Strona główna » Aktualności, Pedagog informacje » Informacja pedagoga szkolnego – dbajmy o siebie.

Informacja pedagoga szkolnego – dbajmy o siebie.

Od kilku tygodni znajdujemy się w bardzo nietypowej sytuacji. Sytuacji, która mocno ogranicza naszą aktywność, zmienia codzienną rzeczywistość, stawia ogrom przeszkód w drodze do realizacji dotychczas obranych celów.  Poprzez pandemię koronawirusa pojawił się w naszym życiu nowy bodziec stresowy, który coraz silniej zaburza nasz codzienny rytm życia, dezorganizuje plany i zagraża naszemu poczuciu bezpieczeństwa. Sytuację dodatkowo utrudnia fakt, że nie wiemy, jak długo ona potrwa, w jakim kierunku się rozwinie, ani nie jesteśmy w stanie przewidzieć konsekwencji tego, co aktualnie się dzieje.

Nie pozwólmy jednak, aby panika narastała, a w tej nowej, niespotykanej i trudnej sytuacji –  dbajmy o nasze zdrowie, również zdrowie psychiczne!

O tym, jak dbać na co dzień o siebie w aspekcie fizycznym, mówi się wiele. Nie wolno jednak zapomnieć o psychicznej sferze naszego życia. Pamiętajmy, że zdrowie psychiczne pomaga w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami, ale też korzystnie wpływa na odporność naszego organizmu!

Niepokój i obawy są naturalną konsekwencją zaistniałej sytuacji. Wielu z nas przeżywa trudności z adaptacją, dostosowaniem się do nowej sytuacji. Pamiętajmy, że to, jak reagujemy na sytuację trudną i związany z nią niepokój, w dużej mierze zależy od nas samych, od naszego nastawienia i od naszych myśli. Warto więc wypracować sobie taki sposób myślenia, który będzie nam pomagał w radzeniu sobie z zaistniałą sytuacją, a nie dodatkowo nas obciążał.

Aby złagodzić trudności takiego położenia, nie nakręcać się i nie wpadać w panikę, warto pamiętać o tym, że jest to przejściowe (kiedyś się skończy!) i że nie jesteśmy sami w takiej sytuacji – problem dotyczy nas wszystkich! – każdy przeżywa nieoczekiwane ograniczenia i zmiany w funkcjonowaniu, zmuszony jest do zmiany planów itd.

Zostańmy w domu – ale bądźmy w kontakcie! – by uniknąć poczucia izolacji – mamy przecież telefon, Internet, media społecznościowe, różne programy, aplikacje itd. Dbajmy o relacje z innymi.

Warto także rozmawiać o tym, co przeżywamy – nie zamykać się w sobie, nie zaprzeczać uczuciom.

Doceńmy swoje starania – przecież robimy to dla dobra i zdrowia nas samych, naszych bliskich, a nawet globalnie – wszystkich. Podejmujemy działania ochronne!

Jeśli odczuwamy lęk, zamieńmy go w empatię –  informuje o tym również WHO w swoich wytycznych. Pamiętajmy, że lęk paraliżuje, a empatia prowokuje do pozytywnych postaw.

Zdobywajmy wiedzę o zagrożeniu – pozwala to na oswojenie się, przygotowanie. Ale koniecznie odróżniajmy rzetelną wiedzę, od  insynuacji, spekulacji. Mądrze korzystajmy też z mediów. Nie nakręcajmy się,  dawkujmy informacje, sprawdzajmy tylko to, co nowego, bez zbędnego wracania do poprzednich i roztrząsania ich.

Warto też potraktować ten czas jako moment oddechu od codziennego pędu życia – poszukać sposobów relaksacji (muzyka, ćwiczenia rozciągające, ćwiczenia oddechowe, ciekawa lektura itp.), a może rozwinąć swoje pasje, nabyć nowe umiejętności? Tu decyzja należy do każdego z nas z osobna.

Pamiętajmy jednak: bądźmy życzliwi dla siebie i dla innych.

 

Małgorzata Dymała, pedagog szkolny