycznej dziedziny kultury ludowej (folkloru), pochodzenia oraz rodzajów instrumentów i kapel muzycznych, a także wiejskich obyczajów i obrzędów. Analizowaliśmy również brzmienie instrumentów i ich użycie w zależności od okoliczności. Doprowadziło nas to do wniosku, że polska muzyka ludowa charakteryzuje się swobodą, energicznością, melodyjnością i tworzyły ją przede wszystkim amatorskie zespoły grające „ze słuchu”.
Ponadto poznaliśmy liczne odmiany skrzypiec oraz charakterystyczne dla Wielkopolski instrumenty (wśród nich te najbardziej zapadające w pamięć, czyli: dudy, kozioł biały (weselny) i czarny (ślubny), a także siesieńki). Skupiliśmy się również na obrzędowej roli muzyki, która towarzyszyła mieszkańcom wsi przy najważniejszych wydarzeniach: weselach, spotkaniach towarzyskich, żniwach. Poruszane zagadnienia pomogła nam zrozumieć książka regionalnego etnologa – Józefa Majchrzaka pt. „Folklor ziemi kępińskiej”, która prezentuje liczne praktyki i tradycje oraz jest wspaniałym materiałem wyjściowym do analizy polskiej ludowości. Zobaczyliśmy również filmy Fundacji ICAD, które nawiązują do ważnego dla historii Kępna Festiwalu Trzech Kultur. W jednym z nich mieszkaniec Kępna – p. Jan Płaza wspominał o śladach kultury żydowskiej i niemieckiej na terenie Kępna, a także o nauce w liceum kępińskim po wojnie! Te kwestie są szczególnie ważne dla społeczności naszej szkoły, gdyż w 2020 roku Liceum Ogólnokształcące Nr I im. mjra. Henryka Sucharskiego w Kępnie będzie obchodziło 100-lecie istnienia. Pan Jan Płaza wspominał także dawnego dyrektora szkoły i część grona pedagogicznego. W szczególności naszą uwagę przyciągnęły informacje na temat Władysława Orsztynowicza. Jest to o tyle ważne, że, realizując szkolny projekt związany z poszukiwaniem absolwentów i wychowanków, którzy rozsławili naszą szkołę na polu regionalnym, krajowym, europejskim czy międzynarodowym, klasa III A wybrała właśnie tego pedagoga!
Wykład pomógł nam lepiej zrozumieć specyfikę polskiej muzyki ludowej. Mamy nadzieję, że pozyskane informacje uda nam się wykorzystać w dalszej pracy nad projektem. Dla każdego z nas była to nie tylko lekcja o rodzimych tradycjach, ale i szansa na identyfikację z kulturą i regionem, do którego przynależymy.

Julia Kozica