Strona główna » Aurich » Wzięliśmy udział w kolejnej wymianie uczniowskiej

Wzięliśmy udział w kolejnej wymianie uczniowskiej

Od 28.11.2018 r. do 7.12.2018 r. nasza szkoła uczestniczyła w wymianie z Gymnasium Ulricianum z niemieckiego miasta Aurich, organizowanej od wielu lat przy wsparciu organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM).

W trakcie wymiany braliśmy udział w wielu wycieczkach, między innymi do niemieckiego miasta Bremen i niderlandzkiego miasta Groningen. Dzięki tym wyjazdom mogliśmy poznać lepiej historię Niemiec i Królestwa Niderlandów (Holandii) oraz mieliśmy okazję polepszyć nasze umiejętności językowe. Ponieważ znaleźliśmy się w Niemczech w okresie przedświątecznym, mieliśmy okazję podziwiać jarmarki bożonarodzeniowe. Najpiękniejszy w północnych Niemczech to ten w Bremie, ale i ten w Aurich zachwycał kolorami i nęcił zapachami.  Ciekawym punktem programu  było także zwiedzanie Muzeum Marynarki Wojennej w Wihelmshaven.  Okręty wojenne , łódź podwodna (U-Boot) robiły wielkie wrażenie, mimo że mają już „parę” lat.

Podczas pobytu w Aurich mogliśmy zobaczyć jak wygląda system szkolnictwa w Niemczech, mieliśmy okazję poznać lokalne tradycje, czy też zyskać wielu nowych znajomych. Poznaliśmy też pracę w dawnym młynie, nie tylko teoretycznie – mogliśmy wypróbować nasze umiejętności w pieczeniu chleba. W młynie znajduje się lokalne muzeum, w którym można obejrzeć wiele maszyn rolniczych i innych eksponatów związanych z uprawą roli, kowalstwem oraz ogólną historią regionu. Udaliśmy się także do miejsca pamięci, gdzie od roku 1944 do roku 1945 znajdował się przejściowy obóz koncentracyjny, w którym straciło życie  wielu obywateli Polski. Dziś nie ma już po nim śladu, jednak niezawodna pamięć ludzka pozwala odkrywać dziś tę historię na nowo.

Od samego początku (od roku 1994) wymiana stawia sobie te same cele. Prowadzące wymianę: p. dyrektor Danuta Stefańska i p.Małgorzata Kopacka zawsze stawiały i nadal stawiają na poszerzanie horyzontów uczniów naszej szkoły, otwarcie na świat i zdobywanie doświadczeń. Myślę, że wszyscy mogliśmy się o tym przekonać, bo tegoroczny wyjazd obfitował w różnego rodzaju doświadczenia kulturalne, poznawcze, krajoznawcze i językowe.

Te ostatnie każdy z nas realizował w zależności od potrzeb i umiejętności  – nasi gospodarze chętnie rozmawiali w języku angielskim, bo to dla nich również okazja do kształcenia języka obcego. Konwersacje były więc ożywione i satysfakcjonujące. Oczywiście byli i tacy, którzy posługiwali się językiem gospodarzy oraz… mniej oczywiście …. niderlandzkim.

Wymiana uczniowska jest naprawdę ciekawym przeżyciem. Spełniła całkowicie moje oczekiwania. Zachęcam wszystkich do korzystania z takiej formy poznawania życia w innym kraju, ludzi, innych zwyczajów i języka.

                                                                                  Seweryn  Błach, kl. IIa