Liceum Ogólnokształcące Nr I im. mjra Henryka Sucharskiego w Kępnie
Data wytworzenia: | 2021-02-11 11:20:52 |
---|---|
Redaktor: | IntraCOM.pl Katowice |
Opis: | Modyfikacja treści strony |
Historia Liceum Ogólnokształcącego Nr I im. mjra Henryka Sucharskiego w Kępnie – czyli nasze początki…
[treść generowana dynamicznie]
Początki naszej szkoły sięgają roku 1842, kiedy to w Kępnie otwarto męską szkołę rektorską. Panował w niej duch pruski, a młodzież polska stanowiła nieznaczny procent ogółu uczących się. Po licznych reorganizacjach szkoła otrzymała w 1912 roku prawa Gimnazjum typu klasycznego i nowy, piękny budynek, który jest siedzibą liceum do dziś. Przełomowy w dziejach szkoły był rok 1920, gdyż w odrodzonym państwie miała ona służyć polskiej młodzieży jako Państwowe Gimnazjum w Kępnie. Po likwidacji Gimnazjum Żeńskiego wprowadzono w roku 1929 koedukację. W związku z tym nastąpiła zmiana nazwy na Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne. Kolejna reorganizacja miała miejsce w roku 1934, kiedy to wprowadzono pierwszą klasę zreformowanego 4 – letniego Liceum Ogólnokształcącego.
W roku 1936 rozpoczynają naukę pierwsze klasy Ogólnokształcącego Liceum Humanistycznego. W okresie XX-lecia międzywojennego szkoła stała się główna placówką oświatowo – kulturalną w Kępnie. Utworzono bibliotekę liczącą kilka tysięcy tomów, powstały cztery gabinety: filologiczny, historyczny, przyrodniczy, geograficzny. Szkołę wyposażono w laboratorium chemii i fizyki, pracownie robót ręcznych. Uczniowie mieli do dyspozycji salę gimnastyczną z nowoczesnym sprzętem sportowym i łazienkami. Także gabinet lekarski i dentystyczny. Na terenie szkoły działały męska i żeńska drużyna harcerska, kółko krajoznawcze, polonistyczne i historyczne. W tym okresie szkołę ukończyło 295 maturzystów gimnazjum typu klasycznego, 11 maturzystów liceum humanistycznego oraz 91 absolwentów 4 – letniego gimnazjum ogólnokształcącego.
W czasie okupacji szkołę zajęli Niemcy, którzy zniszczyli pomoce oraz sprzęt. Budynek przeznaczyli na koszary, a następnie na szpital wojskowy. Po roku okupacji urządzono tu szkołę niemiecką. Po wyzwoleniu Kępna szkoła prawie natychmiast, bo 19 marca 1945 roku, wznowiła swą działalność. Z przedwojennego grona wróciło tylko 3 nauczycieli oraz dyrektor Adolf Paczosa, który zajął się organizacją życia w szkole. Powstało wtedy 4 – letnie Państwowe Gimnazjum i 2 – letnie Liceum Fizyczne i Humanistyczne. Oprócz tego prowadzono przyspieszone kursy semestralne. W roku szkolnym 1946/47 4 – letnie gimnazjum przekształcone zostało w 3 – letnie. Młodzież uczyła się wówczas z wielkim zapałem, chcąc nadrobić długoletnie zaległości. Jeden z uczniów napisał w kronice szkolnej:
„(…)mimo szkolnych trudności, rozpoczęliśmy pracę od nowa, zbliżamy się powoli, ale stale…organizacje uczniowski pracują pełną parą, założona „Spółdzielnia uczniowska” organizuje całe życie szkolne, prowadzimy wytrwale pracę samokształceniową i wychowawczą. Organizujemy imprezy. Chociaż w nauce mamy po 6- letniej przerwie wielkie trudności, bo lata okupacji spędziliśmy na wyczerpującej pracy fizycznej w zakładach i fabrykach niemieckich, źle odżywiani, źle ubrani, upadający ze zmęczenia.”
Mimo ogromnych trudności młodzież objęła już od października 1945 roku opiekę i patronat nad szkołą we Wschowie na ziemiach odzyskanych. Wysłała tamtejszemu gimnazjum 20 podręczników, kilka zeszytów i 200 złotych. W lipcu 1948 roku szkoła wzięła udział w wystawie rozwoju powiatu kępińskiego, prezentując swój dorobek, co spotkało się z powszechnym zachwytem. Z tej okazji 28 sierpnia tego samego roku odbył się zjazd absolwentów, który ufundował tablicę pamiątkową poświęconą kolegom poległym w czasie okupacji.
W roku szkolnym 1948/49 wprowadzono jednolity charakter 4 – letniej szkoły ogólnokształcącej stopnia licealnego obejmującej klasy VIII-XI, a ostatnie klasy podzielono na humanistyczne i matematyczno-fizyczne.
W roku 1950 Średnia Szkoła Ogólnokształcąca Stopnia Licealnego przyjęła nazwę Liceum Ogólnokształcącego w Kępnie. Zniesiono wówczas w klasach XI podział na grupy humanistyczne i matematyczno-fizyczne. Szkoła miała w tym okresie spore problemy lokalowe, ponieważ w jej budynku w latach 1948 -58 odbywały się zajęcia Zasadniczej Szkoły Metalowej. Od 1962 roku w gmachu mieściło się także liceum dla pracujących-filia liceum w Ostrowie Wlkp. W roku 1973 zostało ono połączone z Liceum Ogólnokształcącym w Kępnie. Od 16 sierpnia 1950 roku pod zarząd liceum przeszedł także internat mieszczący się przy ulicy Obrońców Stalingradu 16. Uległ on likwidacji 1 września 1974 roku.
16 sierpnia 1958 roku odbył się II Zjazd Absolwentów, świadczący o dużym przywiązaniu wychowanków do szkoły.