Strona główna » Aktualności projekt » Spotkanie robocze projektu Erasmus+

Spotkanie robocze projektu Erasmus+

Liceum Ogólnokształcące Nr I im. mjra Henryka Sucharskiego w Kępnie od wielu lat uczestniczy w europejskich programach wymiany młodzieży, obecnie trwa kolejny rok działań w ramach projektu Erasmus+. Każdy wyjazd uczniów poprzedzony jest roboczym spotkaniem koordynatorów projektu, w trakcie którego ustala się szczegóły konferencji uczniowskiej. Takie spotkanie odbyło się od 3 do 8 listopada w Aurich w Niemczech. Naszą szkołę reprezentowali: dyrektor Danuta Stefańska oraz nauczyciel języka angielskiego Marek Froń.
W trakcie roboczych spotkań i warsztatów omawiano dotychczasowe efekty projektu, ustalano szczegóły i terminy kolejnych działań, jakie będą podejmować uczniowie szkół pracujących w projekcie a oprócz naszej szkoły udział w programie biorą szkoły z Wrocławia, Niemiec, Czech, Włoch i Norwegii. Przyszłoroczna konferencja odbędzie się w Norwegii  pod hasłem „EuroVisions – dzwięki i kolory wspólnej Europy”.
Oprócz części roboczej organizatorzy konferencji nauczycielskich starają się zaprezentować gościom to, co w ich regionie jest szczególnie cenne i interesujące. I tak mieliśmy okazję zwiedzić między innymi Europejskie Centrum Kosmiczne w Bremie. Produkuje się tam  rakiety Ariane, które obsługują ISS (Międzynarodową Stację Kosmiczną), a wkrótce będą wykorzystane do wznawianych lotów na Księżyc. Wielkie wrażenie na uczestnikach zrobiła również wizyta w stoczni Meyer Werft, gdzie wytwarza się największe statki wycieczkowe świata – w tej właśnie stoczni wyprodukowano słynny statek „Quantum of the Seas”. Mieliśmy też okazję zwiedzić Organeum Weener, gdzie zgromadzone są instrumenty organowe, często unikatowe w skali światowej, mogliśmy tam wysłuchać koncertu na instrumentach z różnych epok. Z pewnością na długo w pamięci pozostanie wizyta w Kunsthalle w Bremie, gdzie na wystawie „Ikonen” zgromadzono niezwykle wyeksponowane działa twórców światowej klasy, między innymi Damiena Hirsta, Vincenta van Gogha, Wassiliego Kandinskiego, Jeffa Koonsa i wielu innych.
Kilka dni pełnych wytężonej pracy, ale i wielu wrażeń kulturalnych minęło szybko, teraz trwa już wprowadzanie w życie konferencyjnych ustaleń, młodzież uczestnicząca w projekcie wykonuje kolejne działania, współpracując z rówieśnikami z partnerskich szkół i przygotowując się do wiosennej konferencji.

Marek Froń