Strona główna » Aktualności » Pasjonaci ornitologii w Poznaniu

Pasjonaci ornitologii w Poznaniu

W dniu 7 marca 2020r. w Poznaniu odbył się wojewódzki etap konkursu organizowanego przez PTOP Salamandra. Grupa 94 uczniów z 45 szkół województwa wielkopolskiego, wyłonionych w etapie szkolnym, sprawdziła swoją wiedzę dotyczącą znajomości ptaków Polski. W tym gronie znalazły się też trzy uczennice naszej szkoły: Agata Fajga (2c), Julita Krowiarz (2c) i Natalia Wiśniewska (3c). Uczestnicy zostali podzieleni na sześć grup i przystąpili do pisania testu składającego się z 24 pytań. Już po godzinie zostały ogłoszone wyniki najlepszych prac w poszczególnych grupach. W tym gronie znalazły się wszystkie nasze dziewczyny. Do ścisłego finału zakwalifikowano jednak tylko najlepszą dziesiątkę zawodników (w praktyce byli to uczniowie, którzy w większości zdobyli największą możliwą do uzyskania liczbę punktów, czyli 24). Finał przeprowadzono w formie quizu, który formą bardzo przypominał znany telewizyjny teleturniej „Jeden z dziesięciu”.

Uczniowie wykazali się ogromną wiedzą dotyczącą biologii ptaków, ich rozmieszczenia na terenie Polski i oczywiście rozpoznawania poszczególnych gatunków,  nie tylko na podstawie zdjęć, ale także… ptasich głosów. O wysokim poziomie wiedzy młodych pasjonatów ornitologii świadczy fakt, że wyłonienie trzech najlepszych uczniów wymagało dogrywki.

Rywalizacja była zacięta i bardzo emocjonująca. Cieszy tak duże zainteresowanie młodzieży tą tematyką i, jak powiedziała przewodnicząca jury pani Ewa Olejnik „nieważny jest wynik, bo największym zwycięzcą w tym konkursie jest przyroda”.

 

                                                                                                    Marzena Piasta